Wydanie nr 272/2020, Poniedziałek 28.09.2020
imieniny: pokaż (12 imiona)Więcesław, Wawrzyniec, Salomon, Wacława, Marek, Sylwin, Wacław, Laurencjusz, Jan, Alodiusz, Sylwina, Tymon
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Podsumowanie projektu żuławskich gmin pn. „Zachowanie wielokulturowego dziedzictwa Żuław”.

Żuławy to nie tylko krajobraz rolniczych upraw rzepaku i pszenicy oraz wspaniałych szpalerów wierzb. To przede wszystkim wielowiekowa i wielokulturowa historia mieszkańców tej ziemi, którzy pozostawili po sobie wiele unikatowych zabytków. Wielowiekową spuściznę stanowią m. in. domy podcieniowe, kościoły ceglane i ryglowane, kanały czy śluzy. Po wojennej zawierusze wiele z nich zostało w takim stopniu zniszczonych, że nie było szans na ich odbudowanie. Jednak wiele architektonicznych perełek przetrwało, a samorządy dbały by, mimo upływu czasu, mogły służyć kolejnym pokoleniom. Dzięki trzem żuławskim samorządom – Gmin Cedry Wielkie, Nowy Dwór Gdański i Nowy Staw powstał projekt pn. „Zachowanie wielokulturowego dziedzictwa Żuław”, którego głównym celem było ratowanie zabytków znajdujących się na terenie Żuław.

 

W czerwcu 2016 roku w Galerii Żuławskiej w Nowym Stawie Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk i lider projektu, wójt Gminy Cedry Wielkie, Janusz Goliński podpisali umowę na projekt pn. „Zachowanie wielokulturowego dziedzictwa Żuław”, którego wartość dofinansowania wyniosła ponad 13 mln złotych. W spotkaniu uczestniczyli wówczas również partnerzy projektu, burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego, Jacek Michalski i burmistrz Nowego Stawu, Jerzy Szałach.

W czwartek, 25 czerwca br. w nowostawskiej Galerii Żuławskiej odbyło się spotkanie podsumowujące ten projekt. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło Marszałka Województwa Pomorskiego, Mieczysława Struka, włodarzy żuławskich samorządów – Janusza Golińskiego, Jacka Michalskiego i Jerzego Szałacha, proboszczów kościołów wyremontowanych w ramach tego projektu, a także przedstawicieli firm i instytucji zaangażowanych w realizację projektu. Uroczystość podsumowującą uświetnił hejnał Nowego Stawu w wykonaniu jego autora, Andrzeja Pałki, dyrygenta Nowostawskiej Orkiestry Dętej.

 

 

 

 

Miasto i Gmina Nowy Dwór Gdański.

W ramach tego projektu na terenie Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański wykonano roboty porządkowe na zabytkowych cmentarzach. W Orłowie, Różewie i Marynowach powstało dojście do cmentarzy i stworzono spójne oznakowanie obiektów. Poza tym na terenie cmentarza w Różewie postawiono ogrodzenie. Konserwacji poddano polichromie późnobarokowych ław w kościele w Lubieszewie, a w Marzęcinie odnowiono mury śluzy i wykonano rewitalizację terenu wokół tego zabytku. Jednak największym zadaniem okazała się reaktywacja mostu zwodzonego na rzece Tudze w Nowym Dworze Gdańskim, która obejmowała przywrócenie pierwotnego stanu, czyli podnoszenia środkowego przęsła przy pomocy mechanizmu zębatkowego.

 

 

 

 

Miasto i Gmina Nowy Staw.

Na terenie Miasta i Gminy Nowy Staw przebudowano rynki Pułaskiego i Kościuszki w Nowym stawie wraz z placem, postojowymi miejscami i wyjazdami, a także wyremontowano chodniki ulic prowadzących do rynków. Przebudowana została również droga wewnętrzna i miejsca postojowe przy ulicy Kopernika w Nowym Stawie. Rozbudowano i wyremontowano kanalizację deszczową. Z kolei kościoły w Świerkach i Myszewie zyskały nowe pokrycie dachowe wraz z instalacją odgromową.

 

 

 

 

Gmina Cedry Wielkie.

Na terenie Gminy Cedry Wielkie wykonano renowację zabytkowego domu podcieniowego turystyczno – mieszkaniowego w Miłocinie, renowację budynku kościoła pw. Św. Aniołów Stróżów w Cedrach Wielkich, renowację wybranych elementów budowlanych w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Kiezmarku i kościele pw. Św. Piotra i Pawła w Trutnowach oraz remont budynku kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela w Giemlicach.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje info @ tvregionalna24.pl
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
widzka
widzka 26.06.2020, 13:31
Wszyscy na około się rozwijają, tylko Malbork za Charzewskiego został w tyle, ale cóż wybraliście to macie lub dokładniej NIE macie nic