Wydanie nr 218/2020, Środa 5.08.2020
imieniny: pokaż (8 imion)Nonna, Cyriak, Abel, Maria, Memiusz, Oswalda, Oswald, Karolina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork: Tydzień Edukacji Prawnej w II LO -młodzi prawnicy z 1a i 2a w togach

Malbork: Tydzień Edukacji Prawnej w II LO -młodzi prawnicy z 1a i 2a w togach fot. Rafał Łakomy
5 kwietnia w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Edukacji Prawnej przy współpracy szkoły z Okręgową Izbą Radców Prawnych, reprezentowanych przez panią Barbarę Sikorską i realizowanej innowacji z elementów prawa, prawnicy z klasy 1a i 2a pod opieką wychowawczyni klasy 2a Anny Jaszkowskiej, udali się do Sądu Rejonowego w Malborku po to, aby odegrać kolejną symulację rozprawy.

.Tym razem była to rozprawa karna, dotycząca przemocy w rodzinie. Togi obrońców poszkodowanej przywdziały Paulina Pawłowska i Julia Mazella, czerwony żabot prokuratora nosiła Wiktoria Kostrzewska. Oskarżonego broniła Julia Gurak, która zaskoczyła wszystkich niespodziewanym zwrotem akcji, który zmienił przebieg całej rozprawy. Daria Kot, występująca w roli sędzi, pod nadzorem pani sędzi Sądu Rejonowego w Malborku Grażyny Ratusznik, zachowała cały czas zimną krew i, mimo iż była stale zaskakiwana przez obie strony nie tylko siłą argumentów, ale też dowodami rzeczowymi, to doskonale poradziła sobie ze swoim zadaniem. Uczniowie z dużym zaangażowaniem wcielili się w role prawników pod czujnym okiem pani sędzi oraz pani mecenas, które udzielały cennych wskazówek prawnych, pozwalających w profesjonalny sposób odegrać powierzone młodzieży role. Scenariusz rozprawy choć zaplanowany, nie ujawniał do końca mechanizmów ani strategii działania zarówno ze strony powoda, jak i pozwanego, przez co rozprawa przybrała nieoczekiwany zwrot akcji, co wzbudziło jeszcze większe zainteresowanie publiczności uczniowskiej. Wszyscy obserwatorzy byli zszokowani obrotem spraw i siedząc na skraju ławek, wysłuchiwali zaskakujących zeznań świadków. Młodzież mogła także zobaczyć tak zwany, Przyjazny Pokój’’, gdzie przesłuchiwane są dzieci. Wszystkie panie i cała grupa była pod wrażeniem przebiegu rozprawy w Sądzie i rozchodząc się do domu, wciąż jeszcze analizowała to, czego byli świadkami. 
To już kolejne przedsięwzięcie w ramach tegorocznego TEP w II LO, realizowane w ramach innowacji z elementów prawa, którego autorką jest pani Anna Jaszkowska we współpracy z Okręgową Izbą Radców Prawnych i pomocy ze strony sędziów Sądu Rejonowego w Malborku.

Opr. Marcelina Rodziewicz z klasy 2a

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim . Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim .
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.