Wydanie nr 273/2020, Wtorek 29.09.2020
imieniny: pokaż (17 imion)Cyriak, Dadzbog, Dadzboga, Lutwin, Dariusz, Franciszek, Fraternus, Gabriel, Gajana, Grimbald, Michalina, Michał, Mikołaj, Rafał, Rypsyma, Teodota, Ludwin
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Przysięga WOT w Słupsku

Przysięga WOT w Słupsku fot. Maciej Szalbierz 7PBOT
W sobotę, 30 listopada po raz siódmy w historii 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio, a piąty w tym roku odbyła się przysięga wojskowa kolejnych ochotników wstępujących w szeregi piątego rodzaju Sił Zbrojny RP – Wojsk Obrony Terytorialnej.

Uroczystość miała miejsce na terenie koszar 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku. O wyjątkowym charakterze sobotniej przysięgi decydował fakt, że żołnierze, którzy wypowiedzieli słowa roty przysięgi rozpoczną swoją służbę w sformowanym w mieście nad Słupią 73 batalionie lekkiej piechoty, który wraz z 71 batalionem lekkiej piechoty w Malborku stanowi integralną część 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio.

Plac apelowy 7 BOW wypełnił się 60 ochotnikami, którzy przed dwoma tygodniami zostali wcieleni do służby w 73 blp w Słupsku i właśnie skończyli wyczerpujące 16-dniowe szkolenie. Teraz stanęli dumnie, z wysoko podniesionym czołem, by wypowiedzieć słowa roty przysięgi i zostać pełnoprawnym żołnierzem Wojska Polskiego. Żołnierzy składających przysięgę przywitał dowódca 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio kmdr Tomasz Laskowski. Dowódca pomorskiej brygady skierował w stronę nowych żołnierzy 7 PBOT ważne słowa:

- Drodzy Żołnierze, wybierając służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej dokonaliście ważnego życiowego wyboru. Do swoich codziennych obowiązków dołączyliście kolejny – obowiązek wobec Ojczyzny. Ta decyzja doprowadziła was do najważniejszego momentu w życiu każdego żołnierza – przysięgi na sztandar. Ten doniosły, symboliczny moment włączenia w szeregi Wojska Polskiego zdefiniował dzisiaj każdą i każdego z Was jako Polaka, patriotę i obrońcę Narodu. – mówił kmdr Laskowski.

- Dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej słowa przysięgi mają szczególną wagę. Wypowiadając je wzięliście na swoje barki odpowiedzialność za losy Polski oraz losy swojej małej ojczyzny – miast i miasteczek, z których pochodzicie. Złożyliście przyrzeczenie, że nasz kraj ojczysty, nasza ukochana Rzeczypospolita, w sytuacji zagrożenia zawsze może liczyć na waszą odwagę i oddanie. A kiedy przyszłaby taka potrzeba – na to, że staniecie ramię w ramię, by bronić jej granic i niepodległości. Zakładając mundur staliście się kontynuatorami wielkiego dziedzictwa Polskiego Państwa Podziemnego, Armii Krajowej i Żołnierzy Niezłomnych. Sięgając po ich niepodległościową spuściznę podjęliście ogromne wyzwanie, któremu przyświecają trzy najważniejsze dla żołnierza słowa: "Bóg, Honor, Ojczyzna". Dzisiejsza przysięga wojskowa to trzecia w historii 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej uroczystość organizowana w Słupsku. Ma ona jednak wyjątkowy charakter, gdyż to właśnie tu – w tym pięknym mieście nad Słupią – w sformowanym właśnie 73 batalionie lekkiej piechoty rozpoczniecie swoją służbę dla Ojczyzny. To mieszkańcy tego regionu w sytuacjach kryzysowych będą korzystać z waszych umiejętności, które nabyliście podczas szesnastu dni intensywnego szkolenia podstawowego, oraz tych, które przyswoicie sobie kontynuując ćwiczenia w ciągu najbliższych trzech lat. – zakończył dowódca 7 PBOT, który również podziękował rodzicom nowo zaprzysiężonych żołnierzy za wychowanie w duchu patriotyzmu i miłości do Ojczyzny.

