Wydanie nr 273/2020, Wtorek 29.09.2020
imieniny: pokaż (17 imion)Cyriak, Dadzbog, Dadzboga, Lutwin, Dariusz, Franciszek, Fraternus, Gabriel, Gajana, Grimbald, Michalina, Michał, Mikołaj, Rafał, Rypsyma, Teodota, Ludwin
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

WOT na Pomorzu rozpoczyna drugi rok działalności

WOT na Pomorzu rozpoczyna drugi rok działalności fot. Maciej Szalbierz
Trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej na Pomorzu. Projekt ,,Ferie z WOT-em’’ to zachęta dla uczniów szkół średnich oraz studentów.

Mija rok od stworzenia 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, na którą składają się utworzony 71 batalion lekkiej piechoty w Malborku oraz formowany 73 blp w Słupsku. Pomorska brygada podczas wcieleń, które odbywały się na terenie malborskiego batalionu, przyjęła w swe szeregi ponad 400 ochotników. Pierwszą, historyczną przysięgę złożono 30 września przy Nabrzeżu Oksywskim w Gdyni. Słowa roty wybrzmiały również 2 grudnia w Słupsku, kiedy kolejni terytorialsi przysięgali służyć Ojczyźnie, stając się tym samym pełnoprawnymi żołnierzami RP. 

Rok 2019 terytorialsi 7 PBOT rozpoczną szkoleniem rotacyjnym, które odbędzie się 12-13 stycznia w Gdyni. 

Należy podkreślić, że rekrutacja do WOT nie skończyła się wraz z 2018 rokiem. W nowy rok 2019 Wojska Obrony Terytorialnej weszły z inicjatywą pod hasłem "Ferie z WOT-em". Najbliższe szkolenia będą więc miały wyjątkowy i nowatorski charakter. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów szkół średnich oraz pracowników resortu edukacji narodowej, a także korzystając z doświadczeń brygad z pierwszego etapu tworzenia, 7 PBOT zaplanowała terminy szkoleń w taki sposób, by umożliwić uczniom odbycie szkolenia podstawowego w czasie wolnym od nauki. Właśnie dlatego 16-dniowe szkolenie zaplanowano na okres od 9 do 24 lutego, a więc tak, by pokrywał się on z terminem ferii zimowych w województwie pomorskim. Umożliwi to wstąpienie w szeregi WOT i wzięcie udziału w szkoleniu uczniom oraz nauczycielom bez konieczności rezygnowania ze swoich codziennych obowiązków. 

W nowej inicjatywie nie zapomniano także o studentach uczelni wyższych. Dla nich także stworzono możliwość stania się żołnierzem pomorskiej brygady bez uszczerbku na toku nauki. Studenci chętni do wstąpienia w szeregi WOT odbędą szkolenie w terminie 6-21 września, czyli tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego. Oczywiście również szkolenia zintegrowane będą odbywać się w okresie wakacyjnym, by nie kolidować z obowiązkami szkolnymi. 

Mówiąc o służbie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej, należy podkreślić jej terytorialny charakter. Ochotnicy, którzy zasili 7 PBOT, pochodzą z różnych rejonów województwa pomorskiego, lecz docelowo służyć będą w batalionach utworzonych w pobliżu ich miejsca zamieszkania, by – w razie katastrof czy klęsk żywiołowych – jak najszybciej nieść pomoc mieszkańcom swojej okolicy. 

Jesteś mieszkańcem województwa pomorskiego i marzysz, by zostać żołnierzem? Zgłoś się do właściwej Wojskowej Komendy Uzupełnień, złóż wniosek i poznaj wymagania, po spełnieniu, których zostaniesz żołnierzem piątego rodzaju sił zbrojnych RP. Już 9 lutego, podczas najbliższego wcielenia w 71 blp w Malborku, możesz rozpocząć swoją przygodę z WOT-em. Osoby nie posiadające przeszkolenia wojskowego odbędą intensywne 16-dniowe szkolenie podstawowe, natomiast ochotnicy, którzy legitymują się przysięgą wojskową, odbędą 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. 

Szkolenia zakończone zostaną uroczystą przysięgą wojskową, która obcych dotąd sobie ludzi zwiąże wspólną miłością do Ojczyzny oraz odwagą do obrony jej granic i niepodległości.

Info i foto: Maciej Szalbierz

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.