Wydanie nr 273/2020, Wtorek 29.09.2020
imieniny: pokaż (17 imion)Cyriak, Dadzbog, Dadzboga, Lutwin, Dariusz, Franciszek, Fraternus, Gabriel, Gajana, Grimbald, Michalina, Michał, Mikołaj, Rafał, Rypsyma, Teodota, Ludwin
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

24 kwietnia otwarcie kopert z ofertami na przekop Mierzei Wiślanej.

  • Wydanie nr 273/2020
  • 4 kwietnia 2019, 12:58
  • Redakcja
  • Wiadomości
24 kwietnia otwarcie kopert z ofertami na przekop Mierzei Wiślanej. fot. redakcja
To już trzeci termin otwarcia ofert w przetargu na pierwszy etap budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną, jaki wyznaczył Urząd Morski w Gdyni. Rzecznika urzędu, Magdalena Kierzkowska podała, że powodem tego opóźnienia są nieścisłości i zmiany w dokumentacji, na które zwrócili uwagę zainteresowani przetargiem wykonawcy.

Przypomnijmy, że pierwszy termin minął 7 marca br., jednak po wymuszeniu przez Krajową Izbę Odwoławczą zmianie dokumentacji został przesunięty na 15 kwietnia br. Teraz wiadomo już, że koperty z ofertami zostaną otwarte 24 kwietnia br., chyba że znowu stanie coś na drodze, wówczas może ulec zmianie.

Około 20 firm zainteresowanych przekopem.

Na zorganizowanej przez gdyński Urząd Morski wizji lokalnej w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej, pojawili się przedstawiciele około 20 firm. W miejscu po wycince drzew potencjalni wykonawcy mieli wiele pytań do pracowników Urzędu Morskiego, które głównie dotyczyły decyzji środowiskowej poszczególnych elementów samego kanału, a także projektowej dokumentacji.

Nie jest znana liczba firm, które ostatecznie postanowiły przystąpić do przetargu. Prawdopodobnie poznamy ją pod koniec kwietnia.

Budowa kanału droższa, niż zakładano?

Koszt budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną szacowano na 880 mln zł, jednak ostatnio w mediach pojawiły się informacje o wzroście tej kwoty. Przewiduje się, że budowa może być droższa nawet o 500 mln zł ze względu na wzrost cen usług i materiałów budowlanych. Taką informację podał sam Urząd Morski w Gdyni, który prowadzi tę inwestycję. W komunikacie urzędu można przeczytać również, że „może ona (kwota przyp. red.) nie odzwierciedlać ostatecznej wartości inwestycji”. Może to oznaczać ujemną zasadność inwestycji na Mierzei Wiślanej.

Wydobycie bursztynu na Mierzei nieopłacalne?

W marcu tego roku minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk potwierdził obecność bursztynu w niektórych miejscach przekopu Mierzei. Spekulowano wówczas o wartości złoża, które miało sięgać blisko 900 mln zł. W wywiadzie dla Polskiego Radia minister ostudził trochę wyobrażenie na temat wartości znalezionego kruszcu.

- Cała Mierzeja jest usiana bursztynem. Występuje on tam powszechnie. W dwóch miejscach stwierdziliśmy zgromadzenie kruszcu. Proszę o cierpliwość, chcemy wskazać mapę poglądową. Mamy próbki, trwają badania, aby wydzielić obszary, w których bursztyn występuje. Pokażemy, w których miejscach znajdują się te złoża. Niestety, nie są tak bogate, jak piszą gazety. Ich wydobycie może być zwyczajnie nieopłacalne.

Co będzie dalej z przekopem? Zapewne wkrótce dowiemy się. A co państwo sądzicie na ten temat? Czekamy na komentarze.

Redakcja
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.