Wydanie nr 218/2020, Środa 5.08.2020
imieniny: pokaż (8 imion)Nonna, Cyriak, Abel, Maria, Memiusz, Oswalda, Oswald, Karolina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nowy rok i podwyżka cen za śmieci w Malborku. Sprawdź, ile ubędzie Ci z portfela.

Nowy rok to czas życzeń i postanowień. W 2020 na pewno, oprócz zdrowia, trzeba życzyć również dużo pieniędzy, gdyż z naszych portfeli ubędzie więcej gotówki. W Malborku od stycznia dużo więcej zapłacimy za odbiór śmieci.

Radni w trakcie wrześniowej sesji podjęli decyzję o podwyżce opłat za wywóz śmieci z terenu miasta. Za uchwałą głosowało 9 osób, 8 było przeciw i jedna się wstrzymała. Podczas procedowania nowych stawek podkreślano,że od 6 lat mieszkańcy nie płacili więcej, mimo rosnących cen za odbiór śmieci w zakładzie utylizacyjnym w Tczewie, przez co miasto musiało dopłacać do systemu około pół miliona złotych rocznie.

 

Radni w trakcie burzliwej dyskusji podkreślali, że sam sposób gospodarowania odpadami jest nieszczelny i wielu mieszkańców wykorzystuje luki, zaniżając rzeczywistą liczbę mieszkańców danego gospodarstwa. Za złą sytuację obarczano również ZGKiM, który miał w niewłaściwy sposób odbierać odpady segregowane.

 

Bez względu na przyczynę finansowej dziury, mieszkańcy będą musieli zapłacić więcej. Wzrost będzie odczuwalny w szczególności dla większych gospodarstw domowych.


Nie segregujesz, zapłacisz prawie dwa razy więcej.

Najdotkliwiej odczują ją mieszkańcy, którzy nie zbierają odpadów w sposób selektywny. W 2020 roku w zabudowie jednorodzinnej zamiast 25 zł za osobę, opłata wyniesie już 46 zł za osobę, w roku 2021 - 50 zł, a w 2022 r. - 54 zł.

W zabudowie wielorodzinnej stawka wyniesie zamiast 20 złotych - kolejno 40 zł w 2020 r., później 44 i 48 zł miesięcznie za osobę.

Osoby segregujące śmieci zamiast dotychczasowych 16,5 zł w budynkach jednorodzinnych, zapłacą 23 zł za osobę, a w kolejnych latach 25 i 27 zł miesięcznie za osobę. W budynkach wielorodzinnych stawka od nowego roku zamiast 13.50zł wynosi 20 zł, a w latach kolejnych 22 i 24 zł za osobę miesięcznie.

Na 3 złote ulgi od osoby mogą liczyć mieszkańcy, którzy na swoich działkach będą kompostowali odpady biodegradowalne.

Czy podwyżka zmotywuje mieszkańców do segregowania śmieci? Czekamy na opinie i komentarze.

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Zygmunt
Zygmunt 04.01.2020, 19:51
Mój sąsiad mówi, że już sobie zorganizował kompostownik w lesie na Wielbarku.
Ziutek
Ziutek 03.01.2020, 08:38
………………..Jak rządziło peło musiałem pracować, byłem kierowcą w MZK w Malborku. Pobudka o 3 rano, przed 5 na bazie i cały dzień woziłem wariatów po mieście. Niedziela, świątek i piątek, ostra harówka. Jedni mówią taka praca, według mnie to współczesne niewolnictwo. Ale od czasu wypłaty kopulacyjnego - 500 plus moje życie się zmieniło, bajka. Mówię Wam. Teraz dopiero jestem gość. Zapisałem się do PIS co by mieć z nimi spokój i co by mnie bronili w Sądach bo mam długi. Zwolniłem się z pracy i teraz to bym nie poszedł do roboty nawet za 8 tys. zł na rękę. Żyję z konkubiną Lusią i 12 dzieci a Lusia mówi, że to nie koniec. Jedno chyba moje. Ona zarejestrowana - oczywiście jako samotna matka. Full socjal - czynsz MOPS płaci, 2 tony węgla z MOPS na zimę sprzedaliśmy po 700 zeta za tonę. Po co mi, jak i tak mam darmo prąd z klatki schodowej. Żarcia tyle, że zjeść się nie da. Makaron, cukier, ryż sprzedajemy znajomym, bo sklepy nie chcą - jest opisane "pomoc społeczna - nie na sprzedaż". Co za matoł taki tekst wymyślił – pewnie wróg Polski i Polaków! Bachory mają ciuchy z darów - wszystko nówki, jedzenie w szkole darmo. Na wakacje "pod gruszą" dzieci dostały z pomocy społecznej po 700 zł kupiłem se nową komórkę, full wypas, teraz telewizora szukam na kredyt, pierwszą ratę pewnie wpłacę, rszte…a się zobaczy, nic nie obiecuję. Kredyty mam wszędzie gdzie dali, nigdzie nie spłacam - mogą mi skoczyć. Komornik nie ma mi co zabrać, a zresztą jakby co, to konkubina z dziećmi robi takie przedstawienie, że urzędnicy przy dziennikarzach muszą nas jeszcze przepraszać. Żyje się w Polsce dobrze, tylko trzeba pogłówkować. Kablówkę mam darmo- wkłułem się w kabel na sieni - od rana piwko, papierosek i Eurosport. Szkoda, ze fajek w MOPSIE nie dają, mam nadzieję, że po ostatnich wyborach to się zmieni. No, nie będę wam dłużej przeszkadzał - bierzcie się do roboty, bo ktoś musi zarobić na nas biednych i pokrzywdzonych przez los. Pozdrawiam. Pan Ziutek. My śmieci nie segregujemy bo nie nie ma komu tego robić. Płacić też nie zamierzamy. No chyba, że MOPS.
Bezdomny
Bezdomny 03.01.2020, 13:03 (odpowiedź do Ziutek)
Gratuluję Ci szczęścia które Cię spotkało.
Maniek
Maniek 03.01.2020, 08:34
............................już widzę powrót śmieci do lasu. Tak ludzie będą kompostować. Jeden tydzień w roku trzeba będzie pracować na śmieci !
Mieszkanka
Mieszkanka 03.01.2020, 06:57
Niewłaściwy odbiór odpadów przez ZGKiM ? Hmmm to na pewno. W miejscu gdzie pracuję śmieciarka wrzuca wszystkie 4 kontenerki do jednej luki w śmieciarce. Może zamiast uszczelniać system podwyżkami , należałoby to dopracować. Poza śmieciami wzrosły też opłaty za ogrzewanie i ci co mają większy metraż nie są zachwyceni z tego powodu.
ricardo
ricardo 02.01.2020, 21:01
A miasto ile zapłaci za brud na trawnikach i chodnikach? Kto jest odpowiedzialny za brud w całym mieście?
kiko
kiko 08.01.2020, 12:54 (odpowiedź do ricardo)
Brudasy