Wydanie nr 274/2020, Środa 30.09.2020
imieniny: pokaż (9 imion)Wiara, Felicja, Grzegorz, Zofia, Hieronim, Imisław, Wiktor, Honoriusz, Znamir
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Z powodu żałoby zostaną odwołane studniówki? – pytają zdezorientowani rodzice. MEN i wojewoda odpowiadają. Czekamy na wasze komentarze.

W najbliższy piątek miała się odbyć studniówka w Nowym Dworze Gdańskim. Jak poinformowali nas rodzice uczniów – z powodu tragicznych zdarzeń w Gdańsku bal został odwołany. „Wszystko jest już gotowe. Rozumiemy powagę sytuacji, ale naszym zdaniem podjęta decyzja jest zdecydowanie za daleko idąca” – słyszymy w rozmowie telefonicznej.

- Dlaczego liceum odwołało studniówkę z powodu wydarzeń w Gdańsku? - pyta jeden z rodziców.
„Ja rozumiem, że zginął człowiek, osoba publiczna, ale mimo to uważam, że to nie jest powód, żeby dzieci, które się przygotowywały, które czekały na to, cierpiały przez decyzję szkoły. My, jako rodzice się zastanawiamy co dalej. Przecież wszystko jest ustalone, jest opłacony catering, uczniowie mają poumawiane wizyty u kosmetyczek i fryzjerów, na które też trzeba czekać. Nikt nie odpowiedział nam kiedy odbędzie się bal. Moim zdaniem jest to nieodpowiedzialne. Naraża tylko nas wszystkich na dodatkowy, niepotrzebny stres.”
 

Decyzja jest oczywista – informuje dyrektor szkoły.
- Wojewoda pomorski ogłosił do czasu pogrzebu prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza żałobę na terenie całego województwa. Ze wstępnych informacji wynika, że prezydent ogłosi również żałobę narodową w najbliższą sobotę. Nasza studniówka miała się odbyć z piątku na sobotę, dlatego jeżeli się te wszelkie informacje potwierdzą, to nie ma takiej możliwości, żeby organizować huczne zabawy. Wspólnie z rodzicami staramy się znaleźć wyjście z tej sytuacji. Być może bal odbędzie się w ciągu dwóch najbliższych tygodni – informuje Marian Kwoczek, dyrektor ZS1 w Nowym Dworze Gdańskim.

 

Kuratorium wysłało zapytania do MEN, Ministerstwo potrzebowało czasu, biuro wojewody zdecydowanie podkreśliło, co należy zrobić.
Po telefonie od rodzica pytania w sprawie zadaliśmy Kuratorium Oświaty w Gdańsku. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że organ czeka na wytyczne z Ministerstwa Edukacji Narodowej. Skontaktowaliśmy się z Anną Ostrowską, rzecznikiem MEN, która poinformowała nas, że postępowanie w tej sprawie powinno zostać określone szczegółowo w rozporządzeniu wojewody.
- Wojewoda powinien jasno określić, jakich imprez w czasie żałoby nie wolno organizować – stwierdziła rzecznik.

Stanowisko biura wojewody jest jednoznaczne.
- Studniówka jest to też impreza kulturalna i zabawa. Na zdrowy rozsądek jest już jasne wykluczenie, skoro jest żałoba. Każdy musi się odnieść do własnego sumienia. Rozumiemy, że to są koszty i spore problemy, ale w obliczu tragedii nie można podjąć innej decyzji – informuje biuro prasowe.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że studniówka ZSP3 w Malborku również zostanie przełożona. Uczniowie poinformowali nas, że bal ma się odbyć dzień później, czyli w najbliższą niedzielę. Dyrektor szkoły w rozmowie z nami poinformował, że oświadczenie w tej sprawie wyda dopiero jutro (16.01.2019).

AKTUALIZACJA 16.01.2019 r. godz. 09.25

Studniówka w ZSP3 w Malborku odbędzie się w niedzielę, 20 stycznia br. Poniedziałek, 21 stycznia br. będzie dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.Czekamy na wasze opinie i komentarze.

 

 

 

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (99)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Umiar i empatia, Rodacy
Umiar i empatia, Rodacy 16.01.2019, 08:33
albo żałoba, albo zabawa - minuta ciszy wręcz zgrzyta. Dlaczego studniówki są lepsze, od np. koncertu, czy przedstawienia? Inna sprawa, czy my Polacy, nie za bardzo szafujemy (przepraszam za określenie) decyzjami o żałobach narodowych - jesteśmy narodem emocjonalnym, zrozumiała jest potrzeba uczczenia pamięci zmarłych, ale warto zastanowić się nad skalą - giną różni ludzie, w różnych okolicznościach -wypadki autokarów, pożary i jak tu w wyniku przestępstwa. Powinny istnieć wytyczne, w jakich okolicznościach żałobę ogłaszamy, aby nie tworzyć dylematów dla "maturzystek z Warszawy, które rzęsy już dokleiły i co teraz".
Ryntym
Ryntym 16.01.2019, 09:09 (odpowiedź do Umiar i empatia, Rodacy)
Codziennie giną ludzie. Czyli co nigdy nie można mieć studniówki? Nie mówiąc już o tym że organizacja takiej imprezy odbywa się z kilku miesięcznym wyprzedzeniem i jest bardzo trudnym procesem. Często jest to jedyny termin na studniówkę. Przykro że tragedia się wydarzyła, ale karanie dzieci w taki sposób jest zwyczajnie okropne.
Sołtys
Sołtys 16.01.2019, 08:02
Prezydent Polski jasno powiedział ze dzień pogrzebu będzie żałobą narodową. Stop kropka
Mama
Mama 16.01.2019, 17:29 (odpowiedź do Sołtys )
Stop kropka tylko prezydentem jest człowiek a krajem są ludzie i też mają coś do powiedzenia niech ten dzień też będzie wolny od pracy panie siltysie i od opłat itd
Jan
Jan 16.01.2019, 07:35
Idiotyzm. To nie był Prezydent Państwa. Skoro jestem z Warszawy dlaczego mam ponosić koszty . Nie wszyscy restauratorzy chcą przenosić, oni zainwestowali w to pieniądze i dzieci też. To nie ich krewny ani Prezydent Państwa. Z tego wynika że śluby tez maja być przeniesione. czy to nie jest ingerowanie w życie wszystkich Polaków. Kto chce ten nosi żałobę. A ile było dni żałoby po tych 5 dziewczynkach, czy górnikach którzy zginęłi w Czechach. Czy to gorszy sort.
Zbulwersowana
Zbulwersowana 16.01.2019, 06:59
STUDNIÓWKA CHOJNICE również stoi pod znakiem zapytania! Tyle czasu i pracy zmarnuje się
Kamila z Sosu
Kamila z Sosu 15.01.2019, 22:27
W mojej szkole mamy jedyną możliwość na zrobienie tej studniówki i jest to sobota. Proponujemy rozwiązanie, uczczenie minutą ciszy pana prezydenta i potem zabawę. Ja jestem z Warszawy, jednak wiele polskich szkół ma tego dnia studniówkę. Jeśli chcemy zatrzymać nienawiść, pójdźmy na kompromis. Wiele nastolatków ta sytuacja dobiła, bo organizacja takiego przedsięwzięcia to dużo roboty i pieniędzy.