Wydanie nr 274/2020, Środa 30.09.2020
imieniny: pokaż (9 imion)Wiara, Felicja, Grzegorz, Zofia, Hieronim, Imisław, Wiktor, Honoriusz, Znamir
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Z powodu żałoby zostaną odwołane studniówki? – pytają zdezorientowani rodzice. MEN i wojewoda odpowiadają. Czekamy na wasze komentarze.

W najbliższy piątek miała się odbyć studniówka w Nowym Dworze Gdańskim. Jak poinformowali nas rodzice uczniów – z powodu tragicznych zdarzeń w Gdańsku bal został odwołany. „Wszystko jest już gotowe. Rozumiemy powagę sytuacji, ale naszym zdaniem podjęta decyzja jest zdecydowanie za daleko idąca” – słyszymy w rozmowie telefonicznej.

- Dlaczego liceum odwołało studniówkę z powodu wydarzeń w Gdańsku? - pyta jeden z rodziców.
„Ja rozumiem, że zginął człowiek, osoba publiczna, ale mimo to uważam, że to nie jest powód, żeby dzieci, które się przygotowywały, które czekały na to, cierpiały przez decyzję szkoły. My, jako rodzice się zastanawiamy co dalej. Przecież wszystko jest ustalone, jest opłacony catering, uczniowie mają poumawiane wizyty u kosmetyczek i fryzjerów, na które też trzeba czekać. Nikt nie odpowiedział nam kiedy odbędzie się bal. Moim zdaniem jest to nieodpowiedzialne. Naraża tylko nas wszystkich na dodatkowy, niepotrzebny stres.”
 

Decyzja jest oczywista – informuje dyrektor szkoły.
- Wojewoda pomorski ogłosił do czasu pogrzebu prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza żałobę na terenie całego województwa. Ze wstępnych informacji wynika, że prezydent ogłosi również żałobę narodową w najbliższą sobotę. Nasza studniówka miała się odbyć z piątku na sobotę, dlatego jeżeli się te wszelkie informacje potwierdzą, to nie ma takiej możliwości, żeby organizować huczne zabawy. Wspólnie z rodzicami staramy się znaleźć wyjście z tej sytuacji. Być może bal odbędzie się w ciągu dwóch najbliższych tygodni – informuje Marian Kwoczek, dyrektor ZS1 w Nowym Dworze Gdańskim.

 

Kuratorium wysłało zapytania do MEN, Ministerstwo potrzebowało czasu, biuro wojewody zdecydowanie podkreśliło, co należy zrobić.
Po telefonie od rodzica pytania w sprawie zadaliśmy Kuratorium Oświaty w Gdańsku. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że organ czeka na wytyczne z Ministerstwa Edukacji Narodowej. Skontaktowaliśmy się z Anną Ostrowską, rzecznikiem MEN, która poinformowała nas, że postępowanie w tej sprawie powinno zostać określone szczegółowo w rozporządzeniu wojewody.
- Wojewoda powinien jasno określić, jakich imprez w czasie żałoby nie wolno organizować – stwierdziła rzecznik.

Stanowisko biura wojewody jest jednoznaczne.
- Studniówka jest to też impreza kulturalna i zabawa. Na zdrowy rozsądek jest już jasne wykluczenie, skoro jest żałoba. Każdy musi się odnieść do własnego sumienia. Rozumiemy, że to są koszty i spore problemy, ale w obliczu tragedii nie można podjąć innej decyzji – informuje biuro prasowe.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że studniówka ZSP3 w Malborku również zostanie przełożona. Uczniowie poinformowali nas, że bal ma się odbyć dzień później, czyli w najbliższą niedzielę. Dyrektor szkoły w rozmowie z nami poinformował, że oświadczenie w tej sprawie wyda dopiero jutro (16.01.2019).

AKTUALIZACJA 16.01.2019 r. godz. 09.25

Studniówka w ZSP3 w Malborku odbędzie się w niedzielę, 20 stycznia br. Poniedziałek, 21 stycznia br. będzie dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.Czekamy na wasze opinie i komentarze.

 

 

 

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (99)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Jakub Michalski
Jakub Michalski 15.01.2019, 22:19
Z powodu stanu wojennego nie miałem studniówki. Jest mi łyso do dziś - zwłaszcza, że tak na nią czekaliśmy. Nie zabierajcie takiego ważnego wydarzenia "dzieciakom" - i nie mówcie, że da się to przełożyć - u mojego syna, który ma w sobotę studniówkę termin był rezerwowany ponad rok temu... Można przecież uczcić to minutą ciszy z odpowiednim komentarzem. To smutne co powiem, ale życia to już nikomu nie wróci...
Uczennica spod Warszawy
Uczennica spod Warszawy 15.01.2019, 21:31
Jestem uczennica, w ta sobotę miała odbyć sie studniówka, która była przez moja szkole już od roku przygotowywana, włożyliśmy w to dużo pracy, wiele stresów nas to kosztowało, wizyty u kosmetyczek szukałyśmy od listopada - sama umówiłam się na rzęsy na początku listopada, zabieg odbył się wczoraj. Jest mi doprawdy przykro, ze doszło do takiej tragedii, jednakże uważam, ze studniówka w każdym województwie powinna się odbyć, podpieczetowana minuta ciszy.
Ktoś
Ktoś 15.01.2019, 20:39
Żałoba w województwie pomorskim nie ma żadnej podstawy prawnej niestety. Wcześniej zaplanowane uroczystości powinny się odbyć.
prawnik
prawnik 15.01.2019, 21:21 (odpowiedź do Ktoś)
Doucz się a potem wypowiadaj na tematy o ,których nie masz pojęcia niestety
Ktoś
Ktoś 16.01.2019, 09:24 (odpowiedź do prawnik)
skoro jesteś taki douczony to proszę - podaj podstawę prawną
http://www.polsatnew…
Maturzysta
Maturzysta 15.01.2019, 19:12
Każdy ma swoją studniówkę, która uważa za dzień wyjątkowy i wspomina do końca życia. Jest to pierwszy taki bal dla każdego z nas. Żałoba to ważna rzecz ale termin jest całkowicie nieprzemyślany powinna się odbyć w dzień śmierci albo dzień po, że względu, iż w sobotę są organizowanych uroczystości. Wątpię żeby ktokolwiek z krytykujących studniówki(rezerwacja rok wcześniej,wiele prób oraz przygotowań) i wesela(dwa lata czekania na lokal i ogromne koszty) w sobota byłby zadowolony z z faktu jego odwołania. Warto postwiac się na miejscu nas, a nie osądzać jako nieczulych. Łatwo negowac jak nie jest się postawionym w takiej sytuacji. :)
:)
:) 15.01.2019, 18:19
Jak zwykle błędy w artykule. A najwiekszy to?.... Imię dyrektora! Ma na imię Marian a nie Marcin,na drugie Tomasz
:)
:) 15.01.2019, 20:33 (odpowiedź do :))