Wydanie nr 226/2020, Czwartek 13.08.2020
imieniny: pokaż (11 imion)Radomiła, Hipolit, Sekundyn, Hipolita, Kasjan, Adriana, Helena, Wojbor, Jan, Diana, Radegunda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

20 lat partnerstwa Nowego Stawu i Wilster

20 lat partnerstwa Nowego Stawu i Wilster fot. UM Nowy Staw
W tym roku minęło dwadzieścia lat od rozpoczęcia współpracy partnerskiej między miastem i gminą Nowy Staw oraz niemieckim miastem Wilster. Jubileusz był okazją do spotkania mieszkańców i samorządowców z obu miejscowości, a także do rozmów na temat dalszego rozwijania międzynarodowego partnerstwa.

Współpraca miasta i gminy Nowy Staw oraz miasta Wilster rozpoczęła się oficjalnie 24 czerwca 1999 roku. Tego dnia została podpisana umowa partnerska, której celem jest przede wszystkim rozwijanie współpracy na płaszczyźnie szeroko rozumianej kultury, współorganizowanie wymian mieszkańców, a przede wszystkim spotkań dzieci i młodzieży szkolnej. Kontakty i związki między samorządami rozpoczęły się znacznie wcześniej, bo już wkrótce po zakończeniu II wojny światowej. Część ówczesnych mieszkańców Nowego Stawu (Neuteich) osiedliła się w Niemczech, m.in. w mieście Wilster oraz jego okolicach i stworzyła tam Związek Ziomków Miasta Neuteich. Dopiero zjednoczenie Niemiec oraz przemiany polityczne w Polsce otworzyły przed oboma samorządami drzwi do regularnych kontaktów. Do pierwszej wizyty członków Związku Ziomków Miasta Neuteich w Nowym Stawie doszło na początku lipca 1991 roku. W kolejnych latach dochodziło do następnych wizyt przedstawicieli samorządów, placówek oświatowych, Nowostawskiego Ośrodka Kultury, czy ówczesnego ks. dziekana Ireneusza Glegocińskiego. Rozwijane przez lata kontakty zaowocowały ostatecznie formalną umową o partnerstwie.

Wilster jest naszym jedynym zagranicznym partnerem i bardzo cenimy sobie tę współpracę - mówi Jerzy Szałach, burmistrz Nowego Stawu. - Cieszą przede wszystkim kontakty uczniów z naszego Zespołu Szkolno -Przedszkolnego oraz z tamtejszej szkołą Realschule. Od 2005 roku organizowane są regularnie wymiany dzieci i młodzieży z obu placówek. Dzięki nim mogą nawiązywać przyjaźnie, poznawać inny kraj, język i kulturę.

Z okazji 20 rocznicy współpracy we wrześniu br. do Wilster została zaproszona delegacja mieszkańców Nowego Stawu. Poprzednio taki wyjazd miał miejsce w 2013 roku. W tym czasie dwukrotnie - w 2014 i 2016 roku - to Nowy Staw gościł mieszkańców z niemieckiego miasta partnerskiego. Wilster liczy około 4 tys. mieszkańców, położone jest w północnej części Niemiec w landzie Schleswig-Holstein. W bliskim sąsiedztwie tego urokliwego miasteczka znajduje się Hamburg. Delegacja Nowego Stawu złożona była m.in. z mieszkańców, radnych, urzędników, przedstawicieli jednostek podległych Urzędowi Miasta i Nowostawskiej Orkiestry Dętej. W składzie delegacji znaleźli się również byli samorządowcy, którzy nawiązali współpracę obu miast i podpisywali umowę partnerską. Gospodarze zapewnili nocleg oraz zaprezentowali walory swojego miasta. Dwukrotnie podczas spotkań z mieszkańcami Wilster zabrzmiała też polska oraz światowa muzyka klasyczna i rozrywkowa w wykonaniu orkiestry pod dyrekcją Andrzeja Pałki.

- Podczas pobytu w Wilster nowostawska delegacja miała okazję zwiedzić miasto, dwa ratusze, kościół, szkołę i tamtejszą straż pożarną. Wzięliśmy udział w oficjalnej uroczystości z okazji jubileuszu 20-lecia partnerstwa obu miast, a nasza orkiestra dała dwa koncerty wspaniale przyjęte przez niemiecką publiczność. Podczas rozmów z miejscowymi samorządowcami, pracownikami miejscowych instytucji i mieszkańcami mogliśmy porównać swoje doświadczenia, a także określić kierunki dalszej współpracy. Największy nacisk będziemy kładli na dalszą wymianę mieszkańców oraz młodzieży. Kolejne spotkanie odbędzie się już w przyszłym roku, kiedy to delegacja z Wilster odwiedzi Nowy Staw - mówi Anna Uzdowska, p.o. kierownik Referatu Rozwoju Urzędu Miejskiego w Nowym Stawie.

Informacja Prasowa Urzędu Miasta w Nowym Stawie

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim . Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim .
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.