Wydanie nr 273/2020, Wtorek 29.09.2020
imieniny: pokaż (17 imion)Cyriak, Dadzbog, Dadzboga, Lutwin, Dariusz, Franciszek, Fraternus, Gabriel, Gajana, Grimbald, Michalina, Michał, Mikołaj, Rafał, Rypsyma, Teodota, Ludwin
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Od 18 maja br. pójdziemy do kosmetyczki, fryzjerki czy do restauracji. Rząd znosi kolejne ograniczenia.

Zgodnie z zapowiedziami, kolejny etap znoszenia ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa w Polsce zacznie obowiązywać już od poniedziałku, 18 maja br. Zapewne najbardziej ucieszą się ci, którzy chętnie korzystają z usług fryzjerskich i kosmetycznych. Ale to nie koniec rozmrażania polskiej gospodarki. Swobodnie będzie można korzystać z lokali gastronomicznych, transportu publicznego, a także uczestniczyć we mszy świętej. Najmłodsi wrócą do przedszkoli, a maturzyści będą mogli skorzystać z konsultacji z nauczycielami. Dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna.

 

Od poniedziałku, 18 maja br. z zachowaniem ścisłych wytycznych sanitarnych, będzie można skorzystać z usług fryzjerów i kosmetyczek, a także zjeść w restauracji, barze czy w wydzielonej przestrzeni gastronomicznej w centrum handlowym. Przy czym posiłek może być spożywany na miejscu lub w ogródku restauracyjnym, jednak z zachowaniem limitu osób – na 1 osobę musi przypadać minimum 4 m². Noszenie maseczek w dalszym ciągu obowiązuje. Zdjąć je można siedząc już przy stoliku restauracyjnym, a w salonach kosmetycznych tylko w przypadku określonego zabiegu.


 

 

 

 

 

Oświata powoli wraca do normy.

Od poniedziałku, 18 maja br. wznowione będą zajęcia praktyczne w szkołach policealnych, rewalidacyjno – wychowawczych, a także wczesnego wspomagania rozwoju. Tego dnia zostaną otwarte schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe, a także świetlice środowiskowe.

Od poniedziałku, 25 maja br. będą mogły być prowadzone zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej, konsultacje z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Przy czym konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach. Również od tego dnia planowane jest wznowienie nauki na uczelniach, m.in. zajęć dydaktycznych dla studentów ostatnich lat studiów, a także zajęć, które nie mogą być realizowane zdalnie. Powrót do zajęć dotyczy również kształcenia doktorantów i zajęć organizowanych np. w laboratoriach i centrum symulacji medycznej.

Z kolei od poniedziałku, 1 czerwca br. będą mogły być prowadzone konsultacje w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów.


 

 

 

 

 

Autobusem pojedzie więcej osób.

Od poniedziałku, 18 maja br. podwyższony zostanie limit pasażerów w środkach transportu publicznego, dzięki czemu np. autobusem będzie mogło jeździć równocześnie więcej osób. Jednak to zarządzający transportem publicznym podejmie decyzję, czy skorzystać z tej opcji, czy jednak zostawić dotychczasowy limit.

 

 

 

 

 

Msza święta z wiernymi.

Od niedzieli, 17 maja br. zmniejszone zostaną restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych. Podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika będzie musiało przypadać 10 m². Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m².

 

 

 

 

 

 

 

Sportowo i kulturalnie.

Od poniedziałku, 18 maja br. zwiększone zostaną limity osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych. Na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach będzie mogło przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów). Na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów).

Również od tego dnia będzie można organizować zajęcia w obiektach zamkniętych. W salach i halach sportowych, w zależności od powierzchni równocześnie będzie mogło ćwiczyć od 12 do 32 osób z maksymalnie 3 trenerami. W obiektach zamkniętych nie można będzie korzystać z szatni ani węzła sanitarnego (poza WC). Po każdych zajęciach koniecznością będzie przeprowadzenie dezynfekcji urządzeń.

Od poniedziałku, 18 maja br. możliwe będzie m.in. działanie kin plenerowych (w tym samochodowych), wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych) oraz nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury, udział w indywidualnych zajęciach na uczelniach artystycznych, a także wznowienie prób i ćwiczeń.

 

 

 

 

 

 

Kontrole na granicy ponownie przedłużone.

Kontrola graniczna na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją została przedłużona o kolejne 30 dni – od 14 maja do 12 czerwca br. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

 

 

 

 

 

 

 

Pamiętajmy o najważniejszych stałych zasadach bezpieczeństwa.

Stopniowe znoszenie obostrzeń nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie – muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie? O zachowaniu 2-metrowej odległości od innych w przestrzeni publicznej, obowiązkowym zasłanianiu nosa i ust w miejscach publicznych. Jeśli tylko jest to możliwe, pracuj zdalnie i zostań w domu. Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach, gdzie jest dużo ludzi. Zwłaszcza w restauracjach, u fryzjera czy kosmetyczki.

 

 

 

 

 


 

Źródło: gov.pl

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje info @ tvregionalna24.pl
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.