Wydanie nr 191/2020, Czwartek 9.07.2020
imieniny: pokaż (22 imiona)Lukrecja, Zenona, Sylwia, Anatola, Adolfina, Anatolia, Weronika, Ludwika, Patrycjusz, Róża, Zenon, Florianna, Floriana, Hieronim, Mikołaj, Lucja, Teodoryk, Antoni, Kornel, Korneli, Korneliusz, Barbara
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Gmina Miłoradz będzie miała własną stację uzdatniania wody.

  • Wydanie nr 191/2020
  • 4 maja 2020, 11:36
  • UG Miłoradz
  • Wiadomości
Gmina Miłoradz będzie miała własną stację uzdatniania wody. fot. pixabay
Urząd Gminy Miłoradz pozyskał ponad 2 miliony złotych na inwestycje związane z poprawą jakości wody na terenie gminy. W ramach przedsięwzięcia powstanie stacja uzdatniania, dzięki której już za rok w kranach mieszkańców pojawi się zdrowa, spełniająca wszelkie normy sanitarne woda.

 

Urząd Gminy Miłoradz pozyskał pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach złożonego projektu pn. „Rozbudowa stacji uzdatniania wody w Miłoradzu” i konkursu pt. „Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczenie skutków zagrożeń środowiska”.

- Wszystko wskazuje na to, że problemy z wodą w gminie Miłoradz zostaną zażegnane już na początku przyszłego roku, a u ponad 2100 odbiorców poleci z kranów woda znacznie lepszej jakości, spełniająca wszelkie parametry i normy - mówi Arkadiusz Skorek, wójt gminy Miłoradz. - Realizacja inwestycji pozwoli na poprawę jakości wody i zapewnienia optymalnej ilości zarówno dla odbiorców indywidualnych, jak i gospodarstw rolnych. Zapewni również odpowiednie ciśnienie, co do tej pory było bardzo uciążliwe dla mieszkańców naszej gminy.

 

 

 

 

 

W ramach inwestycji zaplanowano budowę stacji uzdatniania wody oraz dwóch zbiorników retencyjnych. Zastosowane zostaną nowoczesne systemy filtrujące i elektroniczne systemy sterowania, co pozwoli na kompleksową, szybką i sprawną obsługę. Nowa stacja będzie w stanie wyprodukować w ciągu godziny niemalże trzy razy więcej wody niż obecnie - z dzisiejszych 48 metrów sześciennych na godzinę produkcja wzrośnie do 130 metrów sześciennych na godzinę. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec marca 2021 roku.

- “Pozyskanie środków to duży sukces samorządu, który od kilku lat poszukiwał źródeł finansowania tej ważnej inwestycji. Dzięki determinacji w działaniu pana wójta, udało nam się po te pieniądze sięgnąć - mówi Anna Smolińska, kierownik Referatu Rozwoju w Urzędzie Gminy w Miłoradzu. - Środki mają charakter pożyczki preferencyjnej z możliwością jej częściowego umorzenia. W związku z czym samorząd ma możliwość realizacji inwestycji, otrzymując jednorazowo z budżetu państwa 2,3 miliona złotych, z czego 1,15 miliona pokryte zostanie z budżetu gminy i spłacane będzie w formie ratalnej, co nie obciąży w dużym stopniu budżetu samorządu, którego nigdy nie byłoby stać na wykonanie takiej inwestycji z własnych środków”.

 

 

 

 

 

 

 

Urząd Gminy Miłoradz wciąż stara się o pozyskanie kolejnych środków na ten sam cel z innych programów finansowych. Wyniki konkursów projektowych zostaną podane za kilka tygodni.

- Jeśli okaże się, że nasze zabiegi o pozyskanie kolejnych dotacji będą równie skuteczne, wówczas stworzymy montaż finansowy, pozwalający na zmniejszenie wkładu własnego do planowanej inwestycji - wyjaśnia wójt Arkadiusz Skorek. - Niezależnie jednak od tego, dzięki wsparciu finansowemu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w najbliższych miesiącach przystąpimy do realizacji inwestycji w zaplanowanym zakresie.

 

 

 

 

 

 

Informacja prasowa Urzędu Gminy Miłoradz

 

UG Miłoradz
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.