Wydanie nr 274/2020, Środa 30.09.2020
imieniny: pokaż (9 imion)Wiara, Felicja, Grzegorz, Zofia, Hieronim, Imisław, Wiktor, Honoriusz, Znamir
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Kilka słów o wężach ogrodowych

Kilka słów o wężach ogrodowych fot. Kilka słów o wężach ogrodowych
Zakup węża ogrodowego może być nie lada wyzwaniem. Dłuższe, krótsze, o różnych parametrach technicznych - wybór jest bardzo duży i trudno podjąć szybką decyzję. Sytuacja jest prostsza, gdy ma się odpowiedni zakres wiedzy na temat ogrodnictwa i ogólnie pielęgnacji ogrodu. Wtedy istnieje mniejsze ryzyko zrobienia nietrafnego zakupu, a co za tym idzie pojawienia się problemów podczas podlewania czy zraszania ogrodu.

Najważniejsze parametry

Ciśnienie robocze i średnica węża

Zasada jest taka - wąż o większym ciśnieniu roboczym i rozrywającym podlewania na duże powierzchnie ogrodowe i odwrotnie. Pierwszy wskaźniki określa optymalną pracę z   wężem, a drugi stopień jego trwałości. Z tymi parametrami łączy się ściśle średnica węża. Najpopularniejsze są te o wartości 12,5 mm czyli 1.2 cala oraz 19 mm ¾ cala. Im większa średnica węża tym większe ciśnienie wody, co przekłada się na skuteczniejsze podlewanie.

Długość węża i materiał

Długi wąż przyda się do podlewania dużych powierzchni, natomiast do małych przydomowych ogródków wystarczy zdecydowanie krótszy. Przed zakupem trzeba policzyć odległość od źródła wody do miejsca najdalszego, doliczając ok. 3 metry zapasu. Druga sprawa to materiał z jakiego waż został wykonany. Im więcej warstw, tym większa trwałość, szczególnie wtedy, gdy są to wysokojakościowe powłoki. Najlepiej, kiedy elastyczność łączy się z trwałością i lekkością. Często trzeba dopłacić parę groszy za dobre parametry techniczne węża, ale w sakli roku na pewno taki zakup okaże się zdecydowanie bardziej opalanym rozwiązaniem niż wąż słabej jakości, który będzie się zaginał i niszczał pod wpływem działania czynników atmosferycznych. Dużo takich węży znajdziesz m.in. na tej stronie https://www.stukpuk.pl/ogrod/nawadnianie/weze-ogrodowe. Do wyboru są takie surowce, jak tworzywo sztuczne, guma i kauczuk. Niektóre z nich są zabezpieczone np. stalowym lub poliestrowym oplotem. Na rynku można spotkać tez lekkie i tanie węże winylowe lub gumowo-kauczukowe, łączące w sobie trwałość i lekkość.

Akcesoria do węża

Sam wąż to nie wszystko. Przede wszystkim musisz zadbać o odpowiednie końcówki do niego, aby móc podlewać, zraszać różne powierzchnie. Może być to  końcówka na kran i przyłącze kranowe, końcówka zraszająca i pistolet zraszający, oraz szereg różnych rozdzielników pozwalających łączyć dwa węże ze sobą. Nie możesz też zapomnieć o wózku, wieszaku lub bębnie do przechowywania węża. Dzięki dobrej eksploatacji wąż nie będzie się zaginał, ani nie niszczał po d wpływem działania niskich i wysokich temperatur. Połącz więc umiejętne korzystanie z dobrą jakością węża, aby cieszyć się nim przez wiele lat.

Kilka słów o wężach ogrodowych
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.