Wydanie nr 226/2020, Czwartek 13.08.2020
imieniny: pokaż (11 imion)Radomiła, Hipolit, Sekundyn, Hipolita, Kasjan, Adriana, Helena, Wojbor, Jan, Diana, Radegunda
ReklamaKontakt
 • tvregionalna24.pl
 • zulawyimierzeja24.pl
 • tvsztum.pl
 • tvdzierzgon.pl

STOP HEJTOWANIU W SIECI

 • Wydanie nr 226/2020
 • 28 stycznia 2015, 16:37
 • Wiadomości
STOP HEJTOWANIU W SIECI fot. STOP HEJTOWANIU W SIECI

Czy wiesz, co to jest hejtowanie? Czy Twoje dziecko padło ofiarną agresji słownej w szkole lub w Internecie? Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak mu pomóc? Agresja słowna i mowa nienawiści stanowią poważne zagrożenie dla młodych ludzi korzystających z Internetu. Pozorna anonimowość w sieci sprawia, że obrażanie kogoś za jej pośrednictwem przychodzi łatwiej niż w innych sytuacjach. Warto zwrócić uwagę na ten problem i sprawdzić, jak osoba dorosła może mu zapobiegać.

 

Mowa nienawiści to wypowiedzi obrażające, wyszydzające osoby lub całe grupy ze względu na cechy przynajmniej częściowo od nich niezależne m.in. przynależność rasową, etniczną, płeć, itp. Mowa nienawiści przyczynia się do powstawania, rozpowszechniania oraz utrwalania negatywnych stereotypów dotyczących osoby lub grupy osób. Często wypowiedź zawiera wulgaryzmy, może manipulować faktami i danymi.

 

Nie wszystkie agresywne wypowiedzi w sieci można określić jako mowę nienawiści. Szerszym pojęciem jest tzw. hejtowanie. Termin ten stosuje się przede wszystkim do takich wypowiedzi, które są agresywne i nie mają podłoża ideologicznego. O ile mowa nienawiści opiera się na negatywnych stereotypach i jest powiązana z poglądami danej osoby, o tyle hejtowanie jest przejawem agresji bez ściśle określonego podłoża. Młodzi użytkownicy Internetu skarżą się, że zostali zhejtowani bez wyraźnego powodu, np. ze względu na zainteresowania, ulubione seriale, wygląd zewnętrzny, status społeczny rodziców, itp. Obrażanie w Internecie może mieć szereg negatywnych konsekwencji dla osób będących obiektem hejtu.

 

Hejtowanie nie jest zjawiskiem, którego źródła należy szukać w naturze Internetu. Młodzi ludzie uczą komunikować się w realu, głównie w domu. Rola rodziców lub opiekunów w modelowaniu zachowań dzieci jest kluczowa. 

 

Jesteś rodzicem lub opiekunem? Sprawdź, co możesz zrobić?

 

 

 • Rozmawiaj z dzieckiem o tym, jak korzysta z Internetu i jakie obowiązują w nim zasady.
 • Staraj się nauczyć je szacunku do innych tak, by nie obrażało użytkowników Internetu, nie przyłączało się do hejtu oraz nie było obojętne na przemoc w stosunku do innych.
 • Staraj się także rozmawiać o inności i różnorodności tak, by twoje dziecko potrafiło podchodzić do innych z tolerancją i zrozumieniem.
 • Poinformuj dziecko, że to, co publikuje w sieci nigdy nie jest w pełni anonimowe. Zawsze można dotrzeć do autora komentarza lub wpisu.
 • Przekonaj dziecko, by informowało Cię o zauważonych przejawach mowy nienawiści lub hejterstwa.
 • Naucz je krytycznego podejścia do komentarzy w Internecie. Niektórzy publikują kontrowersyjne komentarze tylko po to, by wywołać agresję i falę oburzenia.
 • Zainteresuj szkołę scenariuszem zajęć dotyczących agresji werbalnej w Internecie i zachęć nauczyciela do przeprowadzenia ich w klasie twojego dziecka.

 

 

Jeżeli jesteś nauczycielem:

 

 

 • Możesz pobrać scenariusz wraz z filmem i przeprowadzić zajęcia dotyczące agresji werbalnej w Internecie. 

 

 

Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz “Zapisz jako”

„Dodaj znajomego” spot- pełna wersja

„Dodaj znajomego” spot- wersja 60 sek

„Dodaj znajomego” spot- wersja 30 sek

Prezentacja do scenariusza zajęć lekcyjnych

Scenariusz zajęć dla uczniów

 

Użytkownicy Internetu nie pozostają bezbronni wobec agresywnych, wulgarnych czy obraźliwych treści. Większość portali daje możliwość zgłaszania nadużyć bezpośrednio w sekcji komentowania lub za pomocą poczty elektronicznej do administratorów serwisów. Jakość debaty internetowej zależy od wszystkich jej uczestników, również od reagujących czytelników. W niektórych przypadkach hejterskie komentarze można zgłaszać na policję. Obraźliwe komentarze w Internecie mogą wyczerpywać znamiona przestępstw m.in. groźby karalnej - art. 190 Kodeksu Karnego, zniesławienia – art. 212 Kodeksu Karnego, znieważenia osoby – art. 216 Kodeksu Karnego. Karana jest także mowa nienawiści – art. 256 i 257 Kodeksu Karnego.

 

W przypadku zagrożeń w sieci, zarówno dzieci, jak i rodzice czy profesjonaliści, mogą kontaktować się z odpowiednimi telefonami pomocowymi prowadzonymi przez Fundację Dzieci Niczyje.

 

Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci: 800 100 100

 

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111

Przejdź do komentarzy

 

Podziel się:
Oceń:

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.