Wydanie nr 151/2020, Sobota 30.05.2020
imieniny: pokaż (7 imion)Feliks, Ferdynand, Jan, Andronik, Sulimir, Suligniewa, Bazyli
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Powiat malborski wysoko w rankingu zamożności

Powiat malborski wysoko w rankingu zamożności fot. redakcja
Powiat malborski został sklasyfikowany na dziesiątym miejscu w Polsce i drugim w województwie pomorskim pod względem zamożności samorządów. Tak wynika z rankingu jednostek samorządu terytorialnego za 2018 rok, który został sporządzony przez pismo samorządowe „Wspólnota”.

Powiat malborski od pięciu lat utrzymuje miejsce w pierwszej dziesiątce najbogatszych samorządów powiatowych w Polsce. Nie inaczej jest w tegorocznym rankingu „Wspólnoty”, sporządzonym na podstawie danych za rok ubiegły. Powiat został sklasyfikowany na dziesiątym miejscu z dochodem na jednego mieszkańca wynoszącym 1049,57 zł.

Tak wysoka pozycja naszego powiatu w skali kraju, ale też drugie miejsce wśród samorządów powiatowych z województwa pomorskiego, jest dla nas powodem do zadowolenia. To dowód na to, że Zarząd Powiatu Malborskiego oraz Rada Powiatu Malborskiego podejmują decyzje, które sprawiają, że nasz samorząd rozwija się właściwie - mówi Mirosław Czapla, starosta malborski. - Mam nadzieję, że mieszkańcy również są zadowoleni z funkcjonowania powiatu, widzą efekty naszych inwestycji w infrastrukturę drogową, służbę zdrowia, oświatę i pomoc społeczną. Robimy wszystko, co w naszej mocy, by komfort życia w powiecie malborskim stale się podnosił.

Metoda tworzenia rankingu polega na obliczeniu dochodów własnych samorządów, a więc wpływów z podatków i subwencji. Nie zaliczano z kolei dotacji unijnych, bo zdaniem twórców rankingu, mają one tylko chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów.

Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to awans chwilowy, incydentalny i nie ma związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu - „zamożność” - tłumaczą twórcy rankingu pisma „Wspólnota”.

Dla powiatu malborskiego to kolejne tego typu wyróżnienie. W ubiegłym roku samorząd zajął dziewiąte miejsce w Polsce wśród powiatów z liczbą mieszkańców od 60 do 120 tysięcy w Rankingu Gmin i Powiatów prowadzonym przez Związek Powiatów Polskich. Został on stworzony na podstawie punktacji przyznawanej za osiągnięcia w dziesięciu dziedzinach działalności samorządu.

Informacja Prasowa Starostwa Powiatowego w Malborku

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim . Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim .
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Jin
Jin 01.08.2019, 13:46
Jak to się dzieje, miasto z takim bezrobociem ? Ja tego bogactwa nie czuje.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 01.08.2019, 11:41
..........................propaganda jak w PRLu !
Bbb
Bbb 01.08.2019, 04:19
To gdzie są nowe autobusy ?? Skoro takie bogate miasto ?? Dziesiątki jak nie setki miejscowości mają mniejsze budżety są dużo biedniejsze niż Malbork a jeżdżą nowe autobusy pozdrawiam kierowca
Sztum
Sztum 31.07.2019, 13:58
..........................a ile mln długów ma Malbork bo Sztum zero ?