Wydanie nr 273/2020, Wtorek 29.09.2020
imieniny: pokaż (17 imion)Cyriak, Dadzbog, Dadzboga, Lutwin, Dariusz, Franciszek, Fraternus, Gabriel, Gajana, Grimbald, Michalina, Michał, Mikołaj, Rafał, Rypsyma, Teodota, Ludwin
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Dołącz do Wojsk Obrony Terytorialnej. Trwa rekrutacja

Dołącz do Wojsk Obrony Terytorialnej. Trwa rekrutacja fot. Maciej Szalbierz 7PBOT
Gdańska brygada OT oficjalnie rozpoczęła nowy rok szkoleniowy.Trwa rekrutacja w szeregi WOT – najmłodszego, piątego rodzaju sił zbrojnych.
Armia Krajowa i Wojska Obrony Terytorialnej to dwie formacje, które dzieli czas, ale łączy troska o dobro Ojczyzny. Dziedziczenie tradycji Armii Krajowej przez Wojska Obrony Terytorialnej wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy etosu WOT na wartościach, z którymi identyfikują się żołnierze. Obecnie można odnaleźć wiele wspólnych płaszczyzn funkcjonowania tych dwóch organizacji, a WOT z dumą kultywuje chlubne tradycje AK.
 
W województwie pomorskim trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej. W Gdańsku tworzona jest 7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej. W jej strukturach utworzonyzostał 71 batalion lekkiej piechoty w Malborku,a formowany jest 73 blp w Słupsku. Gdańska brygada oficjalnie rozpoczęła nowy rok szkoleniowy, w którym realizowana zostanie nowa inicjatywa pod hasłem "Ferie z WOT-em". Najbliższe szkolenia będą więc miały wyjątkowy i nowatorski charakter. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów szkół średnich oraz pracowników resortu edukacji narodowej, a także korzystając z doświadczeń brygad z pierwszego etapu tworzenia, 7 PBOT zaplanowała terminy szkoleń w taki sposób, by umożliwić uczniom odbycie szkolenia podstawowego w czasie wolnym od nauki. Właśnie dlatego 16-dniowe szkolenie zaplanowano na okres od 9 do 24 lutego, a więc tak, by pokrywał się on z terminem ferii zimowych w województwie pomorskim. Umożliwi to wstąpienie w szeregi WOT i wzięcie udziału w szkoleniu uczniom oraz nauczycielom bez konieczności rezygnowania ze swoich codziennych obowiązków. 
 
W nowej inicjatywie nie zapomniano także o studentach uczelni wyższych. Dla nich to stworzono możliwośćstania się żołnierzem pomorskiej brygady bez kolizji z tokiem nauki. Studenci chętni do wstąpienia w szeregi WOT odbędą szkolenie w terminie 6-21 września, czyli tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego. Oczywiście również szkolenia zintegrowane będą odbywać się w okresie wakacyjnym, by nie kolidować z obowiązkami szkolnymi. 
 
Wcielenia w szeregi WOT odbędą się na terenie 71 blp w Malborku, natomiast cały proces szkolenia ,,terytorialsów’’ potrwa 3 lata,a w kolejnej fazie będzie miał charakter weekendowy. Pierwszy rok to szkolenia indywidualne – ogólnowojskowe, których celem jest opanowanie prawidłowych nawyków i zachowań na polu walki. Najważniejsze elementy szkolenia to strzelanie z broni indywidualnej, taktyka, pierwsza pomoc przedmedyczna, elementy przetrwania. Szkolenie taktyczne integruje wszystkie inne przedmioty, ale priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. W ciągu trzech lat żołnierze WOT będą szkolić się przez minimum 124 dni po 12 godzin dziennie. Warto zaznaczyć, że najbliższe szkolenie i przysięga nie kończą procesu rekrutacji.Wnioski składać  można codziennie we właściwej dla miejsca zameldowaniaWojskowej Komendzie Uzupełnień. Po spełnieniu wszystkich wymagań w kolejnym wyznaczonym terminie odbędą szkolenie i zostaną żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej.
Info i foto: Maciej Szalbierz 7PBOT
Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.