Wydanie nr 193/2020, Sobota 11.07.2020
imieniny: pokaż (14 imiona)Benedykt, Pius, Pelagia, Siepraw, Olga, Wyszesława, Kalina, Placyd, Sawin, Cyrus, Zybert, Zybracht, Zybart, Zygbert
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Gdzie jechać w góry z Londynu?

Gdzie jechać w góry z Londynu? fot. Gdzie jechać w góry z Londynu?
Polacy na emigracji często tęsknią za możliwością wędrowania po górskich szlakach w Karkonoszach i nie tylko. Góry można odwiedzić jednak, gdy jest się poza krajem. Z Londynu warto wybrać się w Góry Pennińskie, które są jednym z najbardziej urokliwych rejonów w całej Wielkiej Brytanii.

Co warto wiedzieć o Górach Pennińskich?

Pasmo rozciąga się od Peak District w Derbyshire do Cheviot Hills na granicy pomiędzy Anglią a Szkocją. Góry obejmują północną i wschodnią granicę Lancashire i Greater Manchestrer, wyżynną część Yorkshire Dales oraz wzgórza kumbryjskie. W całym regionie znajduje się wiele sztucznych zbiorników wodnych, które urozmaicają górzysty krajobraz. Przez Penniny przepływają rzeki Eden, Ribble, Mersey i Irwell, które uchodzą do Morza Irlandzkiego. We wschodniej części gór płyną między innymi Wear, Tyne i Don, które uchodzą do Morza Północnego.

Penniny częściowo leżą na terenie parków narodowych Peak District, Yorkshire Dales oraz Northumberland National Park. Przez pasmo wiedzie Pennine Way, czyli najstarszy w kraju szlak wędrówek dla piechurów. Jego długość jest imponująca, gdyż cała trasa mierzy prawie 430 kilometrów!

Najwyższy szczyt w Górach Pennińskich znajduje się w Kumbrii i ma 893 metry. Jest to niewiele w porównaniu do polskich Karkonoszy, jednak powinno się pamiętać, że góry w Anglii są znacznie starsze. Penniny wypiętrzyły się w orogenezie kaledońskiej, podczas gdy Sudety w orogenezie hercyńskiej.

Klimat w Penninach jest umiarkowany, jednak ze względu na wyższą wilgotność i częstsze wiatry jest tam znacznie zimniej niż w Londynie. Najwyższa temperatura w górach Pennińskich jest w lipcu - średnio wynosi 12,4 stopnia Celsjusza. W grudniu w Penninach jest kilka kresek poniżej zera.

Jak dotrzeć w Penniny z Londynu?

Góry Pennińskie są rozległym pasmem, które ciągnie się przez kilkaset kilometrów, dlatego by zobaczyć jak najwięcej szczytów i urokliwych miejsc, wato wybrać się w nie samochodem. Szlak Pennine Way jest zbyt długi, by piechurzy mogli pozwolić sobie na przejście go w całości, dlatego auto ułatwia pokonywanie odległości pomiędzy poszczególnymi szczytami. Nocleg znajdzie się w wielu małych miejscowościach oraz w dwóch dużych ośrodkach miejskich na terenie Pennin - w Bradford i Sheffield.

Jeżeli nie ma się własnego samochodu, auto można wypożyczyć w London escort agency. Pojazd wynajmuje się na dowolną liczbę dni, dlatego umowę można podpisać zarówno na weekend, jak i na dwutygodniowy wyjazd w góry. Dodatkowo auto można wypożyczyć z nawigacją GPS, która ułatwi znalezienie drogi w Penninach.

Gdzie jechać w góry z Londynu?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.