Wydanie nr 154/2020, Wtorek 2.06.2020
imieniny: pokaż (17 imion)Marzanna, Marcelin, Efrem, Maria, Trofima, Erazm, Racisław, Nicefor, Piotr, Eugeniusz, Florianna, Floriana, Mikołaj, Marianna, Fotyn, Materna, Domna
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Promocja „Prowincji” w malborskiej Spółdzielni Socjalnej Fabryka Inicjatyw

Promocja „Prowincji” w malborskiej Spółdzielni Socjalnej Fabryka Inicjatyw fot. 82-200.pl
25 kwietnia (czwartek) o godz. 17 w siedzibie Spółdzielni Socjalnej Fabryka Inicjatyw przy ul. Grunwaldzkiej 16-18 odbędzie się promocja „Prowincji”. Będzie okazja spotkać się z autorami publikacji. To już 35 wydanie kwartalnika.

Wiosenne anioły. Anielski podmuch wiosny. No i kawałek tęczy nad pejzażem. Co prawda nieco górzystym, ale poza Żuławami. I tak też bywa na Powiślu, choćby pod Sztumem, Kwidzynem, Ryjewem czy Prabutami, jeśli już chcielibyśmy doszukiwać się lokalności w uniwersalnym przesłaniu naszego mistrza Mariusza Stawarskiego.

-Poetycko rok zaczynamy wierszami Doroty Maluchnik, Jerzego Czepulona i Pawła Jerzego Przybysza. W prozie, oprócz znanego już nam Ryszarda Filbrandta i Katarzyny Kuroczki, prezentujemy debiutującą Annę Albrecht z Malborka – wyliczają wydawcy. 

Profesor Andrzej C. Leszczyński tegorocznymi „Okruchami”, nie przypadkowo, włącza się w ważną debatę na temat trucizny nienawiści, analizując między innymi język i uczucia, przywołując, między innymi, słowa ks. Józefa Tischnera, Barbary Skargi, Marka Koterskiego, czy własne, skierowane do jednego z polskich polityków.
Mieszkańcy Malborka i okolic mają już w „Prowincji” stałe miejsce. 

- Alicja Łukawska kontynuuje swój cykl żuławskich opowieści. Aleksandra Paprot-Wielopolska przywołuje niezwykłe postaci żuławsko-powiślańskich „stulatek”. Jacek Albrecht szuka zapachów dzieciństwa w Malborku, a przewodnicy z malborskiego zamku, Bogusław Krauze i Piotr Topolski, porządkują niemiecki cmentarz – czytamy w zaproszeniu do lektury. 

Wiele wątków z całego regionu pięknie się przeplata. Arkadiusz Kosiński przywraca pamięć o kwidzyńskim kinie „Tęcza”, a Ewelina Dysko, szukając azylu i ukojenia w podryjewskich lasach, daje się uwieść ptakom, bukom i wiośnie. Na tropach historii Grażyna Nawrolska tym razem o wspomina o dzielnych i niezależnych kobietach w średniowieczu, w czym towarzyszy jej Bogumił Wiśniewski drążąc losy Błogosławionej Doroty z Mątów, która dała się zamurować w kwidzyńskiej katedrze. 

- Debiutująca na naszych łamach Kamila Gęsiarz pochyla się nad dziejami społeczności protestanckiej w Kończewicach – zapowiada wydawca. - Andrzej Lubiński przypomina sztumskie korespondencje Marii Donimirskiej do „Gazety Gdańskiej” sprzed stu lat. Adamowi Langowskiemu, opisującego 90-lecie istnienia polskich szkół na Powiślu, udało się połączyć historię ze współczesnością, ilustrując temat satyrycznymi rysunkami Zbigniewa Jujki. To nie przypadek, gdyż ojciec satyryka, Franciszek Jujka, kierował polską szkołą w Starym Targu w trudnym okresie międzywojennym.

Wiesław Olszewski wspomina postać Brunona Zwarry, a Arkadiusz Kosiński przepytuje Justynę Liguz, nową kierownik zamku w Kwidzynie, o plany na przyszłość. Z odległych prowincji wieści przynoszą nam Teodor Sejka z Lwowa, Paweł Zbierski z Katalonii i Krzysztof Czyżewski z różnych stron świata.
W „Galerii Prowincji” tym razem swoje malarstwo prezentuje Paweł Wyborski ze Starogardu Gdańskiego. Wiesław Olszewski i Alicja Łukawska opowiadają o swoich zaczytaniach. Wacław Bielecki wiedzie nas po muzycznych salonach, a Leszek Sarnowski poleca nową, „kwidzyńską” płytę Włodzimierza Nahornego i kreśli sylwetkę barda Tomka Wachnowskiego. I wreszcie kolejna dawka fotograficznych obrazów Michała Majewskiego z cyklu „Magiczna Prowincja”, tym razem z Kwidzyna.

Wstęp na promocję jest bezpłatny. Na miejscu będzie można kupić najnowsze wydanie „Prowincji”. 

Info i foto: 82-200.pl

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim . Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim .
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Zapowiedzi


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.