Wydanie nr 198/2020, Czwartek 16.07.2020
imieniny: pokaż (10 imion)Benedykt, Faust, Stefan, Eustacjusz, Eustachy, Andrzej, Dzierżysław, Carmen, Ermegarda, Irmegarda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Ciekawość to pierwszy stopień do nieszczęścia – dlaczego nie wolno chodzić po zmarzniętych rzekach?

Pogoda podczas tegorocznej zimy zmienna jest, jak w przysłowiowym marcu. Raz pada deszcz, innym razem śnieg. Raz świeci słońce, innym razem mróz przeszywa nas swoim chłodem. W wielu miastach nie brakuje osób, które próbują zaspokoić swoją ciekawość wchodząc na zmarzniętą rzekę, by przekonać się, jak bardzo gruba jest jej pokrywa lodowa.

Tylko kilka minut dzieli nas od śmierci.

Wytrzymałość lodu zależy nie tylko od grubości. Biały i mętny lód zawierający pęcherzyki powietrza posiada znacznie mniejszą wytrzymałość. Lód z zamarzniętymi gałęziami, kamieniami, jest także niebezpieczny, gdyż wokół tych przedmiotów topnieje o wiele szybciej.

W związku z tym, że chodzenie po lodzie nie zalicza się do żadnego wykroczenia, strażacy apelują do wszystkich mieszkańców o rozwagę i zdrowy rozsądek. Wejście na kruchy lód może ostatecznie skończyć się walką o własne życie.

Zaburzenie rytmu serca, bezdech i utrata świadomości. Ciekawość może nas dużo kosztować.

Zaczyna się walka z czasem. Dochodzi do hipotermii – nadmiernego wychłodzenia organizmu, czego efektem jest utrata przytomności. Z pierwszych objawów hipotermii jest drżenie mięśni, szczególnie rąk i nóg, a także tzw. kłapanie szczęką. Potem następuje zwiotczenie i ból mięśni, apatyczność i senność. Na końcu następuje utrata świadomości oraz spowolnienie i zanik życiowych procesów, a co za tym idzie – niestety śmierć.

Jesteśmy w stanie przeżyć w wodzie o temperaturze -4ºC tylko kilka minut. Trzeba pamiętać, że podczas mroźnej zimy woda może być jeszcze zimniejsza. Przewidywany czas przebywania w niej znacznie się skraca.

W jaki sposób pomóc sobie i tonącemu?

Gdy kruchy lód załamie się pod naszym ciężarem przede wszystkim zachowajmy spokój i głośno wzywajmy pomoc. Próbujmy wydostać się na lód, jeżeli jest to trudne – oszczędzajmy siły do momentu przybycia pomocy. Jeżeli jesteśmy w stanie, zdejmijmy buty, które niebezpiecznie nas obciążają i ciągną w dół.

Widząc tonącą osobę w pierwszej kolejności powinniśmy zaalarmować służby ratunkowe pod numerem 112. Jeżeli chcemy pomóc osobie w niebezpieczeństwie, należy to robić w pozycji leżącej, czołgając się po lodzie. Próbować podać jej długi szalik, grubą gałąź lub nawet sanki zachowując przy tym środki ostrożności, by samemu nie wpaść do wody. Gdy z powodzeniem wyciągniemy poszkodowaną osobę, w miarę możliwości rozebrać ją z mokrych ubrań i okryć czymś suchym i ciepłym. Dobrze byłoby przenieść ją do ciepłego pomieszczenia lub samochodu, by nie doszło do dalszego wychłodzenia organizmu. Do przyjazdu służb ratunkowych, dość często sprawdzajmy stan tej osoby. W razie konieczności rozpocznijmy resuscytację krążeniowo – oddechową. Przytomnej osobie poszkodowanej można podać słodkie i ciepłe płyny do picia.

Służby mundurowe przestrzegają.

- Pamiętajmy, że pokrywa lodowa zawsze może być zdradliwa i zawsze trzeba dokładnie sprawdzić jej grubość. Bezpieczna pokrywa lodowa to około 10 cm. Lód na ciekach wodnych jest zawsze cieńszy, z powodu jej ruchu, woda słabiej zamarza. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w

pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach. Po usłyszeniu sygnału trzeszczenia lodu należy natychmiast zawróć zejść z pokrywy lodu – apelują strażacy.

 

Informację, jak prawidłowo zachować się w kryzysowym momencie przekazał nam mł. bryg. Robert Licznerski, rzecznik prasowy PSP w Malborku.

redakcja_
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim . Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim .
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
ryzk fizyk
ryzk fizyk 25.01.2019, 09:12
Fakt. Niby wszyscy po gimbazie wią że H2O pod lodem ma te swoje 4 stopnie Celsjusza, ale ... nie szkodzi niektórym zamrozić krew w żyłach? :)))
Ciekawa
Ciekawa 24.01.2019, 23:38
Niech mnie ktoś oswieci jak można przebywać w wodzie o temp. - 4 stopnie Celsjusza?