Wydanie nr 25/2021, Poniedziałek 25.01.2021
imieniny: pokaż (5 imion)Miłosz, Paweł, Artemia, Albert, Miłobor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Jest zgoda konserwatora. Ocieplenie budynku przy Poczty Gdańskiej może być kontynuowane.

Przypomnijmy, sprawa budynku przy Poczty Gdańskiej 7 wzbudziła duże emocje wśród mieszkańców. Mowa o zabytkowej kamienicy, której jedna ze ścian miała być ocieplona styropianem. Prace zostały wstrzymane, gdyż o inwestycji nic nie wiedziała konserwator zabytków.

Po zamieszaniu z ociepleniem budynku przy Poczty Gdańskiej 7 prace mogą być kontynuowane. Jedna ze ścian kamienicy może zostać docieplona styropianem i pomalowana w kolorze ceglanym.

Inwestycja jest bardzo potrzebna, gdyż zdaniem mieszkańców, z powodu złej izolacji mieszkania są zagrzybione, a w okresie zimowym jest bardzo ciężko je dogrzać.

Przypomnijmy, że sprawa wzbudziła duże emocje wśród mieszkańców, którzy mieli ogromne wątpliwości czy ceglana ściana budynku z 1900 roku powinna zostać zakryta styropianem.

Po zbadaniu sprawy przez Aleksandrę Bychowską obecną konserwator zabytków, wydano decyzję pozytywną dla realizacji inwestycji.

 

W odpowiedzi na wniosek Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku  z dnia 06.06.2019    Miejski Konserwator Zabytków wydał pozytywną opinię dotyczącą docieplenia elewacji bocznej – ściany szczytowej (zachodniej) budynku mieszkalnego przy ulicy Poczty Gdańskiej 7  w oparciu o zapisy Programu Opieki Nad Zabytkami Miasta Malborka na lata 2016-2019,  który określa zasady ochrony obiektów wpisanych do gminnej ewidencji zabytków.


Program zakłada zakaz docieplania lica elewacji z oryginalnym detalem architektonicznym (w tym w szczególności w zakresie elewacji frontowych budynków).  Dopuszczenie ocieplenia elewacji tylnej czy bocznej możliwe jest wyłącznie w stosunku do obiektów, w których pozostałe z elewacji nie są silnie eksponowane i nie posiadają wysokich wartości historycznych i architektonicznych.

 


W odniesieniu do przedmiotowego budynku MKZ wezwał ZGKiM do przedłożenia ekspertyzy technicznej będącej konsekwencją okresowych przeglądów budynku, z której wynikało, iż ściana podlegająca ociepleniu w okresie zimowym ulega przemarzaniu oraz nie spełnia normy izolacyjności przegrody budowlanej. Mieszkańcy budynku w sezonie zimowym skarżą się na wilgoć, obecne od wewnątrz zagrzybienie ścian oraz dotkliwe zimno.
Przedmiotowe zamierzenie dotyczy  ściany szczytowej budynku, która z uwagi na fakt bliskiego sąsiedztwa budynku przy ul. Poczty Gdańskiej 6 nie jest silnie eksponowana oraz  nie posiada detalu architektonicznego.  Biorąc pod uwagę także czynnik ludzki MKZ postanowił j.w.

 

 

 

Obecnie przy kamienicy jest rozstawiane rusztowanie. Prace ociepleniowe mają ruszyć najprawdopodobniej w poniedziałek – poinformował nas Władysław Krawczyk, prezes ZGKiM w Malborku.

Więcej o sprawie dowiecie się tutaj.

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Baniol
Baniol 11.10.2019, 09:33
No i fogiel będzie miał ciepło