Wydanie nr 188/2020, Poniedziałek 6.07.2020
imieniny: pokaż (9 imion)Niegosław, Dominika, Nazaria, Dominik, Ignacja, Gotard, Agrypina, Chociebor, Zuzanna
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Rada Miejska Nowego Stawu ustaliła zasady handlu na targowisku

Rada Miejska Nowego Stawu ustaliła zasady handlu na targowisku fot. TvMalbork.pl
Rada Miejska w Nowym Stawie uchwaliła regulamin nowego targowiska handlowego „Mój Rynek” oraz ustaliła stawki opłaty targowej, które będą obowiązywały kupców. Wkrótce rozpocznie się więc handel na nowoczesnym rynku, który powstał między ulicami Kopernika i Kościuszki.
„Mój rynek” to nowoczesne targowisko w Nowym Stawie, które powstało kosztem blisko 1,3 mln zł, przy czym Urząd Miejski pozyskał na inwestycję 63,63 proc. dofinansowania unijnego. Na zapleczu Rynku Kościuszki stanął zadaszony obiekt ze stanowiskami przeznaczonymi do sprzedaży między innymi produktów rolno-spożywczych. Aby oficjalnie mógł się tam odbywać handel, nowostawski samorząd musiał podjąć uchwały regulujące działalność targowiska.
- Celem regulaminu jest ustalenie zasad, które pozwolą na utrzymanie porządku, bezpieczeństwa oraz właściwego stanu sanitarnego na targowisku - wyjaśnia Jerzy Szałach, burmistrz Nowego Stawu. - Osoby korzystające ze stanowisk na rynku, czy handlujące z samochodu, dzięki regulaminowi będą wiedziały między innymi, jakimi towarami mogą handlować, a jakie są zabronione. Targowisko wkrótce będzie służyło mieszkańcom i w zdecydowany sposób poprawi komfort handlu kupcom
Rada Miejska podjęła też uchwałę w sprawie wprowadzenia opłaty targowej, określenia zasad ustalania i poboru oraz terminu płatności i wysokości stawek opłaty targowej. Radni na wniosek burmistrza zdecydowali, że z opłaty targowej będą zwolnieni ci kupcy, którzy będą handlować w Nowym Stawie produktami rolno-spożywczymi, produktami wytworzonymi w systemie ekologicznym oraz wyrobami rękodzieła ludowego z wyjątkiem wyrobów wytworzonych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub działalności w rolnictwie lub rybołówstwie.
- To ukłon samorządu w stronę tych osób, które często utrzymują się ze swojej pracy w ogródku lub dorabiają sobie w ten sposób, a także stawiają na rolnictwo ekologiczne - mówi burmistrz Jerzy Szałach. - Zależy nam na tym, by kupcy odwiedzali regularnie nasze targowisko, bo dzięki temu mieszkańcy Nowego Stawu będą mieli większy wybór produktów rolnych i nie tylko.
Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej, ci handlarze, którzy nie mogą skorzystać ze zwolnienia z opłaty targowej, będą musieli uiścić stawkę ustaloną na poziomie 1-15 zł. Symboliczną złotówkę zapłacą osoby prowadzące sprzedaż obnośną z tzw. ręki lub kosza. 8 zł wynosi opłata za sprzedaż z samochodu o ładowności do 1,5 tony, a 13 zł z samochodu o ładowności powyżej 1,5 tony. Z kolei sprzedaż ze stoiska handlowego i z samochodu o ładowności 1,5 tony wiązać się będzie z opłatą 10 zł, a ze stoiska i samochodu o ładowności powyżej 1,5 tony - 15 zł.
Targowisko rozpocznie oficjalne funkcjonowanie po doprowadzeniu wszystkich mediów niezbędnych do prowadzenia działalności. 
Dofinansowanie budowy „Mojego Rynku” pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, działanie „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich”.
Informacja Prasowa Urzędu Miejskiego w Nowym Stawie
Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
as
as 01.03.2019, 06:57
Super Burmistrz, Malbork wstydzi sie swojego