Wydanie nr 149/2020, Czwartek 28.05.2020
imieniny: pokaż (9 imion)Heladiusz, Wilhelm, Emil, Priam, Wiktor, Ignacy, German, Augustyn, Jaromir
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Czy dzikom w Polsce grozi wyginięcie?

  • Wydanie nr 149/2020
  • 9 stycznia 2019, 15:22
  • Redakcja
  • Wiadomości
Czy dzikom w Polsce grozi wyginięcie? fot. Gmina Stegna
Ministerstwo Środowiska rekomenduje masowy odstrzał dzików, który ma być częścią walki z wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). Do końca lutego br. planowane jest zabicie ponad 210 tys. dzików, w tym także młodych i ciężarnych loch. Oznaczać to może eliminację tego gatunku z naszej przyrody. Polski las bez dzików nie będzie już nigdy taki sam.

Aktualizacja: 10.01.2019 godz. 09.23

Stanowisko Polskiego Związku Łowieckiego.

Po opublikowaniu artykułu pt. „Czy dzikom grozi wyginięcie” skontaktowała się z naszą redakcją rzecznik prasowy PZŁ, Paulina Marzęcka z prośbą o skorygowanie informacji zawartej w artykule dotyczącej planowanej liczby odstrzału dzików w Polsce. W przesłanym mailu czytamy: „Sumaryczny, roczny plan łowiecki na cały rok gospodarczy 2018/2019 zakłada pozyskanie ponad 185 tys. dzików. Podkreślam, chodzi o cały sezon łowiecki. W żadnym oficjalnym komunikacie i wypowiedzi Polskiego Związku Łowieckiego nie pojawiła się informacja o planowanym odstrzale ponad 200 tys. dzików tylko w styczniu i lutym”.

Wspomnianą w artykule przez nas liczbę 210 tys. dzików do odstrzału możemy przeczytać w wielu ogólnopolskich mediach, które również opisywały tę oburzającą informację.

 

Myśliwi zrzeszeni przy Polskim Związku Łowieckim mają narzucony obowiązek zaangażowania się w walkę z ASF i zorganizowanie wielkoobszarowych polowań na dziki w styczniowe weekendy – 12/13, 19/20 i 26/27. Podejmowane działania mają na celu drastycznie ograniczyć populację tych zwierząt, tym samym zmniejszając ryzyko rozprzestrzeniania się ASF wśród polskich świń. Według wielu naukowców odstrzał dzików nie zatrzyma ekspansji wirusa.

Bioasekuracja skuteczniejsza w walce z ASF.

Zdaniem ekologów z Fundacji WWF Polska, to przede wszystkim ludzie przyczyniają się do zarażania swojej trzody chlewnej poprzez przenoszenie z lasu wirusa na swoich ubraniach, butach czy kołach samochodu. Zamknięte w chlewniach świnie nie mają bezpośredniego kontaktu z dzikami czy inną leśna zwierzyną.

Rolnicy hodujący świnie powinni restrykcyjnie przestrzegać wielu zasad, czyli tzw. bioasekuracji. Polega ona przede wszystkim na stosowaniu określonych środków higienicznych oraz zasad, takich jak odkażanie nie tylko rąk, ale również odzieży, obuwia, sprzętu i narzędzi stosowanych w gospodarstwach.

Z danych Polskiego Związku Łowieckiego wynika, że od kwietnia do listopada 2018 r. zastrzelono blisko 168 tys. dzików. „Koszt społecznej pracy myśliwych wraz z dojazdami oraz amunicją szacuje się na kwotę blisko 583 mln zł. Oznacza to, że koszt pozyskania jednego dzika wynosi 3,4 tys. zł” - możemy przeczytać w podsumowaniu działań w roku 2018 Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego. Czy nie skuteczniejsze okazałoby się przekazanie tych prawie 600 mln zł na prewencyjne działania u rolników?

Dziki ważnym ogniwem ekosystemu.

Według ekologów z Fundacji WWF Polska, jeśli zabraknie w lesie dzików, załamie się ekosystem, ucierpią drapieżniki, dla których zwierzęta te są jednym z głównych komponentów pokarmowej bazy. Może dojść do sytuacji, że wilki częściej będą atakowały zwierzęta gospodarskie. Brak dzików wpłynie również negatywnie na działanie całych leśnych ekosystemów.

Dlatego istotnym jest, by zorganizować dobrze skoordynowaną i wielkoobszarową kampanię edukacyjną o bioasekuracji skierowaną do rolników. Można by było uniknąć zachwiania funkcjonowania ekosystemu, a także ograniczyłoby koszty ponoszone przez państwo na eksterminację dzików.

Przypomnijmy: pierwsze przypadki choroby zarejestrowano w Polsce w lutym 2014 r. u padłych dzików, które prawdopodobnie przedostały się z sąsiedniej Białorusi do naszego kraju. ASF nie zagraża człowiekowi.

Chętnie poznamy państwa zdanie na ten temat.

 

Redakcja
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim . Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim .
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.