Wydanie nr 57/2021, Piątek 26.02.2021
imieniny: pokaż (5 imion)Aleksander, Dionizy, Mirosław, Klaudian, Gerlinda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Kamery on-line 24/7

Urząd Gminy Ostaszewo ul. Kościuszki 51 82-112 Ostaszewo - widok na żywo

  • 75094 odsłony
  • 15 komentarzy
Podziel się ze znajomymi:

Gmina Ostaszewo leży w sercu Żuław Wiślanych, na południe od drogi krajowej nr 7 (E 77) Gdańsk - Warszawa, wzdłuż prawego brzegu Wisły, ok. 30 km od aglomeracji trójmiejskiej oraz Elbląga. Żuławy stanowią niemal całkowicie płaską, bardzo nisko położoną równinę. Gmina zajmuje powierzchnię 61 km2, z czego ok. 85% to użytki rolne. Obejmuje 11 miejscowości, podzielonych na 7 sołectw. Zamieszkana jest przez 3.324 osoby. Największą miejscowością jest Ostaszewo, liczące 977 mieszkańców. 

 Dogodna lokalizacja sprzyja działającym na terenie naszej gminy przedsiębiorstwom. Wśród największych należy wymienić: Hydromechanika 1, Wiesław Szajda, Piaskowiec 38; Hydromechanika 2, Robert Szajda, Groblica 44; Stocznia Żuławy sp. z o.o., Piaskowiec 15; Zakład Remontowo - Budowlany, Krzysztof Jost, Ostaszewo 82 A. Wysoka konkurencyjność na rynku krajowym i zagranicznym niejednokrotnie owocowała nagrodami i wyróżnieniami dla wielu z nich. Przyszłych inwestorów z pewnością zainteresują zwłaszcza dwa obszary: „Strefa aktywności gospodarczej Ostaszewo - Piaskowiec" oraz „Mała Holandia". 

Największą wartością gminy jest jej krajobraz kulturowy, związany z żuławskim systemem polderów, zieleń śródpolna, charakterystyczna flora i fauna oraz historyczna zabudowa wiejska i sakralna.

Na przestrzeni wieków przenikały się tu różne kultury: pruska, pomorska, holenderska, ukraińska, mennonicka, niemiecka i polska. Każda pozostawiła po sobie ślad, widoczny do dziś. Charakterystyczne dla regionu domy podcieniowe można spotkać w prawie każdej wsi. Prawdziwym unikatem jest jedyny na Żuławach drewniany kościół w Palczewie z 1712 r. Dużą atrakcją są ruiny kościoła gotyckiego z XIV w. w Ostaszewie. Bogatą historię mają również inne budowle, jak np.: XIX-wieczny kościół parafialny w Ostaszewie oraz kościół z drewnianą wieżą w Jezierniku. Bardzo cenny jest XIX-wieczny holenderski wiatrak w Palczewie.

Bliskość Wisły i brak uciążliwych dla środowiska podmiotów dodatkowo zachęca do wypoczynku.

Dolina Wisły została uznana w ramach sieci ekologicznej ECONET POLSKA za międzynarodowy korytarz ekologiczny. Na odcinku od Włocławka do Przegaliny stanowi Obszar Specjalnej Ochrony sieci NATURA 2000 pn. „Dolina Dolnej Wisły". W obrębie Gminy Ostaszewo podlega ochronie również jako część Środkowożuławskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Losowe kamery


Losowe ogłoszenia

Ostatnie artykuły


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

 
piotr_wąsowicz
piotr_wąsowicz 26.02.2016, 12:44
W dzisiejszym tj. 26 lutego 2016 zainstalowaliśmy kamerę HD na Urzędzie Gminy w Ostaszewie z podglądem na żywo na ulicę Kościuszki.

Nasze kamery hd dostępne już na komórkach, tabletach i smart TV. Bieżąca sytuacja drogowa oraz pogoda w Gminie Ostaszewo. Przy każdej kamerze temperatura, ciśnienie, zachmurzenie, prędkość wiatru. To wszystko na żywo on-line 24/7!
oz
oz 25.08.2016, 11:53 (odpowiedź do piotr_wąsowicz)
Error 1009??????