Wydanie nr 195/2020, Poniedziałek 13.07.2020
imieniny: pokaż (9 imion)Radomiła, Joel, Ernest, Eugeniusz, Małgorzata, Trofima, Sara, Jakub, Ezdrasz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Dyrektor MCKiE: Podstawowym powodem braku fajerwerków są finanse.

Dyrektor MCKiE: Podstawowym powodem braku fajerwerków są finanse. fot. pixabay
W trakcie XV sesji Rady Miasta Malborka radna Jolanta Leszczyńska pytała o przyczyny rezygnacji z pokazu fajerwerków w trakcie miejskiego sylwestra. W odpowiedzi burmistrz powiedział, że głównym aspektem jest dbałość o zwierzęta domowe. Dyrektor MCKiE odpowiada jednak, że podstawą decyzji jest koszt kilkuminutowego pokazu.

Na stronie BIP Urzędu Miasta Malborka możemy znaleźć stanowisko Krzysztofa Andruszkiewicza, dyrektora MCKiE.
 


Malborskie Centrum Kultury i Edukacji, przygotowując spotkanie sylwestrowe dla mieszkańców miasta, wzięło pod uwagę argumenty osób, które przekonują, że wybuchy powodują nieznośny stres dla zwierząt. Nie był to jednak jedyny powód zaproponowania w miejsce fajerwerków iluminacji świetlnej i pokazów fireshow. Powód podstawowy to wysoki koszt pokazów fajerwerków - czytamy w piśmie od dyrektora.
 

Podkreślić należy, że w trakcie sesji burmistrz informował, że zamiast fajerwerków mieszkańcy zobaczą pokaz laserowy. Dyrektor mówi jednak o pokazie świateł i fireshow.
Czy taka forma przywitania nowego roku przypadnie mieszkańcom do gustu? O tym przekonamy się w trakcie zabawy. Widać jednak, że instytucja kultury robi wszystko, aby spiąć budżet i nawet przy niższych wydatkach zorganizować sylwestrową zabawę.

W trakcie rozmów z pracownikami kultury, wspominany jest również pomysł koncertu noworocznego, który miałby się odbyć w zamian miejskiego sylwestra. W ramach budżetu w Malborku wystąpiłby jakiś znany artysta – na takie rozwiązanie nie uzyskano jednak zgody magistratu.

 

Dyrektor MCKiE w odpowiedzi na pytanie radnej Jolanty Leszczyńskiej odpowiedział dalej:
 


- W zeszłym roku koszt 5 minutowego pokazu wyniósł brutto 10.000 zł, dodać należy, iż taki pokaz wiąże się również z dodatkową ochroną, a więc dodatkowymi kosztami. […] Przygotowanie pokazu i uprzątnięcie terenu po nim trwało sześć godzin. Godzina pracy pracownika ochrony wynosi obecnie 35 zł. Ponadto teren, z którego odpalany był pokaz fajerwerków, jest zajęty przez budowę.[...] W tym roku zamiast pokazu fajerwerków, chcemy zaproponować mieszkańcom o 24:00 iluminację świetlną oraz dwa koncerty - zespołu Basta oraz zespołu DJ Mietek. W poprzednich latach koncert był tylko jeden.

Dyrektor Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji stwierdził, że w ramach posiadanego budżetu za wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych na kilkuminutowy, kontrowersyjny pokaz lepiej zaproponować inne atrakcje, które nie będą wzbudzały negatywnych emocji.

 

Poniżej faktura na kwotę 41.445 zł. - jest to koszt tegorocznej zabawy bez pokazu fajerwerków. Cały dokument zamieszczamy w załączniku.

Czekamy na państwa oponie i komentarze.

 

 

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy

Załączone pliki do pobrania (1)

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
koneser
koneser 18.11.2019, 11:22
Słusznie. Nie przepadam za fajerwerkami. Raz w życiu zobaczyłem i mi wystarczy. Uważam, że równie dobrze jak na fajerwerki pieniące można wyrzucić w błoto.
pende
pende 18.11.2019, 08:10
To zorganizujcie pokaz w mniejszej skali. To jedyne rozsądne rozwiązanie. Ewentualnie zrezygnujcie z innego w ciągu roku albo innej imprezy. Przecież to tradycja, którą ludzie lubią. Po to wychodzą wieczorem na miasto. Rezygnacja z tego będzie błędem.
MALBORCZYK
MALBORCZYK 18.11.2019, 01:21
W dupie z tymi zwierzętami to jest, tylko 5 minut raz w roku, a co zrobicie z burzami też hałasuja, śmiech na sali
Jerry Bi
Jerry Bi 17.11.2019, 20:06
Dajcie mi te 35 zł na godzinę to sam pójdę będę ochraniał ten Malbork.
sakos
sakos 15.11.2019, 08:13
Żart. To sami spędzicie tam tego sylwestra. Poważnie? Jeden pokaz fajerwerków w ciągu roku? I problem z tego robicie? Śmieszne to!