Wydanie nr 159/2020, Niedziela 7.06.2020
imieniny: pokaż (11 imion)Lukrecja, Paweł, Anna, Robert, Jarosław, Antoni, Hadriana, Wisław, Ciechomir, Wiesława, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

„Obalamy mity i nieprawdziwe przekonania"- Malborskie Forum Pomocowe

„Obalamy mity i nieprawdziwe przekonania fot. Organizator
Po raz kolejny w Malborku odbędzie się Malborskie Forum Pomocowe, które ma na celu jak pisze sam twórca wydarzenia wyłuskiwanie, przybliżanie konkretnych problemów i wspólne poszukiwanie sensownych i pragmatycznych rozwiązań merytorycznych w obrębie obowiązującego nas wszystkich prawa. Spotkania w ramach MFP odbywają się cyklicznie pojawiają się na nich przedstawiciele różnych środowiski począwszy od przedstawicieli NGO, kościołów, instytucji, urzędników, służb miejskich, jak i powiatowych kończąc na tych najważniejszych mieszkańcach miasta.

Nasze działanie ma na celu budowanie więzi i zrozumienia istoty współpracy wszystkich z wszystkimi na ile się to praktycznie da.  Zakładamy i mamy takie doświadczenie i wiedzę, że żadna instytucja, żadna procedura, żaden pojedynczy człowiek - nie jest w stanie skutecznie przeciwdziałać problemom.  Od kilku lat stawiając głównie na permanentną edukację staramy się lepić środowiska, nieść rzetelną wiedzę merytoryczną, walcząc z mitami i nieprawdziwymi przekonaniami - tak pojmując naszą. tu w Malborku rolę Malborskiego Forum Pomocowego 

Program 

16.00 - 16.15 - rozpoczęcie i wprowadzenie do zagadnień poruszanych na Forum 
16.15 - 16.30 - mikro wykład Lecha Marczuka, lekarza psychiatry - pt. Czym jest detoksykacja i pobyt na oddziale detoksykacyjnym. Mity i konieczna wiedza.  
16.30 - 16.40 - pytania i dojaśnienia  
mikro wykład - Andrzeja Anuszkiewicza specjalisty terapii uzależnień, przewodniczącego, Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz mł.asp. Sylwii Kowalewskiej, oficera prasowego Komendanta Powiatowego Policji – pt. Czym jest zobowiązanie do leczenia i jak działają procedury interwencyjne wobec osób uzależnionych, oraz sprawców przemocy – mity i pragmatyka. 
16.40 - 16. 55 - mikro wykład Piotra Kluski, certyfikowanego specjalistę terapii uzależnień - Czym jest leczenie odwykowe, przebieg, krótkie omówienie. Mity i konieczna wiedza. Oraz sakramentalne ... dlaczego w systemie zamkniętym?! 
16.55 - 17.10 - pytania i dojaśnienia 
17.10 – 17.25 - mikro wykład Joanny Żołdak- specjalistki terapii uzależnień, psycholog, pedagog – pt. Jak wygląda proces pracy nad sobą pacjenta w programie ambulatoryjnego leczenia odwykowego. Jakie zagrożenia niesie dla pacjenta, i jak długo trwa jego praca – mity i realia.  
17.25 - 17.40 pytania i dojaśnienia 
17.40 - 18.00 słów kilka na temat działania systemu After Care – specjaliści, profilaktycy i osoby zajmujące się tym zagadnieniem zawodowo. - Opowiedzą, dlaczego tak ważne są wszystkie elementy i współdziałanie. Padnie odpowiedź na pytanie – dlaczego mówi się o zaczęciu każdej terapii, leczeniu uzależnień - jako rozpoczęciu procesu zdrowienia. O grupach samopomocowych, terapeutycznych grupach wsparcia, o oglądzie siebie, o poszukiwaniach duchowych i duchowości, konieczności informowania lekarza rodzinnego i innych o swoim uzależnieniu.  Oraz o tym, że nie ma "Klubów AA", że panują mity na temat alkoholizmu, że panują nieprawdziwe przekonania. 
Krótkie omówienie - wsparte będzie przez Agnieszkę Pedriger p.o. kierownik malborskiej Fili Biblioteki Pedagogicznej w Gdańsku. Przedstawi Ona ofertę i zasady korzystania z bardzo bogatego księgozbioru w interesujących obszarach wiedzy. Obali też mit o tym kto może korzystać z zasobów biblioteki i tych elektronicznych także. - pytania i dojaśnienia w trakcie lub podczas rozmów kuluarowych  
18.00 - 18.15 mikrowykład - Małgorzaty Robaczek prezes malborskiego oddziału Teen Challenge, pedagog – pt. Chrześcijańskie Ośrodki "Teen Challenge" dla Osób Uzależnionych w Broczynie i Łękinii  
18.15 - 18.30 pytania i dojaśnienia 
18.30 - 18.45 mikro wykład - przedstawiciela i przedstawicielki grup samopomocowych o różnorodnościach i czemu służą grupy Anonimowych Alkoholików, Al. - Anon, DDA, etc. Zasady pracy indywidualnej nad sobą (12 kroków) oraz zasady funkcjonowania grupy (12 tradycji).  
18.45 - 18.55  pytania i dojaśnienia 
18.55 - 19.05 mikro wykład - przedstawiciela Malborskiego Stowarzyszenia Abstynenckiego “Tu i Teraz” na temat mitów związanych z abstynencją, abstynentami i do czego służy klub abstynenta np. klub przy ulicy Pocztowej w Malborku. - pytania i dojaśnienia w trakcie lub podczas rozmów kuluarowych 
Przez cały czas czynne będą stoiska;  
A po 19.05 - prezentacja możliwości NZOZ CENTRUM PSYCHIATRII SP. Z O.O. w Malborku przy ul. Józefa Wybickiego. (program terapii dla osób uzależnionych, dla osób współuzależnionych itd.) Przedstawienie zasad przyjmowania na Oddział Detoksykacyjny w Prabutach, Program terapii na Oddziale Leczenia Odwykowego tamże 
Po 19. 20 prezentacja możliwości Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Malborku przy ulicy Nowowiejskiego (program terapii dla osób uzależnionych, dla osób współuzależnionych, dotkniętych przemocą itd.). Przedstawienie zasad korzystania ze sposobu ambulatoryjnego. Bezpłatna literatura informacyjno - edukacyjna.

