Wydanie nr 193/2020, Sobota 11.07.2020
imieniny: pokaż (14 imiona)Benedykt, Pius, Pelagia, Siepraw, Olga, Wyszesława, Kalina, Placyd, Sawin, Cyrus, Zybert, Zybracht, Zybart, Zygbert
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

5 sposobów na przedłużenie życia pralki

5 sposobów na przedłużenie życia pralki fot. 5 sposobów na przedłużenie życia pralki
Pralka to przydatne urządzenie, które znajdziemy w każdym domu. Prawidłowa eksploatacja sprzętu sprawi, że będzie nam on służyć przez kilka lat, a my nie będziemy musieli się martwić jego ciągłymi naprawami czy wymianą na nowy model.

Ten artykuł podpowie Ci co robić, aby przedłużyć życie pralki.

Nie przeciążaj bębna

Najczęstszą przyczyną awarii pralki jest jej niewłaściwe użytkowanie. Czasami, gdy chcemy zaoszczędzić czas wkładamy do bębna za dużo prania, jednocześnie go przeciążając. Poza tym w efekcie takiego postępowania ubrania są niedoprane, a urządzenie zużywa więcej wody. Pamiętajmy, że należy dostosować ilość prania do ciężaru określonego dla danego modelu pralki. Nadmierne przeciążenie bębna może doprowadzić nawet do awarii silnika.

Dbaj o filtr

Zanieczyszczony filtr może doprowadzić do jego zatkania, a w rezultacie uszkodzenia pralki. Przed włączeniem urządzenia należy zawsze wypróżnić kieszenie pranych spodni, aby nic nie utknęło w filtrze. Największy problem stanowią monety i inne drobne przedmioty. Zatkany filtr powoduje problemy z odpompowaniem wody z bębna i w najgorszym wypadku prowadzi do zalania łazienki.  Warto raz na około 20 prań oczyszczać filtry z włosów, kawałków tkanin czy resztek chusteczek higienicznych.

Unikaj osadzania się kamienia

Kolejnym powodem uszkodzenia pralki może być osadzający się kamień. Osiada on wewnątrz pralki i doprowadza do zniszczenia węża odpływowego lub grzałki. Poza tym obecność wapnia i magnezu w twardej wodzie wpływa na zmniejszenie efektywności środków piorących. Aby wyeliminować kamień możemy nabyć filtry z wkładem zmiękczającym wodę. Nie zaszkodzi także regularne stosowanie środków likwidujących kamień i dodawanie ich do prania. Istnieją również domowe sposoby na pozbycie się kamienia. Najlepiej sprawdzają się ocet, soda oczyszczona lub kwasek cytrynowy.

Właściwie ustaw pralkę i nie pierz zbyt często

Pralka powinna być ustawiona na równej powierzchni, dzięki czemu unikniemy dużego hałasu i przesuwania się sprzętu podczas wirowania. Nie należy ustawiać urządzenia ciasno pomiędzy innymi przedmiotami, gdyż pralka może się przesuwać, a przez to uszkodzić. Na trwałość sprzętu ma także wpływ częstotliwość prania. Nie należy wykonywać kilku prań jedno po drugim. Pomiędzy każdym cyklem warto zrobić około 15-minutową przerwę, gdyż częste używanie urządzenia może doprowadzić do przegrzania się styków.

Dostosuj ilość środków piorących

Podczas każdego prania należy sprawdzić, czy w szufladce na proszek do prania nie zalegają pozostałości środka. Jeśli będzie go za dużo, może to doprowadzić do zapchania się węży i w rezultacie zalania łazienki. Pamiętajmy także o używaniu płynów do płukania lub zmiękczania tkanin, które są dostosowane do pralek automatycznych. Niektóre środki piorące są przeznaczone tylko do prania ręcznego, dlatego warto zwrócić uwagę na napisy na etykiecie. Raz na jakiś czas przyda się również tak zwane puste pranie, które pomoże pozbyć się brzydkiego zapachu. Należy nastawić program na wysoką temperaturę, dodać detergent i uruchomić pralkę bez prania.

 

5 sposobów na przedłużenie życia pralki
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.