Wydanie nr 19/2021, Wtorek 19.01.2021
imieniny: pokaż (14 imiona)Andrzej, Bernard, Erwin, Erwina, Eufemia, Henryk, Kanut, Mariusz, Marta, Matylda, Sara, Wulstan, Adalryk, Alderyk
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Czy Sanepid może ukarać za brak maseczki u fryzjera?

Wybierasz się do fryzjera? Czy wiesz, jakie zasady w związku z epidemią koronawirusa w Polsce należy przestrzegać podczas wizyty w zakładzie fryzjerskim? Co może nam grozić za ich nieprzestrzeganie?

 

Od czerwca br. rząd zniósł kolejne obostrzenia związane z epidemią koronawirusa w Polsce, dzięki którym możemy swobodnie umawiać się na wizyty m. in. u kosmetyczki czy fryzjera. W otwartej przestrzeni publicznej nie mamy obowiązku zakrywania ust i nosa pod warunkiem, gdy zachowujemy bezpieczną dwumetrową odległość między sobą. Nie dotyczy to jednak takich miejsc, jak autobusy i tramwaje, sklepy, kina i teatry, salony masażu i tatuażu, kościoły, a także urzędy, gdy pójdziemy tam załatwić jakąś sprawę. Również w salonach kosmetycznych i fryzjerskich mamy obowiązek zasłaniania twarzy. O czym jeszcze musimy pamiętać wybierając się z wizytą do fryzjera? O komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Malborku.


 

 

 

Nie można korzystać z komórki.

W odpowiedzi Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Malborku, Elżbieta Zybko zaznaczyła, że zakłady fryzjerskie działają zgodnie z wytycznymi dla funkcjonowania salonów fryzjerskich w trakcie pandemii SARS-CoV-2. Zgodnie z tym zaleca się, by klientów przyjmować wyłącznie po wcześniejszym umówieniu za pomocą środków zdalnych. Każdego klienta obowiązuje noszenie maseczek oraz jednorazowych rękawiczek lub dezynfekcja rąk. Podczas wizyty klienci mają zakaz używania i wyjmowania telefonów komórkowych. Poczekalnie są wyłączone z użytku. Mogą z nich korzystać jedynie osoby opiekujące się dzieckiem do lat 13 lub osobą niepełnosprawną. Fryzjer podczas wykonywania usługi obowiązkowo powinien mieć na twarzy maseczkę i jednorazowe rękawiczki. Między stanowiskami pracy powinna być zachowana dwumetrowa odległość, a po zakończeniu usługi stanowisko należy nie tylko sprzątnąć, ale również zdezynfekować.

 

 

 

 

Jakie kary za brak maseczki?

Elżbieta Zybko wyjaśnia, że „na podstawie obecnego stanu prawnego organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie mają możliwości nakładania kar pieniężnych za naruszenie nakazu noszenia maseczek, gdyż nie jest on sankcjonowany w art. 48 a ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1239)”. Organy Inspekcji Sanitarnej mogą jedynie monitorować stan przestrzegania przez obsługę i klientów zakładów fryzjerskich noszenia maseczek i ewentualnie zgłaszać nieprawidłowości organom ścigania.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Malborku dodaje, że „obecnie trwają kontrole sanitarne zakładów użyteczności publicznej, gdzie zwracana jest szczególna uwaga na konieczność noszenia maseczek przez pracowników i klientów zakładów. Do tej pory odnotowaliśmy jedną skargę na brak maseczek u klientów i pracowników zakładu fryzjerskiego – skarga nie potwierdziła się”.

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje info @ tvregionalna24.pl
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Jacek
Jacek 07.07.2020, 13:20
Pani kierownik wy tam w tym sanepidzie naprawdę nie macie ważniejszych spraw i musicie się zajmie takimi bzdurami i represja zwykłych ludzi
gosć
gosć 06.07.2020, 23:27
ale oczywiście wiece wyborcze odbywają się poza całymi zakazami i nakazami.
gość
gość 06.07.2020, 23:26
pierwszy sąd wydał w Polsce wyrok że wszystko jest bezprawne... oby więcej takich - koliduje to z podstawowymi prawami konstytucji, wolności i praw człowieka.