Wydanie nr 157/2020, Piątek 5.06.2020
imieniny: pokaż (8 imion)Walter, Waleria, Dobrociech, Bonifacy, Nikanor, Igor, Hildebrand, Hildebranda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Gmina Malbork: Płać podatki w swojej gminie a inwestycja Cię nie ominie – 14.04.2016

Wpływy z podatku dochodowego to dochód gminy!

Gmina Malbork znajdująca się wokół terenów Miasta Malborka przyciąga na swoje tereny wielu nowych mieszkańców. Powstające nowe budownictwo daje możliwość zwiększenia dochodów gminy, które mogą poprawić

warunki życia mieszkańców oraz zwiększyć ilość przeprowadzanych inwestycji.

Aby Gmina Malbork miała więcej środków pieniężnych na budowę szkół, obiektów sportowych, rozbudowę oświetlenia czy lokalnych dróg, należy płacić podatki w miejscu zamieszkania, a nie zameldowania. To obowiązek, o którym wielu podatników nawet nie wie. Wielu mieszkańców nie jest świadomych o tym, że rozliczanie się z fiskusem z podatku dochodowym od osób fizycznych ma duży wpływ na dochody gminy.

Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, roczne PIT-y powinny być składane w urzędzie skarbowym według miejsca zamieszkania podatników, a dokładnie – według miejsca zamieszkania w ostatnim dniu grudnia. Meldunek nie ma w tym wypadku żadnego znaczenia. Przepisy jedno, a praktyka drugie - wiele osób z różnych powodów składa PIT w miejscu zameldowania, a nie tam, gdzie rzeczywiście mieszka. Niecałe 40% podatku dochodowego (w pracach sejmowych planuje się wzrost do 48%), z którego każdy mieszkaniec się rozlicza trafia do gminy. Dzięki temu, procent podatku każdego mieszkańca gminy trafia do budżetu Gminy Malbork.
Dla zobrazowania jak duże mogą to być pieniądze, wystarczy, podać przykład, że od podatnika, który zarabia miesięcznie 3.000 złotych brutto gmina może otrzymać kwotę około 1 tysiąca złotych rocznie. W przypadku, gdy podatnik w swoim zeznaniu podatkowym (w części B PIT 36, 37 itd.) wskaże jako swój adres zameldowania zamiast gminy Malbork, w której faktycznie mieszka, pieniądze te trafią do kasy innej gminy, właściwej ze względu na miejsce zameldowania.
Wójt Gminy Malbork Marcin Kwiatkowski, zachęca do składania PIT-ów w miejscu zamieszkania odnosząc się przede wszystkim do korzyści, jakie mogą mieć z tego „oficjalni” mieszkańcy. Co roku określony procent podatku dochodowego wpływa do gminy a w każdym roku jest coraz większy. Obecnie do gmin wraca około 38% podatku płaconego przez mieszkańców. Pieniądze te przeznaczane są między innymi na finansowanie szkół i przedszkoli oraz inwestycje w kanalizację, wodociągi, drogi, oświetlenie i chodniki. Gmina Malbork podkreśla, że jakość i liczba nowych inwestycji jest uzależniona przede wszystkim od udziału w podatku dochodowym, który stanowi jedno z głównych źródeł dochodów gminy.

Apele o płacenie podatków mają uświadomić mieszkańcom, że im więcej osób będzie płaciło podatki w miejscu zamieszkania, tym na lepszy standard życia w gminie mogą liczyć. A rozliczając się z fiskusem w miejscu zameldowania, finansują szkołę czy drogę innym gminom. Udział w podatku od osób fizycznych w gminie wiejskiej Malbork ciągle rośnie, dla przykładu dochody z tego tytułu w Gminie Malbork w 2014 roku wynosiły 2.155.000,00 zł, w 2015 roku 2.238.000,00 zł, a w 2016 szacowane są na poziomie 2.417.000,00 zł. Podkreślić należy, że wszystkie te dochody są przeznaczane na inwestycje w Gminie Malbork, a nie na funkcjonowanie Urzędu Gminy Malbork, gdyż koszty jego działania w tym pensje pracowników są stale od wielu lat. Im więcej mieszkańców rozlicza się w swojej gminie tym większe wykorzystanie dochodów reszty dochodów na rozwój Gminy Malbork.

Urząd Gminy Malbork apeluje do tych mieszkańców, których przekonują argumenty gminy, że powinni poinformować fiskusa, gdzie jest ich faktyczne miejsce zamieszkania - albo wraz z rocznym zeznaniem podatkowym, albo na formularzu ZAP-3.

Urząd Gminy Malbork jest w trakcie opracowywania uchwały, która ma zachęcić mieszkańców do podawania faktycznego miejsca zamieszkania.

 

Płać podatki w swojej gminie a inwestycja Cię nie ominie!”

  • zwraca się z prośbą Wójt Gminy Malbork, zachęcając w ten sposób mieszkańców, by rozliczyli się z fiskusem z rocznego podatku nie w tej miejscowości, w której są zameldowani, ale w tym miejscu, w którym faktycznie zamieszkują.

Informacja: Urząd Gminy Malbork

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy

 

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.