Wydanie nr 100/2021, Sobota 10.04.2021
imieniny: pokaż (11 imion)Grodzisław, Makary, Pompejusz, Marek, Apoloniusz, Daniel, Michał, Antoni, Ezechiel, Małgorzata, Henryk
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Od soboty zaostrzenie zasad bezpieczeństwa na Pomorzu. Co nas czeka?

  • Wydanie nr 100/2021
  • 8 marca 2021, 11:56
  • gov.pl
  • Wiadomości
  • 3 komentarze
Od soboty zaostrzenie zasad bezpieczeństwa na Pomorzu. Co nas czeka? fot. gov.pl
Niestety, trzecia fala pandemii koronawirusa rozpędza się. Każdego dnia odnotowywany jest znaczny wzrost zakażeń COVID-19. Rośnie również liczba zajętych łóżek i respiratorów w szpitalach. Rząd wskazuje, że szczególnie trudna sytuacja jest w województwach warmińsko-mazurskim oraz pomorskim. Dlatego też podjął decyzję o zaostrzeniu zasad bezpieczeństwa na Pomorzu oraz przedłużeniu obostrzeń na Warmii i Mazurach. Nowe zasady będą obowiązywały od 13 do 20 marca br.

 

Od jakiegoś czasu z niepokojem można obserwować w Polsce stały wzrost zakażeń na COVID-19. Jednak jeśli chodzi o średnią dzienną liczbę zachorowań na 100 tys. mieszkańców, najgorzej sytuacja wygląda w województwie warmińsko-mazurskim i pomorskim. Na Warmii i Mazurach średnia ta wynosi 57,4, na Pomorzu zaś – 44,6, a dalsza dynamika zachorowań jest niekorzystna. W związku z tym rząd podjął decyzję o wprowadzeniu w tych regionach szczególnych zasad bezpieczeństwa.

 

 

 

Nowe obowiązujące zasady od 13 do 20 marca br.
Dotychczasowe zasady bezpieczeństwa w województwie warmińsko-mazurskim będą obowiązywały do 12 marca br. Od 13 marca br. do Warmii i Mazur dołącza także Pomorze – tutaj również zaczną obowiązywać ostrzejsze zasady sanitarne.
W województwie warmińsko-mazurskim dotychczas klasy I-III szkoły podstawowej pobierały naukę wyłącznie zdalnie. Od poniedziałku, 15 marca br. w województwie pomorskim i warmińsko-mazurskim będą one mogły funkcjonować w trybie mieszanym, czyli hybrydowym. Część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie. Dyrektorzy szkół podejmą decyzję, w jakim zakresie uczniowie najmłodszych klas powrócą do nauki stacjonarnej.

 

 

 

Oprócz tego swoją działalność muszą zawiesić:
1. baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
2. sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
3. hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
4. galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
5. teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
6. kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
7. stoki narciarskie;
8. kluby fitness i siłownie;
9. obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

 

 

 


Bądź odpowiedzialny – stosuj zasadę DDMA+W.
Skuteczna walka z koronawirusem to przede wszystkim przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa - DDMA+W, czyli - dystans, dezynfekcja, maseczka, aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe oraz wietrzenie.
Utrzymywanie dystansu społecznego minimum 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych.
Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe.  Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

 

 

 

Źródło: gov.pl

gov.pl
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Fan club piaski
Fan club piaski 08.03.2021, 17:20
Super artykuł. Bardzo rzetelny sama prawda od razu widać że redaktor jest bardzo merytoryczny .proszę więcej takich artykułów
ser
ser 08.03.2021, 13:26
Ale obłęd przecież ten cyrk sie nigdy nie skończy...............
Adam
Adam 08.03.2021, 20:15 (odpowiedź do ser)
będziemy musieli się nauczyć z tym żyć