Po 19. 35 prezentacja możliwości uczestnictwa terapii w prywatnym Ośrodku Terapii “In Puris”. Który oferuje rozpoczęcie zdrowienia z uzależnienia od alkoholu, narkotyków, hazardu, komputera i seksu.  Na podstawie diagnozy leczenie dostosowujemy do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta (OPT – Osobiste Plany Terapii). W ośrodku można również skorzystać z profesjonalnego odtrucia organizmu. 

Przyjdź, by zdobyć wiedzę o problematyce, o źródłach, gdzie jej szukać i u kogo. Jeśli jesteś przyjacielem, przyjaciółką, znajomym osoby potrzebującej pomocy, jeśli jesteś pracodawcą, jeśli chcesz wiedzieć, a nie brnąć w mitach na te tematy – po prostu poświęć czas i przyjdź. Warto!

26 września (czwartek), duża sala Spółdzielni Socjalnej Fabryka Inicjatyw przy ulicy Grunwaldzkiej 16-18. ​

Tym razem nasze otwarte spotkanie dla wszystkich zainteresowanych. Dedykowane jest w szczególny i wrażliwy sposób dla rodzin, dla osób, które borykają się w zaciszu domowym ze swoimi problemami wynikającymi z uzależnienia osób bliskich. Dzieci, współmałżonka, partnera. Kiedy nie wiadomo co robić, gdzie iść i u kogo szukać pomocy.  Zapraszamy szczególnie kuratorów sądowych, dzielnicowych, przedstawicieli straży miejskiej, jeśli znajdą czas po służbie. Pedagogów, nauczycieli, wiernych kościołów różnych denominacji, przedstawicieli służb, organizacji, stowarzyszeń, urzędników instytucji. Pragnęlibyśmy, by osoby, które przyjdą na spotkanie Forum i będą chciały się dowiedzieć jak oraz gdzie poszukać profesjonalnej pomocy - mogły znaleźć fachowców, osoby kompetentne wiedzą, urzędem i możliwościami podpowiedzi. Co, gdzie, i jak. 

O twórcy Malborskiego Forum Pomocowego:

Krzysztof Hajbowicz - m.in bloger, dziennikarz, publicysta, popularyzator zajmujący się obszarem działań w zakresie edukacji przeciwdziałania wykluczeniom społecznym. Ongiś wydawca, redaktor,  twórca branżowych miesięczników dotyczących profilaktyki i leczenia uzależnień m.in. LUMEN, Dromader. Od wielu lat zajmujący się zawodowo między innymi - problematyką profilaktyki, terapii uzależnień, infrastrukturą „AfterCare” i działaniami w tym zakresie.  Twórca Malborskiego Forum Pomocowego i spotkań integracyjnych różnorodnych środowisk (ludzi organizacji, stowarzyszeń, instytucji, wyznań) w tym obszarze. Profilaktyk, zarazem z zawodowej  praktyki również  twórca autorskich programów i projektów, terapeuta - instruktor terapii uzależnień. M.in absolwent warszawskiego Centralnego Ośrodka Metodyki i Upowszechniania Kultury Dorosłych. Warszawskich; Studium Pomocy Psychologicznej, Studium Terapii Uzależnień oraz Szczecińskiego Studium Socjoterapii oddziału ETOH.

Informacja i foto: Organizator

 

 

 

 

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim . Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim .
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Zapowiedzi


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.