Wydanie nr 272/2020, Poniedziałek 28.09.2020
imieniny: pokaż (12 imiona)Więcesław, Wawrzyniec, Salomon, Wacława, Marek, Sylwin, Wacław, Laurencjusz, Jan, Alodiusz, Sylwina, Tymon
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Kończy się rewitalizacja Nowego Stawu. Zobacz na żywo

Kończy się rewitalizacja Nowego Stawu. Zobacz na żywo fot. TvMalbork.pl
Ku końcowi zmierza rewitalizacja zabytkowego centrum Nowego Stawu. Wkrótce wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu i zmieniony będzie sposób parkowania samochodów osobowych na rynkach Kościuszki i Pułaskiego. Zmiany dotkną też pasażerów komunikacji publicznej, bo przy Galerii Żuławskiej powstała nowa zatoczka autobusowa.
Rewitalizacja centrum Nowego Stawu to największa inwestycja przeprowadzona przez samorząd w ostatnich latach. Kosztem ok. 4,6 mln zł przeprowadzono prace, które zmieniają wizerunek rynków, ale również uliczek do nich prowadzących oraz mieszkalnego zaplecza.
- Zdecydowana większość prac została już zakończona. Nieco się one wydłużyły z powodów niezależnych od nas. Przypomnę, że na polecenie wojewódzkiego konserwatora zabytków musieliśmy przeprowadzić badania archeologiczne. W okresie ubiegłorocznego boomu inwestycyjnego na rynku zaczęło brakować materiałów budowlanych, co wpłynęło na termin zakończenia niektórych robót - mówi Jerzy Szałach, burmistrz Nowego Stawu. - Jesteśmy już jednak bliscy zakończenia całej inwestycji. Tym brakującym elementem jest nowa organizacja ruchu, która będzie preferowała w centrum naszego miasta pieszych, a nie samochody. Rynki staną się bardziej otwartą przestrzenią, miejscem zachęcającym do spacerów i spotkań.
Miejsca parkingowe dla samochodów osobowych na rynkach pozostaną, ale będą przeniesione w stronę chodników, co sprawi, że centralne place z ławeczkami i drzewkami nie będą już zagradzane przez auta. Kolejną zmianą jest wprowadzenie w centrum tzw. strefę uspokojonego ruchu. Dzięki niej pieszy będzie mógł się swobodnie poruszać po całej przestrzeni rynków, mając pierwszeństwo przed pojazdami. W obrębie rynków obowiązywać będzie również ograniczenie prędkości.
- Parkowanie aut będzie możliwe tylko w wyznaczonych miejscach oznaczonych znakami poziomymi i pionowymi. Pojawi się ponad 60 takich miejsc postojowych - mówi Anna Uzdowska, p.o. kierownik Referatu Rozwoju Urzędu Miejskiego w Nowym Stawie. - Nowością jest też zatoczka autobusowa, która powstała przy Galerii Żuławskiej. Tam będą teraz stacjonowały busy przywożące i zabierające pasażerów. Wkrótce pojawi się na niej wiata autobusowa.
Nadchodzą spore zmiany dla kierowców, dlatego warto się na nie przygotować.
- Bardzo dużo kierowców jeździ na pamięć, nie patrząc na znaki drogowe i obowiązujące przepisy, dlatego apeluję, by zwrócić na to uwagę w najbliższym czasie - mówi burmistrz Jerzy Szałach. - Proszę też kierowców, by nie parkowali samochodów na chodnikach, nie wjeżdżali na krawężniki, bo to niszczy nową infrastrukturę.
Przypomnijmy, że w ramach rewitalizacji nowostawskich rynków zbudowany został także parking na zapleczu ul. Kopernika z wjazdem od ul. Jana Pawła II, a także parking przy ul. Powstańców (od ul. Obrońców Westerplatte). Wymieniona została nawierzchnia chodników na ulicach Wita Stwosza, Jana Pawła II, Zwycięstwa, Grunwaldzkiej, Powstańców, Mickiewicza, Kopernika. Dzięki pozyskaniu dotacji z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019 Urząd Miejski zmodernizował ulice Jana Pawła II i Mickiewicza. Powstał też nowy plac w miejscu dawnego tymczasowego targowiska. Będzie on wykorzystywany na różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Wymieniono stare latarnie i zainstalowano nowoczesne. Pojawiły się też nowe ławeczki, nasadzenia oraz dwie nowe atrakcje: globus z fontanną, oraz obelisk z tarczą z wygrawerowanym herbem Nowego Stawu. Rewitalizacja rynków odbywa się w ramach projektu pn. „Zachowanie wielokulturowego dziedzictwa Żuław”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, działanie 8.3 Materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe.
Informacja Prasowa UM Nowy Staw
Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim . Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim .
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
cool
cool 04.06.2019, 00:18
Strasznie mało zieleni. Drzewa paskudnie poobcinane od kilku lat. Tragedia. Stary rybeczek był śliczny. Wszystkim się podobał,