Wydanie nr 270/2020, Sobota 26.09.2020
imieniny: pokaż (6 imion)Euzebiusz, Majnard, Cyprian, Kacper, Kasper, Damian
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Czipowanie psów w Nowym Stawie ma pomóc zmniejszyć liczbę bezpańskich zwierząt.

Czipowanie psów w Nowym Stawie ma pomóc zmniejszyć liczbę bezpańskich zwierząt. fot. pixabay
Pomysł władz miasta ma pomóc uregulować stan bezpańskich czworonogów w gminie. W sytuacjach, gdy dojdzie do pogryzienia, dzięki specjalnej aplikacji będzie można od razu zweryfikować do kogo należy pies i czy ma aktualne szczepienia.

Kiedy dojdzie do potrącenia psa lub ktoś zostanie pogryziony przez czworonoga, należy jak najszybciej skontaktować się z jego właścicielem. W przypadku, gdy pies wyrządzi komuś krzywdę, wiedza na temat aktualnych szczepień jest bardzo ważna. Podczas XV sesji Rady Miasta w Nowym Stawie burmistrz przedstawił pomysł, jak można uregulować w dużej mierze ten problem.

Poziom bezpańskich psów w gminie niestety jest dosyć duży. Dzięki czipom spora liczba zwierzaków zostanie dokładnie oznaczona. Oprócz specjalnego nośnika danych, urząd chce zakupić oprogramowanie do szybkiego odczytywania informacji zapisanych w urządzeniu. Wprowadzenie pomysłu w życie ma pomóc zmniejszyć liczbę bezpańskich psów w gminie, gdyż czworonóg bez czipa będzie traktowany jako bezpański i zostanie odwieziony do schroniska.

Właściciele psów w gminie są zobowiązani do uiszczania opłaty za posiadanie czworonoga. Każdego roku do miejskiej kasy z tego tytułu wpływa ok. 3000 złych co oznacza, że zarejestrowanych psów jest ok. 300.

Czip zostanie zainstalowany podczas szczepienia.

Jerzy Szałach podczas obrad podzielił się z radnymi szczegółami proponowanego rozwiązania. Do zaczipowania zwierząt będzie dochodziło podczas corocznego obowiązkowego szczepienia. Weterynarz z terenu gminy poinformował władze, że będzie w stanie się podjąć takiego zadania.

Radni z entuzjazmem przyjęli propozycję włodarza, dzięki czemu jest zielone światło do przygotowania założeń budżetowych na przyszły rok, w celu zabezpieczenia finansowania przedsięwzięcia. Koszt realizacji szacowany jest na około 20 tys. złotych.

Szczegóły w materiale wideo.

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy

 

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.