Wydanie nr 154/2020, Wtorek 2.06.2020
imieniny: pokaż (17 imion)Marzanna, Marcelin, Efrem, Maria, Trofima, Erazm, Racisław, Nicefor, Piotr, Eugeniusz, