Wydanie nr 272/2020, Poniedziałek 28.09.2020
imieniny: pokaż (12 imiona)Więcesław, Wawrzyniec, Salomon, Wacława, Marek, Sylwin, Wacław, Laurencjusz, Jan, Alodiusz, Sylwina, Tymon
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Prawie 9 mln nielegalnych papierosów w kontenerze z Azji.

  • Wydanie nr 272/2020
  • 23 pażdziernika 2019, 11:28
  • Redakcja
  • Na sygnale
Prawie 9 mln nielegalnych papierosów w kontenerze z Azji. fot. policja.pl
Policjanci CBŚP we współpracy z funkcjonariuszami Pomorskiego Urzędu Celno - Skarbowego w Gdyni odkryli przemyt prawie 9 mln sztuk papierosów. Kontrabanda o wartości ponad 6 mln zł ukryta była w kontenerze, który przypłynął do Polski z Azji. Wspólne działania służb nie pozwoliły, by budżet państwa został uszczuplony o ponad 10 mln zł.

Wymiana informacji między pomorską KAS i CBŚP z Gdańska doprowadziła do sprawdzenia kontenera, który przypłynął na statku z Azji. Zebrane przez służby informacje doprowadziły do szczegółowej kontroli transportu z deklarowanym ładunkiem drzwi. Zgodnie z dokumentacją, towar odebrany miał być na Łotwie.

Kontener został najpierw zeskanowany przy użyciu urządzenia RTG. Później funkcjonariusze użyli psa wyszkolonego do wykrywania tytoniu. Zarówno obraz zarejestrowany przez skaner, jak i reakcja psa służbowego nie pozostawiały złudzeń, co do konieczności szczegółowego sprawdzenia kontenera.

Funkcjonariusze po otwarciu kontenera zobaczyli tzw. „zastawkę”, czyli warstwę legalnego towaru, za którą przemytnicy ukryli kontrabandę. Jest ona często praktykowana przez grupy przestępcze zajmujące się kontenerowym przemytem. Po wyładowaniu części towaru z kontenera, mundurowi dotarli do 8,9 mln szt. papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Kontrabanda i kilkadziesiąt sztuk drzwi, znajdujących się w kontenerze, zostało zabezpieczonych. Wartość szacunkowa nielegalnego towaru wynosi ponad 6,2 mln zł, a kasa państwa mogła zostać narażona na uszczuplenia sięgające prawie 10,5 mln zł.

Dalsze czynności w tej sprawie wykonuje Pomorski UCS w Gdyni wraz z Prokuraturą Rejonową Gdańsk - Śródmieście w Gdańsku.


 

Źródło i zdjęcia: policja.pl

Redakcja
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.