Wydanie nr 186/2020, Sobota 4.07.2020
imieniny: pokaż (15 imion)Elżbieta, Aurelian, Aggeusz, Alfred, Teodor, Józef, Odon, Odo, Malwina, Wielisław, Innocenty, Julian, Berta, Ozeasz, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Prośba czy jałmużna? Policjantom brakuje tylko 22,5 tys. zł do nowego radiowozu.

  • Wydanie nr 186/2020
  • 15 maja 2019, 08:48
  • Redakcja
  • Wiadomości
Prośba czy jałmużna? Policjantom brakuje tylko 22,5 tys. zł do nowego radiowozu. fot. policja.pl
Zgodnie z Ustawą o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 r. do zadań policjantów należy „ochrona życia i zdrowia ludzi oraz mienia przed bezprawnymi zamachami naruszającymi te dobra, a także ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego, w tym zapewnienie spokoju w miejscach publicznych oraz w ruchu drogowym” (art. 1 pkt. 2 ppkt. 1,2).

W całej Polsce posterunki policji realizują zakup nowych radiowozów w ramach połączonych środków Komendy Głównej Policji przy dofinansowaniu lokalnych samorządów. Nowe samochody są wykorzystywane w codziennym pełnieniu służby, co przekłada się na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców.

Policjanci "po prośbie".

I z takiej możliwości chcieli skorzystać również funkcjonariusze z posterunku w Starym Targu. W swojej małej flocie mają do użytku 3 – letnią Skodę yeti i wysłużonego 12 – letniego już Nissana. Swoim działaniem policjanci obejmują gminę Stary Targ i gminę Mikołajki Pomorskie. Na nowy radiowóz, na który przeznaczono 90 tys. zł dostali już połowę kwoty z Komendy Głównej Policji. O resztę pieniędzy Komendant Powiatowy Policji w Sztumie, któremu podlega posterunek w Starym Targu, zwrócił się do włodarzy gmin Stary Targ oraz Mikołajki Pomorskie o dofinansowanie zakupu nowego radiowozu. Każda z gmin musiałaby udzielić dotacji w wysokości 22,5 tys. zł.

Nie wiadomo, jaki konkretnie model radiowozu będzie zakupiony, ponieważ to Komenda Główna Policji ogłasza przetarg na jego zakup.

Mikołajki Pomorskie nie chcą pomóc?

Z naszych informacji, jakie uzyskaliśmy wynika, że Rada Gminy Stary Targ już przegłosowała pozytywnie ten wniosek. Problem z tym mają radni Mikołajek Pomorskich, którzy są zdania, że jest to zbyt duża kwota, by rada mogła udzielić tej dotacji.

Podczas VI sesji Rady Gminy Mikołajki Pomorskie, która miała miejsce 27 marca br. radny, Kazimierz Marchlewski apelował do radnych, by przychylili się do prośby policjantów, ponieważ bezpieczeństwo mieszkańców jest bardzo ważne, a bez sprawnej floty mundurowi mogą mieć z tym olbrzymi problem. Przypomniał również, że w ubiegłym roku rada podjęła również trudną decyzję o udzieleniu dotacji Ochotniczej Straży Pożarnej w Mikołajkach Pomorskich na zakup nowego samochodu ratowniczo – gaśniczego. Wówczas dofinansowanie przekroczyło kwotę 500 tys. zł.

22,5 tys. zł to dużo czy mało?

Czy w obliczu ogromnej dotacji dla OSP w zeszłym roku, rzeczywiście policjanci na zakup nowego radiowozu oczekują sporego nakładu finansowego? To kwota ponad 23 - krotnie mniejsza, zatem dla Rady Gminy Mikołajki Pomorskie nie powinna stanowić dużego wyzwania.

Co za tym się kryje? Czy dla włodarzy Mikołajek bezpieczeństwo ich mieszkańców nie jest ważne? Dlaczego radni nie mogą dojść do porozumienia, by wspomóc policjantów z posterunku w Starym Targu?

Z tymi i innymi pytaniami zwróciliśmy się zarówno do Rady Gminy Mikołajki Pomorskie i Sekretarza Gminy, jak i Wójt Gminy, Marii Pałkowskiej – Rybickiej.

W odpowiedzi, jaką otrzymaliśmy od Izabeli Majewskiej, podinspektora ds. wymiaru zobowiązań pieniężnych w urzędzie gminy Mikołajki Pomorskie czytamy, że decyzja co do sfinansowania zakupu nowego radiowozu nie została jeszcze ostatecznie podjęta przez Radę Gminy Mikołajki Pomorskie. Podczas sesji RG w dniu 27 marca 2019 r Radni naszej gminy zdecydowali przełożyć głosowanie we wskazanej sprawie do najbliższej sesji”.

Czy to jednak oznacza, że posterunek policji w Starym Targu doczeka się w końcu nowego radiowozu? Wszystko zapewne wyjaśni się na najbliższej sesji Rady Gminy Mikołajki Pomorskie, która wstępnie zaplanowana jest na 30 maja br.

Nie omieszkamy Państwa poinformować o rezultacie głosowania.


 

Redakcja
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.