Wydanie nr 116/2024, Czwartek 25.04.2024
imieniny: pokaż (7 imion)Kaliksta, Ewodia, Markusław, Jarosław, Ewodiusz, Marek, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

GDZIE WYSTĘPUJE BARSZCZ SOSNOWSKIEGO? – WOJEWODA PYTA POWIATY - 03.07.2015

GDZIE WYSTĘPUJE BARSZCZ SOSNOWSKIEGO? – WOJEWODA PYTA POWIATY - 03.07.2015 fot. barszcz.edu.pl
W związku z występującymi na terenie całego kraju licznymi przypadkami poparzeń Barszczem Sosnowskiego wojewoda pomorski Ryszard Stachurski zwrócił się do władz samorządowych z prośbą o informowanie o miejscach występowania tej niebezpiecznej dla zdrowia rośliny. Pismo w tej sprawie przesłano do wszystkich starostów oraz prezydentów miast na prawach powiatu.

Otrzymane informacje posłużą Wydziałowi Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego do opracowania szczegółowej mapy stanowisk jego występowania na terenie województwa pomorskiego. Do tej pory z poszczególnych miast i gmin docierały pojedyncze sygnały o problemie jaki stanowi ta roślina. Zebrane materiały pozwolą odpowiedzieć na pytanie ile jest takich miejsc na Pomorzu. Wiedza na ten temat umożliwi skuteczniejszą walkę z groźnym chwastem oraz umożliwi skuteczne ostrzeganie o zagrożeniu. Starostowie i prezydenci zostali poproszeni o przekazanie materiałów na ten temat do czwartku 9 lipca.

Barszcz Sosnowskiego to groźna dla ludzi roślina, która powoduje oparzenia skóry. Związki chemiczne zawarte w soku barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać: nudności, wymioty, bóle głowy, zapalenie spojówek. W niektórych przypadkach może nawet spowodować śmierć osoby, która miała z nią kontakt. To inwazyjny chwast należący do rodziny selerowatych. Do Polski został sprowadzony z Kaukazu pod koniec lat 50. XX wieku. Wówczas rozpoczęto jego uprawę na wielką skalę. Miał służyć jako pasza dla bydła, jednak jego uprawy stosunkowo szybko zaprzestano. Barszcz Sosnowskiego można pomylić z wyrośniętym koprem, ale jest od niego o wiele wyższy. Może osiągać nawet cztery metry wysokości. Chwast ma zieloną bruzdowaną łodygę, która w dolnej części jest pokryta fioletowymi plamkami. Jego liście są duże i szerokie, o zaostrzonych końcówkach. Kwiaty zebrane w gęsty i duży baldach są białe. Można go spotkać w miejscach nieużytkowanych przez człowieka, czyli głównie na odłogach, łąkach i przy drogach. Rośnie także wzdłuż brzegów rzek i jezior, na polach uprawnych, pastwiskach, w ogrodach i parkach.

informacja: Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku

Dawid Bochon
Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Wodniak
Wodniak 07.07.2015, 14:06
Rośnie również nad samą Tugą między Cygankiem, a Tujskiem, widać go od strony wody i jest wielki.
Anna
Anna 06.07.2015, 11:04
Widziałam na południu Polski. Wyglądało jak przerośnięty koper.
Miałam też z barszczem bliższy kontakt. Zdecydowanie nie polecam.