Wydanie nr 186/2020, Sobota 4.07.2020
imieniny: pokaż (15 imion)Elżbieta, Aurelian, Aggeusz, Alfred, Teodor, Józef, Odon, Odo, Malwina, Wielisław, Innocenty, Julian, Berta, Ozeasz, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nawet miejskie spółki nie robią przeglądów pojazdów w stacji MZK. Czy w końcu pojawi się światełko w tunelu?

Ogromne problemy finansowe MZK powodują, że spółka ledwo funkcjonuje. Firma nie wytrzymuje konkurencji z prywatnymi podmiotami. Problemem nie są same firmy przewozowe, ale również stacje kontroli pojazdów. Nawet inne miejskie spółki badają swoje samochody gdzie indziej.

W kasie miejskiego przewoźnika od lat ciężko dostrzec zalegające zasoby finansowe. Można powiedzieć wprost, że jest ich zdecydowanie za mało. Miejski zakład musi konkurować z prywatnymi podmiotami i niestety na tym polu zdecydowanie tę walkę przegrywa. Zbyt małe wpływy z biletów, stary tabor, za niskie pensje – to błędne koło zatacza coraz większe kręgi. MZK posiada własną stację diagnostyczną, która niestety nie cieszy się dużą popularnością nawet wśród innych miejskich spółek.

 

O sprawę pytał władze miasta radny Adam Ilarz. Odpowiedź, jaką otrzymał wskazuje jasno – MZK musi się bardzo postarać nawet o względy miejskich kolegów.

Oto odpowiedzi jakie otrzymał radny od poszczególnych spółek:
1) Centrum Aktywnego Wypoczynku – „ 1 samochód podlegający badaniom diagnostycznym. […] Przeglądów dokonujemy na innej stacji ze względu na lojalność i proponowane bonusy.”
2) Szkoła Podstawowa nr 5 – posiada 1 samochód i przeglądów dokonuje na innych stacjach ze względu na „profesjonalną obsługę i możliwość skorzystania z usług o każdej dogodnej dla nas porze […]”.
3) Ośrodek Sportu i Rekreacji – 2 pojazdy. „Pojazdy są diagnozowane na innych stacjach ze względu na odległość i profesjonalną obsługę”.
4) Środowiskowy Dom Samopomocy w Malborku – 1 pojazd, który „posiada ważny przegląd techniczny do dnia 13.11.2021 roku i nie było potrzeby jego wykonywania”.
5) Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Malborku – 1 pojazd badania ma wykonywane na OSKP przy MZK w Malborku.
6) Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Malborku Sp. z o.o. – 14 pojazdów. „8 przeglądów pojazdów przeprowadzono na stacji kontroli pojazdów należącej do MZK w Malborku, a 6 przeglądów przeprowadzono na innych stacjach. Powodem wybrania innej stacji diagnostycznej jest możliwość wykonania tam drobnych napraw i regulacji”.
7) Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku Sp. z o.o. – 64 pojazdy. 4 pojazdy były poddane badaniu na stacji diagnostycznej przy MZK. Brak informacji o pozostałych pojazdach.
8) Przedsiębiorstwo „Nogat” Sp. z o.o. – 4 pojazdy. 3 pojazdy badano na stacji diagnostycznej przy MZK w Malborku. 1 pojazd na innej stacji.
9) MZK w Malborku przeprowadza badania techniczne wszystkich swoich 16 pojazdów na własnej stacji.
10) Malborskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. zadeklarowało brak pojazdu służbowego.

 

Jak MZK może więc zwiększyć wpływy do własnej kasy? Odpowiedź na tak postawione pytanie jest bardzo złożona. Oprócz regularnych kursów i prowadzenia stacji kontroli pojazdów, przewoźnik może również wynajmować autobusy. Jednak mimo bardzo atrakcyjnych cen (w porównaniu z prywatnymi przewoźnikami różnice mogą być bardzo duże), często z powodu braku kierowców prywatne zlecenia są odwoływane lub przekazywane dla innych podmiotów, co niestety nie buduje zaufania i wiarygodności. Utrzymanie niezbędnej ilości pracowników przy obecnym poziomie wynagrodzeń jest coraz trudniejsze, nie mówiąc już o zatrudnieniu nowych kierowców i mechaników.

 

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Oglądacz.
Oglądacz. 17.07.2019, 22:17
Dyrektorzy, Prezesi na dywanik, polecenie służbowe.
Lojalność to chyba kierowców w/w pojazdów.
Gosc
Gosc 17.07.2019, 18:11
Nie dziwie sie, że maja problemy finansowe. Jechałam dziś autobusem i jako jedyna kupywałam bilet. Większości autobusami jezdza emeryci
Diagnosta
Diagnosta 17.07.2019, 14:46
.........................ot taka polska przypadłość - zawiść.
Mirek
Mirek 17.07.2019, 13:00
ot cała lojalność w Malborku