Wydanie nr 294/2020, Wtorek 20.10.2020
imieniny: pokaż (6 imion)Budzisława, Irena, Wendelin, Apollo, Witalis, Aurora
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nowostawskie Centrum Wsparcia Rodzinie rozpoczęło swoją działalność.

W Nowym Stawie działalność rozpoczęło Centrum Wsparcia Rodziny, które swoją specjalistyczną opieką objęło rodziny z obszaru rewitalizacji E-Południe. W ciągu najbliższych dwóch lat Centrum prowadzone będzie przez Fundację MAPA Obywatelska z Kwidzyna. Jego otwarcie możliwe było dzięki funduszom unijnym.

 

Centrum Wsparcia Rodziny działa w budynku dawnego ośrodka zdrowia przy ulicy Słowackiego w Nowym Stawie. Jednak przed oficjalnym rozpoczęciem działalności, budynek przeszedł gruntowny remont. Prócz wyposażenia w nowe meble i sprzęt elektroniczny, został dostosowany również do potrzeb niepełnosprawnych osób. Równocześnie w zajęciach będzie brało udział piętnaścioro dzieci z tzw. obszaru rewitalizacji E-Południe. Od poniedziałku do piątku odbywać się będą zajęcia dodatkowe po obowiązkowych lekcjach w szkole: zajęcia świetlicowe, plastyka, matematyka, język angielski i niemiecki, zajęcia teatralne, korekcyjne, informatyka oraz socjoterapia. Dzieci i młodzież zostaną otoczone również opieką psychologa.

„To inwestycja, która rozpoczyna naszą szerszą działalność w zakresie polityki społecznej” - mówi Jerzy Szałach, burmistrz Nowego Stawu. - „Sam remont budynku i jego wyposażenie to jedno, ważniejsza jest tutaj inwestycja w naszych mieszkańców, tych małych, jak i ich rodziców. Dzieci i młodzież będą miały idealne warunki do spędzania wolnego czasu, udziału w zajęciach dodatkowych, nauki. Dorośli będą mogli z kolei korzystać z porad ekspertów i warsztatów ze specjalistami. Wszystko po to, by wesprzeć całą rodzinę, pomóc zrealizować im cele, marzenia, poprawić jakość ich życia”.

 

 

 

 

W Centrum Rozwoju Rodziny organizowane będą dla rodziców warsztaty mediacyjne i warsztaty umiejętności rodzicielskich. Dla uczestników placówki dostępny będzie także socjoterapeuta, asystent rodziny, prawnik oraz psycholog. W ciągu pierwszych dwóch lat działalności Centrum prowadzone będzie przez Fundację M.A.P.A. Obywatelska z siedzibą w Kwidzynie. Organizacja pozarządowa została wybrana w drodze otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego.

„Cieszę się, że miasto Nowy Staw zdecydowało się na współpracę z naszą fundacją i jest to dla samorządu pierwszy tak duży wspólny projekt z organizacją pozarządową” - mówi Piotr Stec, prezes Fundacji M.A.P.A. Obywatelska. – „Cieszę się, że samorząd jest otwarty na współpracę w dziedzinie trudnej, ale która przyniesie wiele korzyści mieszkańcom”.

 

 

 

 

Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez pozyskania unijnej dotacji przez Urząd Miejski w Nowym Stawie przy ścisłej współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej.

- „Na samo zadanie pod nazwą „Stawiamy na rodzinę - usługi społeczne w zakresie wsparcia rodzin z obszaru rewitalizacji E-Południe w Nowym Stawie” otrzymaliśmy blisko 760 tysięcy złotych dofinansowania unijnego, ale to tylko jeden z elementów zintegrowanego projektu rewitalizacyjnego, który w kolejnych latach będzie realizowany w mieście” - wyjaśnia Anna Uzdowska, p.o. kierownik Referatu Rozwoju w Urzędzie Miejskim w Nowym Stawie.

Projekt społeczny pn. „Stawiamy na rodzinę” o  wartości całkowitej 799 992,50 zł oraz projekt infrastrukturalny pn. „Nowy Staw miasto przyjazne mieszkańcom” są częściami zintegrowanego projektu rewitalizacyjnego, który opiewa łącznie na ponad 10 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to ponad 6,6 mln zł. Projekt rewitalizacyjny finansowany jest w tzw. części miękkiej” z Europejskiego Funduszu Społecznego a w części infrastrukturalnej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 w ramach działania 8.1.2. Kompleksowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne w miastach poza Obszarem Metropolitalnym Trójmiasta oraz działania 6.2.2 Rozwój usług społecznych.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje info @ tvregionalna24.pl
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.