Uroczystość zaszczycił swoją obecnością Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, który podkreślił dynamiczny rozwój Wojsk Obrony Terytorialnej na terenie naszego kraju:

- Wojska Obrony Terytorialnej rozwijają się liczebnie. W ciągu tego weekendu ponad 550 żołnierzy złoży przysięgę w sześciu brygadach WOT. Dziś Wojska Obrony Terytorialnej liczą już ponad 23,5 tys. Żołnierzy – mówił MON Mariusz Błaszczak.

Szef resortu obrony zapowiedział również, że w przyszłym roku do WOT trafią ręczne wyrzutnie przeciwpancerne. Wcześniej MON informował o zakupie tego typu broni Ameryce. Najprawdopodobniej mowa o pocisku Javelin, który obok produkowanych na izraelskiej licencji w Polsce Spike’u, stałyby się drugim tego typu rodzajem broni Wojsku Polskim.

Podczas uroczystości z rąk Ministra Obrony Narodowej nominacje na stopień podpułkownika otrzymali mjr Tomasz Burzyński oraz mjr Bogusław Haftka, który został mianowany dowódcą 73 blp w Słupsku.

Zaprzysiężeni dzisiaj żołnierze 7 PBOT z pewnością doskonale pamiętają chwilę, kiedy wstępowali do WOT. Niewątpliwie kierowały nimi różne motywacje. Wojskowa tradycja w rodzinie. Szacunek dla państwa i symboli narodowych. Chęć przeżycia niezwykłej przygody. Niesienie bezinteresownej pomocy innym. Bo w ten sposób mogą wzmocnić potencjał obronny Polski. Bo to wyzwanie rzucone samemu sobie. Bo jest dobro najwyższe – Ojczyzna, dla której, kiedy zajdzie taka potrzeba, należy się poświęcić i trzeba być do tego jak najlepiej przygotowanym.

Wojska Obrony Terytorialnej są formacją wyjątkową. Poprzez swój terytorialny charakter służba w piątym rodzaju sił zbrojnych stanowi niezwykły wyraz oddania i lojalności żołnierza WOT wobec swojego najbliższego otoczenia. Największym spoiwem łączącym żołnierzy Obrony Terytorialnej jest miłość do Ojczyzny i odwaga, by postawić własne życie na szali i w razie potrzeby bronić jej przed niebezpieczeństwem. To odpowiedzialność wynikająca z tradycji i historii Armii Krajowej, w które tak głęboko zakorzeniona jest idea Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wypowiedziane dzisiaj przez żołnierzy motto WOT: „zawsze gotowi, zawsze blisko” jest przyrzeczeniem złożonym Ojczyźnie oraz mieszkańcom swojego rodzinnego - słupskiego regionu. Stanowi ono zapewnienie, że w razie konieczności mogą liczyć na żołnierzy służących w 73 batalionie lekkiej piechoty funkcjonującym w mieście nad Słupią.

Spędź „Ferie z WOT”

Warto przypomnieć, że nabór do 7 PBOT nadal trwa. Najbliższe wcielenie zaplanowano na 7 i 8 grudnia - realizowane będzie ono w ramach projektu "Ferie z WOT", który w minionym roku cieszył się na Pomorzu ogromnym zainteresowaniem. Przedsięwzięcie to jest odpowiedzią na stale rosnące zainteresowanie służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej uczniów szkół średnich oraz kadry nauczycielskiej. "Ferie z WOT" stwarzają możliwość wzięcia udziału w 16-dniowym szkoleniu oraz zostaniu żołnierzem Wojska Polskiego bez konieczności rezygnacji z obowiązków szkolnych i zawodowych. Zainteresowani wstąpieniem w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej mogą składać wnioski we właściwej dla miejsca zamieszkania Wojskowej Komendzie Uzupełnień. Tam także dowiedzą się o kolejnych krokach, które muszą podjąć, by zostać żołnierzem WOT. Wniosek można złożyć również za pomocą internetowej platformy ePUAP.

Info i foto: Maciej Szalbierz 7 PBOT

 

 

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim . Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim .
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
marek
marek 01.12.2019, 06:26
patrioci z łopatami
Kri
Kri 02.12.2019, 18:09 (odpowiedź do marek)
Zapewnia Cię że nie posiadamy łopat i polecam odejść od komputera i zrobić coś a nie krytykować. Zawsze możesz spróbować i stwierdzisz czy dasz radę z tą "Łopatą". Powodzenia