Wydanie nr 110/2024, Piątek 19.04.2024
imieniny: pokaż (9 imion)Konrada, Leontyna, Werner, Leona, Włodzimierz, Irydion, Cieszyrad, Leon, Pafnucy
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Jesteś ofiarą przestępstwa? Zobacz gdzie w Malborku uzyskasz pomoc.

Jesteś ofiarą przestępstwa? Zobacz gdzie w Malborku uzyskasz pomoc. fot. pixabay.com
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który w tym roku trwa od 18 do 24 lutego, to kolejna edycja akcji koordynowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Związana jest ona z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw.
W Polsce dzień ten został ustanowiony na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. która została uchwalona z uwagi na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań podejmowanych na rzecz poprawy ich położenia. Obchody Tygodnia mają zwrócić uwagę na potrzeby ofiar przestępstw oraz przynieść potrzebującym skuteczną pomoc. Taką pomocą będą bezpłatne porady prawne oraz psychologiczne udzielane w sądach, prokuraturach, komendach policji, a także w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych. Porad udzielą prokuratorzy, asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi oraz inni specjaliści.

Statystyki przestępstw w powiecie malborskim.

W Komendzie Powiatowej Policji w Malborku w okresie od 1 grudnia 2018 r.  do 15 lutego 2019 r. wszczęto 259 postępowań dotyczących ujawnionych przestępstw. Najwięcej z nich dotyczy oszustwa - 32 sprawy, następnie uchylania się od alimentacji - 29, kradzieży -26, kradzieży z włamaniem - 20, znęcania się - 17, kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego - 14, uszkodzenia mienia - 12, niestosowania się do zakazu sądowego - 11 oraz gróźb karalnych i przywłaszczenia - 9. We wskazanym okresie spośród tych 259 spraw zakończono 58.

Gdzie w Malborku ofiary przestępstw znajdą pomoc nie tylko w czasie Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem? 

Osoby pokrzywdzone przestępstwami, by uzyskać dalsze wsparcie, mogą kierować do podmiotów, które w 2019 r. świadczą pomoc finansowaną z Funduszu Sprawiedliwości – Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Penitencjarnej.

Aby uzyskać pomoc, należy przyjść do Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem (ul. Kościuszki 5, Malbork, Galeria Jagiełło, piętro 3):
- dni powszednie oprócz wtorku w godzinach 9:00-16:00,
-wtorek w godzinach 12:00-20:00,
- sobotę w godzinach 09:00-13:00.
lub zadzwonić pod całodobową infolinię: 537 506 066.

Ośrodek oferuję bezpłatną pomoc prawną i mediacyjną, psychologiczną i psychoterapeutyczną oraz materialną. W ramach tej ostatniej osoby pokrzywdzone przestępstwem m.in. mogą otrzymać:  
- bony na zakup środków czystości i higieny oraz na odzież, bieliznę i obuwie,
- bony na zakup żywności czy lekarstw lub świadczeń zdrowotnych,
- bony na zakup podstawowego domowego wyposażenia.
Ośrodek może również sfinansować zakwaterowanie lub opłaty za czynsz czy media.

Z powyższego wsparcia mogą skorzystać mieszkańcy powiatu malborskiego pokrzywdzeni w wyniku:
- przemocy domowej, 
- kradzieży, 
- pobicia, 
- zgwałcenia, 
- oszustwa, 
- uszkodzenia mienia, 
- wypadku komunikacyjnego, 
- groźby karalnej lub innego przestępstwa oraz osoby, które nie otrzymują należnych alimentów. 

Jesteśmy nastawieni, żeby pomóc wszystkich osobom pokrzywdzonym niezależnie od płci czy wieku, chcemy też, żeby ludzie nie bali się prosić o pomoc i zaufali naszym intencją. – informuje Bartosz Burczyk Koordynator działań Ośrodka. - Jednocześnie prosimy wszystkie osoby, które chcą skorzystać z naszej pomocy o dostarczenie na pierwszą wizytę dokumentów dotyczących danej sprawy. Jeśli poszkodowany żadnych dokumentów nie posiada, osoby pierwszego kontaktu przeprowadzają pogłębiony wywiad, a prawnicy poinformują o przysługującym uprawnieniach oraz pomogą przygotować odpowiednie pisma.  Dodajmy, że pomocy materialnej udzielamy indywidualnie w zależności od wyników diagnozy, którą dokonujemy. 

Działalność Ośrodka jest współfinansowana z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości, a Wykonawcą jest Stowarzyszenie Integracja na Plus.

Współczesne niewolnictwo, czyli jak możemy ochronić się przed pracą przymusową.

Problem handlu ludźmi i współczesnego niewolnictwa w dzisiejszych czasach jest ogromny. Współcześnie po Ziemi chodzi aż 40,3 mln niewolników, z czego 24,9 mln osób stanowią pracownicy przymusowi. Niewolnictwo nie zakończyło się ze zniesieniem go w XIX wieku. Zmieniło swoje formy i oblicze. W dzisiejszych czasach niewolnictwo nie polega na „posiadaniu człowieka” ktoś, kto jest zniewalany, często zmuszany jest do ciężkiej pracy, gnębiony przy tym psychiczne i fizyczne, kontrolowany przez „pracodawcę”, traktowany jak towar lub kupiony i sprzedany jako „własność”.

Współczesne niewolnictwo jest pojęciem bardzo szerokim, obejmuje wiele form. Jedną z nich jest przymusowa praca, czyli taka, w której ludzie zmuszani są ją wykonywać wbrew ich woli, pod groźbą jakiejś kary.  Niewola lub praca niewolnicza, jest to najbardziej rozpowszechniona forma niewolnictwa, kiedy ludzie pożyczają pieniądze, których nie mogą spłacić i są zobowiązani do pracy na spłatę zadłużenia, a następnie tracą kontrolę nad warunkami ich zatrudnienia i długu. Kolejnym jest handel ludźmi, który obejmuje rekrutację, transport, przetrzymywanie ludzi w celu wykorzystania, użycia przemocy, gróźb lub przymusu.

Żaden kraj nie jest wolny od współczesnego niewolnictwa, może to dotknąć każdego człowieka, w różnym wieku, płci i różnej rasy. Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii są dziesiątki tysięcy współczesnych niewolników. W związku z tym, że w 2015 roku Polacy znajdowali się w pierwszej piątce ofiar handlu ludźmi w Wielkiej Brytanii, stworzony został projekt prewencyjny na terenie Polski Przeciwdziałanie Handlowi Ludźmi i Współczesnemu Niewolnictwu, którego głównym celem jest zmniejszenie liczby ofiar wśród Polaków. Powyższy cel jest realizowany przez Punkt Weryfikacji Ofert Pracy (PWOP) w Warszawie i w Malborku.

W projekcie realizowane są głównie dwa zadania. Pierwsze dotyczy profilaktyki, czyli zapobieganie handlowi ludźmi i współczesnemu niewolnictwu. Punkt Weryfikacji Ofert Pracy, jak sama nazwa wskazuje, może sprawdzić każdą ofertę pracy pod kątem legalności i bezpieczeństwa, wykorzystując przy tym sprawdzone narzędzia. Zatem każdy może bezpłatnie skorzystać z usług PWOP, jeśli zastanawia się nad wyjazdem zagranicę, otrzymał ofertę pracy i na przykład jest pod pewnymi względami kusząca w porównaniu do innych ofert, trzeba się szybko zdecydować, brak czasu na zastanawianie, oferta słowna od znajomego, rodziny bądź osoby trzeciej. Wszystkie te przesłanki powinny wzbudzić zaniepokojenie i koniecznie należy zgłosić się do Punktu Weryfikacji Ofert Pracy. Należy jednak pamiętać, że często oferty pracy w Internecie czy innych mediach mogą brzmieć całkiem normalnie, nie powinno się tracić wówczas głosu rozsądku, więc najbezpieczniej sprawdzić nawet najlepiej brzmiącą ofertę, na którą jest się gotowym zaaplikować właśnie korzystając z usług Punktu Weryfikacji Ofert Pracy.

Na jaki zakres usług można liczyć w Punkcie Weryfikacji Ofert Pracy?

  • Indywidualne podejście
  • Anonimowość względem pracodawcy
  • Kontakt osobisty, telefoniczny lub mailowy
  • Rzetelne sprawdzenie oferty pracy na terenie całej Europy
  • Omówienie wyników weryfikacji osobiście lub zdalnie
  • Informacje o prawach pracowniczych w danym kraju
  • Kontakty pomocowe w kraju, do którego udaje się zainteresowany
  • Kontakt ze specjalistami PWOP, podczas pobytu za granicą
  • Wsparcie w razie problemów po podjęciu pracy
  • Traktowanie bez dyskryminacji

Fundatorem powyższego projektu jest Biuro Projektów Międzynarodowych Armii Zbawienia Wielkiej Brytanii i Republiki Irlandii, ang. The International Projects Office of The Salvation Army's United Kingdom Territory with The Republic of Ireland pod patronatem AmbasadyBrytyjskiej w Warszawie, ang. British EmbassyWarsawArmia Zbawienia (ang. The SalvationArmy) zajmuje się pomocą ofiarom handlu ludźmi od początku swojego istnienia tj. od lat 80 XIX wieku. Od 2011 r., w ramach zadania publicznego, zarządza wsparciem dorosłych ofiar współczesnego niewolnictwa w Anglii i Walii.We współpracy z partnerami Armia Zbawienia (The SalvationArmy) realizuje kontrakt rządowy w Wielkiej Brytanii, którego głównym celem jest pomoc dorosłym ofiarom handlu ludźmi w Anglii i Walii.

W Polsce od 2016 r Armia Zbawienia realizuje powyższy projekt, w ramach którego w Punkcie Weryfikacji Ofert Pracy przewidziana jest pomoc osobom dotkniętym handlem ludźmi lub współczesnego niewolnictwa.  Jest to drugie, ważne zadanie projektu Przeciwdziałanie Handlowi Ludźmi i Współczesnemu Niewolnictwu. Wsparcie ekspertów stanowi szeroki wachlarz usług, a przede wszystkim skuteczny powrót na rynek pracy, a także wszelkie usługi związane z napisaniem profesjonalnego CV, Listu Motywacyjnego, poszukiwanie i weryfikacja ofert pracy, autoprezentacja, przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej, określenie predyspozycji zawodowych oraz mocnych stron i wiele innych, indywidualnie dopasowanych do potrzeb korzystających z usług.

Projekt Przeciwdziałanie Handlowi Ludźmi i Współczesnemu Niewolnictwu

Punkt Weryfikacji Ofert Pracy                                                  Punkt Weryfikacji Ofert Pracy

Ul. Grajewska 6/8                                                                          ul. Poczty Gdańskiej 3

Warszawa                                                                                         Malbork

Tel.  +48 574 482 744                                                                     tel. +48 733 782 558

 

Info: policja.pl/ KPP Malbork/ Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Malborku/ Punkt Weryfikacji Ofert Pracy

Plakat: Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Malborku.

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Miłoradz, Frombork od 49 zł Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Miłoradz, Frombork od 49 zł
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.