Wydanie nr 268/2020, Czwartek 24.09.2020
imieniny: pokaż (6 imion)Teodor, Gerard, Maria, Uniegost, Tomir, Gerarda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Gdański Port Lotniczy wkrótce powiększy się.

  • Wydanie nr 268/2020
  • 16 pażdziernika 2019, 09:53
  • Redakcja
  • Wiadomości
Gdański Port Lotniczy wkrótce powiększy się. fot. Port Lotniczy Gdańsk
Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy podpisał z Korporacją Budowlaną Doraco umowę na realizację rozbudowy terminalu pasażerskiego. W ramach tej inwestycji powstanie nowy pirs, stanowiący przedłużenie istniejącego terminalu T2 w kierunku zachodnim. Budowa ma potrwać 26 miesięcy.

Podpisanie umowy miało miejsce 15 października br. na terenie terminalu pasażerskiego T2. Umowę podpisał prezes gdańskiego Portu Lotniczego, Tomasz Kloskowski oraz Karol Zduńczyk prezes Doraco i Radosław Preiss członek zarządu Doraco. W uroczystości uczestniczyła również prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Po wybudowaniu pirsu Port Lotniczy Gdańsk zyska prawie 16 tys. m kw. nowej powierzchni, dzięki której pasażerowie będą mogli podróżować w jeszcze bardziej komfortowych warunkach. To dla nas absolutny priorytet. Nasi pasażerowie uznali nasze lotnisko za jedno z najlepszych na świecie. W rankingu AirHelp 2019 umieścili nas na 5 miejscu w globalnym rankingu lotnisk, biorąc pod uwagę punktualność, jakość obsługi i ofertę handlową. To ogromne wyróżnienie, za które bardzo dziękujemy. Ale to także wielkie zobowiązanie. Dlatego, mimo trudnej sytuacji na rynku budowlanym i inwestycyjnym, zdecydowaliśmy się rozpocząć i zrealizować to ważne i ambitne zadanie, jakim jest rozbudowa terminalu pasażerskiego” – powiedział prezes Kloskowski.

Gdańsk się rozwija, a wraz z nim Port Lotniczy i Doraco. Kiedy w 1996 roku rozpoczynaliśmy budowę terminalu T1, byliśmy niewielką gdańską firmą, która w konsorcjum realizowała pierwszą dużą inwestycję dla lotniska. W 2011 roku gdański port był na 4 miejscu pod względem liczby obsłużonych pasażerów wśród portów lotniczych w Polsce, a Doraco w konsorcjum realizowało nowoczesny terminal T2. Aktualnie rozpoczynamy rozbudowę terminalu T2, już samodzielnie, jako generalny wykonawca, a Port Lotniczy w Gdańsku jest na 3 miejscu pod względem liczby obsłużonych pasażerów w Polsce i jednocześnie na 5 miejscu wśród najlepszych lotnisk na świecie. Jako gdańszczanie jesteśmy dumni, że jesteśmy zaangażowani w tę inwestycję, która znacząco wpłynie na rozwój naszego regionu jak i naszego inwestora. Dla Doraco będzie to ważna pozycja w portfolio zrealizowanych projektów” – dopowiedział Karol Zduńczyk.

Pirs za ponad 250 mln zł.

Po rozbudowie terminalu pasażerskiego, w nowym pirsie portu będą obsługiwani pasażerowie rejsów rozkładowych, którzy podróżują do krajów non-Schengen, takich jak Irlandia czy Wielka Brytania, a także pasażerowie czarterów np. do Turcji, Egiptu. Obecnie podróżni ci korzystają z pochodzącego z 1997 roku terminalu T1. Część nowego pirsu będzie też przeznaczona do obsługi pasażerów z krajów strefy Schengen. Specyfiką działania i zarządzania nowego obiektu będzie możliwość dostosowania punktów wyjść do samolotów do bieżących potrzeb, poprzez zwiększanie lub zmniejszanie odpowiednio strefy obsługi Schengen i non-Schengen. Dzięki powiększonej powierzchni terminalu, zwiększona zostanie strefa centralnej kontroli bezpieczeństwa i paszportowej, a także hala odbioru bagażu i bagażownia przylotowa. Na parterze dobudowanej części terminalu będą obsługiwane przyloty, a na piętrze odloty. Znajdą się tam też 2 wyjścia autobusowe. Ponadto zaprojektowano 4 zewnętrzne klatki schodowe, umożliwiające dostęp do rękawów pasażerskich.

Doraco ma wybudować pirs wraz z pełnym wyposażeniem. Za tę realizację Port Lotniczy Gdańsk zapłaci 255.229.228 zł netto. Inwestycja zostanie sfinansowana z obligacji, które wyemituje PLG przy współpracy z bankiem Pekao S.A. oraz ze środków własnych. W ramach inwestycji, Doraco przebuduje wewnętrzny układ drogowy oraz zrealizuje nowy plac manewrowy dla lotniskowych autobusów. Zgodnie z umową, budowa pirsu ma potrwać 26 miesięcy i powinna się zakończyć w III kwartale 2021 roku. Następnie odbędą się wymagane odbiory i po 1-2 miesiącach Port Lotniczy Gdańsk powinien uzyskać pozwolenia na użytkowanie.

Firma Doraco znana i doceniana w Trójmieście.

Generalny wykonawca lotniskowego pirsu, Korporacja Budowlana Doraco była wykonawcą terminali T1 i T2 gdańskiego lotniska, a także największego w tej części Europy Centrum Wystawienniczo–Kongresowego AmberExpo w Gdańsku. We wrześniu 2019 roku Doraco zakończyło realizację nowoczesnego budynku Instytutu Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego. Spółka realizuje ponadto szereg prac hydrotechnicznych w portach w Gdańsku i Gdyni, w tym ostatnim nowy terminal promowy.

Podstawowe zmiany parametrów po wybudowaniu pirsu w PLG.

Centralny punkt kontroli bezpieczeństwa – zwiększenia liczby linii kontroli bezpieczeństwa z 11 do 18.
Punkty odprawy paszportowej, odloty – zwiększenie z 6 do 10 przejść.
Gate’y odlotowe – zwiększenie liczby gate’ów z 20 do 30.
Punkty odprawy paszportowej, przyloty – zwiększenie przejść z 8 do 12.
Odbiór bagażu – zwiększenie liczby karuzel z 5 do 9.

Trzy kondygnacje nadziemne, w tym antresola i jedna podziemna.
Wysokość zadaszenia: ok. 15,7 m
Długość elewacji:
-od strony podjazdu: 413,38 m
-od strony płyty: 413,38 m
-od strony szczytowej: 83,06 m

Powierzchnia zabudowy: 8076,00 m kw.
Powierzchnia całkowita łącznie 19105 m kw.
Powierzchnia użytkowa łącznie 16341 m kw.
Kubatura łącznie 98574 m sześc.

Informacja i zdjęcia: Agnieszka Michajłow, Port Lotniczy Gdańsk

Redakcja
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.