Wydanie nr 195/2020, Poniedziałek 13.07.2020
imieniny: pokaż (9 imion)Radomiła, Joel, Ernest, Eugeniusz, Małgorzata, Trofima, Sara, Jakub, Ezdrasz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Kosztowne grzechy pożyczkobiorców, czyli najczęstsze błędy przy zaciąganiu pożyczki?

  • Wydanie nr 195/2020
  • 23 stycznia 2019, 11:51
  • Kosztowne grzechy pożyczkobiorców, czyli najczęstsze błędy przy zaciąganiu pożyczki?
  • Strefa obywatelskaWasze informacje
  • 1 komentarz
Kosztowne grzechy pożyczkobiorców, czyli najczęstsze błędy przy zaciąganiu pożyczki? fot. Kosztowne grzechy pożyczkobiorców, czyli najczęstsze błędy przy zaciąganiu pożyczki?
Nie co dzień bierze się pożyczkę gotówkową, ale zdarza się, że idziemy po nią jak po bułki. W dobrze znanej, jak nam się wydaje, firmie, banku, cóż może nas zaskoczyć? Bardzo wiele rzeczy. A grzechy, jakie popełniają kredytobiorcy, bolą w trakcie spłaty, w przypadku problemów ze spłatą i mogą być przyczyną negatywnej decyzji kredytowej.

 

I choć spora część osób nie zdaje sobie sprawy z popełniania błędów na etapie wyboru oferty, określania kwoty, okresu spłaty i w momencie podpisywania umowy, to konsekwencje bywają nie tylko natury materialnej, ale i rzutują na nasze życie i są przyczyną stresu. Jakie grzechy najczęściej popełniamy zaciągając pożyczkę gotówkową? Poświęć chwilę, by nie popełniać ich w przyszłości.

Wnioski w kilku bankach, firmach jednocześnie

Asekuracyjne złożenie wniosku w dwóch bankach czy firmach pozabankowych jest zrozumiałe. Na wypadek, gdyby jedna z instytucji odrzuciła wniosek, zwiększamy szansę na pożyczkę w drugim banku. Ale jeśli wnioski złożone zostaną w więcej niż dwóch, trzech bankach, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie otrzymamy pożyczki w żadnym.

Każdy wniosek odnotowany jest w BIK, wpływając na zdolność kredytową. A w przypadku firm pozabankowych, nie wspominając o tym, że coraz więcej z nich współpracuje z BIK, to mają one swoją branżową bazę Credit Check. W niej także odnotowane są informacje o składanych wnioskach.

Zdanie się na los - oferty z polecenia i reklamy

Warunki kredytowe zależą od sytuacji klienta. Im bardziej jest on zbliżony do ideału, tym lepsze warunki otrzyma. To, że sąsiad dostał kredyt z niskim oprocentowaniem w konkretnym banku, nie oznacza, że dostaniemy tę samą ofertę. Podobnie wygląda to w firmach pozabankowych.

Nie opłaca się również ślepo podążać za reklamami, bo super wyglądająca na ekranie pożyczka gotówkowa, może być najdroższa na rynku. Dużo też ryzykujemy wchodząc do banku z ulicy, bo wpadł nam pomysł na zaciągnięcie szybkiej pożyczki i składamy wniosek bez porównywania ofert.

Nieczytanie umów

To wciąż u nas duży problem. Choć zwiększa się nasza świadomość, to umowy często podpisujemy bez czytania. Doradca wskazuje palcem rubryki, a my składamy swój podpis. Tymczasem, taki podpis w ciemno może słono kosztować. Jakie koszty pożyczki poniesiesz? Czy naliczane są jakieś opłaty dodatkowe? Co w sytuacji braku spłaty raty? Czy wiesz jakie masz opcje działania?

Umowę i regulamin pożyczki trzeba przestudiować, przynajmniej najważniejsze zapisy. Dzięki temu w razie jakichkolwiek problemów, wiesz co możesz zrobić. Poza tym jest jeszcze jedna bardzo istotna kwestia, podpisując bezwiednie, możemy podpisać dokument, który nie jest związany z kredytem czy pożyczką.

Długi okres spłaty = niska (wygodna, ale niekorzystna) rata

Zarówno banki jak i firmy pozabankowe zachęcają do wydłużania okresu spłaty. A to z jednej prostej przyczyny. Dłuższa spłata, większy zarobek. Każda pożyczka powinna być spłacona w najkrótszym możliwym okresie, bo tylko wtedy opłaca się klientowi.

Dlatego zanim udasz się do banku, oszacuj mniej więcej kwotę raty pożyczki gotówkowej, którą możesz miesięcznie spłacać, ustalając tym samym okres spłaty. I nie daj się namówić na niższą ratę, bo koszt kredytu będzie wyższy.

Za duża / za mała pożyczka

Kwota pożyczki, podobnie jak okres spłaty, powinna być dokładnie oszacowana. Za mała kwota zmusi pożyczkobiorcę w niedalekiej przyszłości do poszukiwania kolejnego źródła sfinansowania potrzeb. Zaś zbyt wysoka kwota generuje niepotrzebne koszty.

Koszty z gwiazdką

Każda gwiazdka na umowie i regulaminie oznacza, że coś trzeba doczytać. A w razie wątpliwości wszystko należy wyjaśnić przed podpisaniem umowy. Bo gwiazdki potrafią zaskakiwać i to niekoniecznie pozytywnie.

Zaufanie innym, pośpiech, nieprzemyślana kwota pożyczki mogą słono kosztować.

Kosztowne grzechy pożyczkobiorców, czyli najczęstsze błędy przy zaciąganiu pożyczki?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
le merchand
le merchand 23.01.2019, 18:42
Dokładnie - "zdarza się, że idziemy po nią jak po bułki." Ludzie myślcie przy braniu pożyczek, bo później jest płacz!!