Wydanie nr 57/2021, Piątek 26.02.2021
imieniny: pokaż (5 imion)Aleksander, Dionizy, Mirosław, Klaudian, Gerlinda
ReklamaKontakt
 • tvregionalna24.pl
 • zulawyimierzeja24.pl
 • tvsztum.pl
 • tvdzierzgon.pl

Apel pomorskich samorządowców w sprawie broni chemicznej i pozostałości wojennych na Bałtyku.

 • Wydanie nr 57/2021
 • 12 grudnia 2020, 08:34
 • OMGGS
 • Wiadomości
Apel pomorskich samorządowców w sprawie broni chemicznej i pozostałości wojennych na Bałtyku. fot. zdjęcie poglądowe
Samorządowcy z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Związek Miast i Gmin Morskich wspólnie apelują do Premiera RP o podjęcie pilnych działań w sprawie pozostałości wojennych w wodach Bałtyku. Szacuje się, że może chodzić nawet o kilkaset wraków z zatopioną bronią chemiczną, których korozja powoduje przedostawanie się do wody niebezpiecznych substancji. Apel w tej sprawie został przesłany w czwartek do Prezesa Rady Ministrów.

 

Prezydenci, starostowie, burmistrzowie i wójtowie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS) oraz Zarząd Związku Miast i Gmin Morskich (ZMiGM) skierowali do Premiera RP apel dotyczący pozostałości wojennych zatopionych w obrębie polskich obszarów morskich.

- „Do tej pory, a minęło już 75 lat od zakończenia II wojny światowej, nie została przeprowadzona dokładna inwentaryzacja polskiego dna morskiego - nie rozpoznano dokładnej liczby, miejsc, stanu oraz rodzaju materiałów niebezpiecznych. Nie przeciwdziałano zlokalizowanym zagrożeniom powodowanym przez wraki z paliwem i bronią chemiczną” – mówi Jacek Karnowski, Prezes Rady OMGGS.

 

 

 

 

Według szacunków Najwyższej Izby Kontroli na polskim dnie Bałtyku spoczywa 400 wraków, z czego około 100 w samej Zatoce Gdańskiej. Razem z wrakami zatopiona została broń chemiczna, np. iperyt i sarin. Postępująca korozja wraków i amunicji chemicznej powoduje przedostawanie się niebezpiecznych substancji do wody.

- „Już teraz coraz intensywniejsze i dłuższe sztormy powodują, że na plażach pojawiają się substancje niebezpieczne z wraków statków. Nie pozostaje to bez wpływu na zdrowie i życie mieszkańców gmin i powiatów nadmorskich oraz turystów wypoczywających nad morzem, a także na środowisko wodne strefy przybrzeżnej oraz na jej bioróżnorodność” – mówi Andrzej Bojanowski, Prezes Zarządu ZMiGM.

 

 

 

 

Samorządowcy OMGGS zaapelowali do Premiera RP o:

 • szczegółową inwentaryzację miejsc zatopienia broni chemicznej (bojowych środków trujących), tj. iperyt i sarin,

 • opracowanie sposobów wydobycia i neutralizacji broni chemicznej,

 • wybudowanie i wyposażenie wielozadaniowego statku specjalistycznego m.in. do wydobywania broni chemicznej i produktów ropopochodnych oraz do zwalczania zanieczyszczeń środowiska morskiego. 

 

 

 

 

 

Wspólny apel OMGGS oraz ZMiGM został przesłany do Prezesa Rady Ministrów w czwartek, 10 grudnia br. Treść apelu w załączniku.

 

 

 

 

Informację przekazała: Alicja Mongird, rzecznik prasowy OMGGS

OMGGS
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.