Wydanie nr 191/2020, Czwartek 9.07.2020
imieniny: pokaż (22 imiona)Lukrecja, Zenona, Sylwia, Anatola, Adolfina, Anatolia, Weronika, Ludwika, Patrycjusz, Róża, Zenon, Florianna, Floriana, Hieronim, Mikołaj, Lucja, Teodoryk, Antoni, Kornel, Korneli, Korneliusz, Barbara
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Ścieki z Warszawy płyną w naszym kierunku. Trwają badania stanu wody aż do ujścia Wisły.

Ścieki z Warszawy płyną w naszym kierunku. Trwają badania stanu wody aż do ujścia Wisły. fot. Pixabay.com
Starostowie, burmistrzowie i wójtowie z regionu sztumskiego, malborskiego i nowodworskiego otrzymali informację w związku z poważą awarią kolektorów ściekowych Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji m.st. Warszawy. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zwraca się do wszystkich samorządów, podmiotów eksploatujących ujęcia wody pitnej z Wisły od Warszawy do ujścia o wdrożenie działań kryzysowych w związku z niebezpieczeństwem zanieczyszczenia rzeki surowymi ściekami z lewobrzeżnej Warszawy. 

Według informacji ze sztabu kryzysowego, w którym brali udział przedstawiciele Mazowieckiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, do Wisły dostaje się ok. 3 m sześciennych surowych ścieków na sekundę, co w ciągu doby może powodować zagrożenie zanieczyszczeniem Wisły ilością 260 tys. m sześciennych ścieków. Jednocześnie ostrzegamy wszystkich użytkowników wody w Wiśle, kąpiących się, wędkarzy, odpoczywających nad Wisłą, rolników pobierających wodę do pojenia zwierząt, czy też do nawadniania upraw o zagrożeniu zanieczyszczeniem wody. 

 

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w raz z jednostkami podległymi w województwach mazowieckim, kujawsko-pomorskim i pomorskim prowadzi monitoring jakości wody od Warszawy do ujścia Wisły, wprowadzając dodatkowe punkty pomiaru w miejscach newralgicznych. Będziemy stale informować o wynikach pomiarów podając te dane do wiadomości publicznej. Na bieżąco przydatność wody do picia z ujęć zasilanych z Wisły monitoruje Państwowa Inspekcja Sanitarna. Inspektorzy Ochrony Środowiska w obliczu poważnej awarii, prześledzą postępowanie w sprawie ustalenia jej przyczyn i będą monitorować działania w celu usunięcia zagrożenia. 

Sztab Kryzysowy poinformował Mazowieckich Inspektorów, że zagrożenie może występować około miesiąca.

 

Źródło: GIOŚ

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
leśnik
leśnik 02.09.2019, 20:11
Niszczenie ekosystemu równa się zabijaniem zwierząt ,może ludzie pod ochroną nie są ale zwierzęta??? Zwierząt nie można otruć ,nie można pojąć decyzji o wytruciu życia w Wiśle. Kto za to odpowiada? Kto czerpie korzyść i pobiera opłaty za ścieki ,za truciznę wylewaną ? Kto dodaje te chemiczne trujące związki do żywności ,które teraz zabijają wszystko w Wiśle ? Gdzie są ci co nadzorują eko system ,inspektorzy ,ochrona środowiska ,straż wodna ,sanepid ,weterynarz? Tyle urzędów i nikt przez kilkadziesiąt godzin nie potrafi określić przyczyny ,skutków w przyszłości ? Po co my tyle urzędów tworzymy żeby czekać i patrzeć jak nas wytrują?
Marynasz
Marynasz 02.09.2019, 17:11
Kąpiący się w morzu i w Wiśle uwaga na statki xD
Mw
Mw 02.09.2019, 11:30
Warszawa misi zapłacić odszkodowanie za zabrudzenie morza
Gmb
Gmb 31.08.2019, 14:40
A gdzie pseudo ekolodzy pinindzy nima ha ha