Wydanie nr 193/2020, Sobota 11.07.2020
imieniny: pokaż (14 imiona)Benedykt, Pius, Pelagia, Siepraw, Olga, Wyszesława, Kalina, Placyd, Sawin, Cyrus, Zybert, Zybracht, Zybart, Zygbert
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork: Jarosław Kret opowiedział o Ziemi Świętej i nadchodzącej wiośnie – 07.03.2016

3 marca Jarosław Kret odwiedził Malbork i w ramach spotkania malborskiego Klubu Podróżnika opowiedział o swoich wizytach w Ziemi Świętej. Znanego prezentera pogody zapytaliśmy także o nadchodzącą wiosnę.

Na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej o spotkaniu czytamy:

W marcowy czwartkowy wieczór biblioteka wypełniła się po brzegi licznie zgromadzoną publicznością, która przybyła na spotkanie z Jarosławem Kretem – dziennikarzem, fotoreporterem, prezenterem telewizyjnym, autorem licznych książek. Studiował egiptologię, także archeologię śródziemnomorską, afrykanistykę i kulturoznawstwo. Prowadził autorskie programy telewizyjne Klub Podróżnika, Polska według Kreta, Planeta według Kreta, nakręcił ponad 20 filmów dokumentalnych i reportaży w Azji, Afryce, Ameryce Południowej i Europie, pracował jako redaktor i fotoreporter w magazynie National Geographic Polska. Od 2002 jest prezenterem pogody w TVP. Jego książki, Moje Indie, Mój Egipt, Polska według Kreta, Kret na pogodę, Moja Ziemia Święta, Mój Madagaskar i in., cieszą się dużą popularnością.
W czasie interesującego spotkania odbyliśmy z panem Jarosławem piękną podróż po Ziemi Świętej, którą on osobiście odwiedzał kilkakrotnie. Opowieści okraszone były pokazem zdjęć. Z każdym z tych zdjęć wiązała się opowieść biblijna i współczesna, a większość z nich powstała w czasie drugiej intifady, kiedy to na nowo krew popłynęła ulicami miast Ziemi Świętej. Tak jak to działo się wieki temu. To wtedy liczni pielgrzymi opuścili Jerozolimę, zostali ci najwierniejsi, najwytrwalsi i najmniej bojaźliwi, a Święte Miasto opustoszało. Zapanowała cisza, spokój, nastrój do modlitwy, kontemplacji… a Jarosław Kret w końcu zobaczył to, czego nigdy nie widział poprzez tłum, usłyszał to, czego nigdy nie słyszał poprzez gwar, mógł odczuć to, czego wcześniej nie odczuł….
Malborczycy zobaczyli i usłyszeli opowieści o źródłach Jordanu, Arce Przymierza, Gaju Oliwnym, Bazylice Zwiastowania w Nazarecie, Bazylice Narodzenia w Betlejem, cudzie w Kanie Galilejskiej, Drodze Krzyżowej, Bazylice Grobu Pańskiego, Górze Oliwnej w Jerozolimie i wielu innych symbolach Świętej Ziemi.
Gawędziarskie umiejętności Pana Jarosława, ogrom jego wiedzy, życzliwość i otwartość na ludzi sprawiły, że czas wspólnie z Nim spędzony pozostawił w nas miłe wspomnienia…
Poniżej zdjęcia ze spotkania

Przygotowała Danuta Czop, Miejska Biblioteka Publiczna-Mediateka

 

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy

 

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wydarzenia


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.