Wydanie nr 267/2020, Środa 23.09.2020
imieniny: pokaż (10 imion)Bogusław, Liwiusz, Tekla, Boguchwała, Libert, Zachariasz, Zachary, Krzysztof, Elżbieta, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

W Mątowach Wielkich powstanie Centrum Aktywności Seniora?

  • Wydanie nr 267/2020
  • 13 sierpnia 2020, 15:31
  • UG Miłoradz
  • Wiadomości
  • 4 komentarze
W Mątowach Wielkich powstanie Centrum Aktywności Seniora? fot. UG Miłoradz
W Mątowach Wielkich może powstać pierwsze w powiecie malborskim Centrum Aktywności Seniora. Wójt Gminy Miłoradz, Arkadiusz Skorek zlecił już wykonanie koncepcji zagospodarowania świetlicy wiejskiej oraz niewykorzystywanej obecnie remizy strażackiej właśnie na ten cel. Złożone zostały również wnioski o pozyskanie dotacji na sfinansowanie inwestycji.

 

Centrum Aktywności Seniora to najnowsza inicjatywa miłoradzkiego samorządu, mająca na celu aktywizację najstarszej grupy mieszkańców. W zamierzeniu wójta, pracowników Urzędu Gminy, kierownika GOPS oraz dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu jest stworzenie miejsca, w którym osoby powyżej 60 roku życia będą mogły się integrować i korzystać z infrastruktury rehabilitacyjnej.

- Chcemy wykonać kompleksowy remont świetlicy i budynku remizy oraz zaadaptować pomieszczenia na przestrzeń przyjazną seniorom - mówi Arkadiusz Skorek, Wójt Gminy Miłoradz. - W środku ma się znajdować między innymi sala ćwiczeń i rehabilitacji ze specjalistycznym sprzętem, takim jak fotele masujące, orbitreki oraz inne urządzenia do aktywności fizycznych dla najstarszych mieszkańców gminy.

 

 

 

 

W planach jest też nowoczesna sala warsztatowo-konferencyjna, gdzie seniorzy mogliby uczestniczyć w licznych zajęciach rozszerzających ich umiejętności, zdolności i talenty. Powstać ma także kącik czytelniczy, sala relaksu z wygodnymi fotelami oraz miejsce do aktywności multimedialnych.

- Chcielibyśmy stworzyć takie miejsce, w którym seniorzy mogliby w sposób wszechstronny spędzać czas wolny. W centrum powstałaby też nowoczesna kuchnia dostosowana do osób niepełnosprawnych, w której seniorzy mogliby przygotowywać wspólne posiłki. Dopełnieniem funkcjonowania centrum byłaby organizacja cyklicznych warsztatów i wyjazdów dla seniorów. Sam obiekt zachowałby również swoją dotychczasową funkcję i mógł służyć mieszkańcom sołectwa - wyjaśnia Marcin Szesza, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Miłoradzu.

 

 

 

 

Zgodnie z planami samorządu, Centrum Aktywności Seniora miałoby funkcjonować pięć dni w tygodniu przez kilka godzin dziennie, zapewniając uczestnikom bogatą ofertę edukacyjną, kulturalną, rekreacyjną i opiekuńczą przy współpracy dwóch gminnych jednostek - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu oraz partnera społecznego Stowarzyszenia Perspektywa.

- Obecnie na zlecenie samorządu trwają prace projektowe dotyczące koncepcji zagospodarowania obiektu w Mątowach Wielkich. Szacowana wartość inwestycji to ponad 850 tysięcy złotych i w całości ma zostać sfinansowana ze środków zewnętrznych - mówi wójt Arkadiusz Skorek

Samorząd podjął już szereg działań w celu pozyskania dotacji z rządowego programu „Senior +” oraz projektu związanego z rozwojem usług społecznych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020. Wyniki konkursu będą znane we wrześniu br. Jeśli gmina otrzyma dofinansowanie na realizację projektu, prace adaptacyjne będą mogły zacząć się już w tym roku, a samo centrum rozpoczęłoby działalność od lutego 2021 roku.

 

 

 

Informacja prasowa Urzędu Gminy Miłoradz

UG Miłoradz
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Grażyna
Grażyna 13.08.2020, 20:09
…………………………….Wczoraj miałam taki wypadek. Prałam gumofilce kochanka w automacie na strychu. I jak mi pralka weszła na 1000 obrotów, to musiałam ją razem z gumiakami z tarasu sąsiada nazad na strych targać.
Janusz
Janusz 23.08.2020, 13:32 (odpowiedź do Grażyna)
.....................................Musisz go z zetezelu wypisać i zapisać do PO, jak odbiją koryta to będziesz mogła jego gustowne złote kroksy prać na parterze, mają dawać za zasługi lokale w barakach dla meneli im. Scerby i Basenowego!:)
Mirek
Mirek 13.08.2020, 17:23
Brawo oby się udalo