Wydanie nr 25/2021, Poniedziałek 25.01.2021
imieniny: pokaż (5 imion)Miłosz, Paweł, Artemia, Albert, Miłobor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Podaj dalej. Skoczył z mostu do wody o głębokości... 15 cm.

Podaj dalej. Skoczył z mostu do wody o głębokości... 15 cm. fot. Grupa Wodna Elbląg
Marcin Trudnowski z elbląskiej Grupy Wodnej z projektami „Bezpieczne lato nad wodą” i „Płytka wyobraźnia” jeździ po szkołach od 18 lat. Gdy tylko założył Grupę Wodną, postanowił wykorzystywać w kampaniach promocyjnych informacje o bezpiecznych zachowaniach nad wodą. Jak wskazuje na profilu społecznościowym, co roku dochodzi do kilkudziesięciu skoków do wody, w wyniku których w najlepszym przypadku skaczący kończą na wózkach inwalidzkich. Jednak wielu swojego ostatniego skoku nie przeżywa.

 

Zdarzenie, które opisuje Marcin Trudnowski na profilu społecznościowym, miało miejsce w poniedziałek, 20 lipca br. podczas ostatniego patrolu, krótko przed zamknięciem Przystani Grupy Wodnej w Elblągu. Przy mijaniu mostu zauważył osoby, które sprawiały wrażenie, że potrzebują pomocy.

- „Czy potrzebujecie pomocy? Pytam człowieka, który już już ma podnosić mężczyznę z wody... Tak, coś mu się stało, nie może się ruszyć, skoczył na główkę... Stój!!! Podnoszę głos: nie podnoś go! Czekaj! Wyskakuję z łodzi. Delikatnie, trzymając głowę, przesuwam go na możliwie najpłytszą wodę. Błyskawiczne badanie neurologiczne. Brak czucia w prawej ręce i nodze. Równocześnie 112. Znam dobrze to miejsce... (…) Chłodna woda paradoksalnie działa na korzyść. Mniejszy obrzęk. Czy będzie chodził? Sekundy, a urazy wtórne zamknęły by szansę na 100%. Jest nadzieja. Już z ekipą R-ki zabezpieczamy odcinek szyjny i ostrożnie przenosimy Grzegorza do karetki. 33 lata.
- Czym się zajmujesz?
- Rysuję... nie czuję ręki.. jak ja będę żył?
- Żyjesz. Jak mogłeś skoczyć do wody nie sprawdzając jaka jest głębokość?
- Pomyślałem: most, wysoki beton, autostrada... musi być głęboko...
- 15 cm.
- W pierwszej chwili pomyślałem, że zaliczyłem
- tej treści wpis Marcin Trudnowski zamieścił na profilu. Jak sam dalej przyznaje, poniedziałkowy dzień na długo zapamięta, jednak poszkodowany Grzegorz zapewne już na całe życie.

 

 

 

Apel Grupy Wodnej z Elbląga.

Pamiętajmy, że to nie woda jest zła, tylko ludzie nie potrafią się w niej zachować. Podajcie tę informację dalej, może ktoś następnym razem się zawaha, może ten tekst uratuje komuś życie. Obraz jest wart więcej niż 1000 słów.

- „Powiedziałem Grzegorzowi, czym się na co dzień zajmuję i zapytałem, czy mogę zrobić zdjęcia. Powiedział bez zawahania: RÓB! MOŻE TO KOMUŚ URATUJE ŻYCIE! Więc, PODAJ DALEJ!” - apeluje do wszystkich Marcin Trudnowski.

 

 

 

 

Informacja i zdjęcia: Fb Grupa Wodna Elbląg

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje info @ tvregionalna24.pl
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.