Wydanie nr 192/2020, Piątek 10.07.2020
imieniny: pokaż (14 imiona)Filip, Aniela, Samson, Zacheusz, Witołd, Amalberga, Sylwan, Witalis, January, Aleksander, Rufina, Rzędziwoj, Engelbert, Askaniusz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

WOT ćwiczy na wypadek kryzysu energetycznego

WOT ćwiczy na wypadek kryzysu energetycznego fot. Maciej Szalbierz 7PBOT
Jednym z kluczowych zadań Wojsk Obrony Terytorialnej jest wspieranie lokalnej społeczności w sytuacjach zagrożenia, katastrof czy klęsk żywiołowych. Istotnym problemem w sytuacjach kryzysowych jest dostęp do prądu, który w dużej mierze zabezpiecza funkcjonowanie infrastruktury krytycznej. W związku z tym służby techniczne 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej przeprowadziły próbny blackout, czyli rozległą awarię i ćwiczyły awaryjne zasilanie w prąd Zakład Unieszkodliwiania Odpadów "Eko-Dolina" w Łężycach. Działania były realizowane w ramach akcji „ Pomocna Energia”.
Scenariusz ćwiczeń zakładał nagły spadek napięcia w dużym zakładzie utylizacyjnym na terenie województwa Pomorskiego. Największe zagrożenie stanowiła przerwa w pracy maszyn, która może doprowadzić do skażenia środowiska. By temu zapobiec potrzebny jest prąd - dużo większy niż zapewnić mogą służby cywilne.
- Sprzęt KEP 900, którym dysponujemy jest w stanie zasilić ok 20 tysięczne miasteczko, przy czym oczywiście trzeba zaznaczyć, że nie ma tam zakładów przemysłowych, które zwiększają pobór mocy - ocenia możliwości wykorzystanego sprzętu Dowódca 7 PBOT kmdr Tomasz Laskowski.
Wojska Obrony Terytorialnej współpracują ze służbami cywilnymi na wielu płaszczyznach, więc wspólne przedsięwzięcia są niezwykle ważne. Sprzyjają skoordynowaniu działań służb biorących udział w zadaniu oraz przyczyniają się do rozwoju umiejętności do wspierania społeczności lokalnej w sytuacjach kryzysowych. 
 
To jak niezwykle ważne są wspólne ćwiczenia podkreśla szef Oddziału Technicznego Zarządu Logistyki p4 płk. Michał Bogus: 
- Nawiązujemy współpracę, wymieniamy doświadczeniami, przedstawiamy nasze możliwości sprzętowe w takich sytuacjach jaką mamy dzisiaj w Łężycach.
W ćwiczeniach w Łężycach brała udział również Państwowa Straż Pożarna:
- Jesteśmy tutaj przede wszystkim po to, by nawzajem podzielić się wiedzą jakim sprzętem dysponujemy i co jest dla nas kluczowe - w jakim czasie jesteśmy w stanie dotrzeć na miejsce klęski i użyć ten sprzęt do pomocy ludziom.
7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. Adama Dedio miała możliwość wykorzystania agregatu tego typu do zabezpieczenia funkcjonowania gminnej oczyszczalni ścieków w Mikołajkach Pomorskich, która ucierpiała na skutek nawałnic, które w czerwcu nawiedziły województwo Pomorskie. 
 
Info i foto: Maciej Szalbierz  7 PBOT
Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim . Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim .
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.