Wydanie nr 227/2020, Piątek 14.08.2020
imieniny: pokaż (10 imion)Alfred, Euzebiusz, Atanazja, Kalikst, Dobrowoj, Maksymilian, Dobrowoja, Machabeusz, Ursycyn, Majnard
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Rok po śmierci prezydenta Adamowicza i 28. finał WOŚP w Gdańsku.

Rok po śmierci prezydenta Adamowicza i 28. finał WOŚP w Gdańsku. fot. Urząd Miasta Gdańsk
Na pięć dni, od 11 do 15 stycznia 2020 roku, rozpisano wydarzenia upamiętniające pierwszą rocznicę śmierci prezydenta Pawła Adamowicz. Zawsze już to wydarzenie będzie zbiegało się w czasie z finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie również m.in.: odsłonięcie tablicy w miejscu ataku, liturgia, konferencja o przemocy i polityce, a także promocja książki, w której zebrano opowieści gdańszczan, których zmieniły tamte styczniowe dni.

Przypomnijmy, że prezydent Paweł Adamowicz został ugodzony przez nożownika 13 stycznia 2019 roku, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Następnego dnia zmarł.

 – Dziękuję sztabowi WOŚP za nazwanie naszej gdańskiej edycji: Gdańsk dzieli się dobrem – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, przywołując hasło, odwołujące się do ostatnich słów, jakie prezydent Paweł Adamowicz wypowiedział na scenie. – Ja w tym roku po raz pierwszy będę wolontariuszką Orkiestry, z czego się bardzo cieszę.

Finałowy koncert WOŚP 2020 w Gdańsku, m.in. doborem repertuaru, będzie upamiętniał wydarzenia sprzed roku. Scena nie stanie, jak to miało miejsce w poprzednich latach, na Targu Węglowym, ale przy Europejskim Centrum Solidarności. Tam też będzie pracował gdański sztab WOŚP. Koncert odbędzie się 12 stycznia, w niedzielę (ok. 16–21).

– Gwiazd w Gdańsku będzie bardzo dużo – opowiada Agnieszka Buczyńska, prezes stowarzyszenia Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku, głównego organizatora gdańskiego finału WOŚP. – Wystąpią między innymi Voo Voo, Sound’n’Grace, Ørganek, Audiofeels, Lipali, Zuzia Jabłońska, KOMBI, Natalia Cepelik, Muianga, Varius Manx & Kasia Stankiewicz.

Wciąż trwa rejestracja wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i nie zakończy się przed upływem tygodnia. W styczniu 2020 roku na ulicach Gdańska kwestować ma ok. 1200 wolontariuszy. Dotąd obsadzono już ponad połowę tych miejsc. Chętni mogą korzystać z numeru telefonu: 58 772 42 21. Główne wydarzenia upamiętniające śmierć prezydenta Pawła Adamowicza zaplanowano na 13 i 14 stycznia.

– Chcielibyśmy w te dni spotkać się i porozmawiać o dziedzictwie prezydenta Adamowicza – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz.

13 stycznia w miejscu, gdzie doszło do ataku, odsłonięta zostanie tablicę poświęconą prezydentowi (19.45), a 14 stycznia w jego intencji zostanie odprawiona msza w Bazylice Mariackiej, gdzie spoczęły jego prochy (18.00).

Europejskie Centrum Solidarności zaplanowało kilka wydarzeń.

Już 11 stycznia, w sobotę, odbędzie się 6 Kolędowanie w ECS, poświęcone pamięci prezydenta Pawła Adamowicza (18.00). Bezpłatne wejściówki będzie można w styczniu pozyskać online. 13 stycznia zaplanowano promocję książki, w której gdańszczanie – znający osobiście prezydenta Pawła Adamowicza, widujący go na oficjalnych uroczystościach, ale i tacy, którzy nigdy nie mieli z nim osobistego kontaktu – opowiadają o tym, jak zmienił ich tamten styczeń (17.30). W publikacji zebrano także ponad 50 reporterskich zdjęć, zapis stycznia 2019 roku w Gdańsku. Wydarzeniu będzie przyświecało hasło WIECZÓR DLA PRZYJACIELA, jakiego pierwszy raz użyto rok temu, gdy w ogrodzie zimowym ECS dzień po pogrzebie wspominano prezydenta.

– 15 stycznia zapraszam na konferencję o różnych formach przemocy w przestrzeni publicznej, której tytuł brzmi PRZEMOC I POLITYKA – zachęca Basil Kerski, dyrektor ECS.

Informacja Prasowa Urząd Miasta Gdańsk

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim . Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim .
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Andrzej
Andrzej 14.11.2019, 20:34
Albo Złoty Melon...
zwykły robol
zwykły robol 14.11.2019, 16:14
Mrówka cała kasę zgarnie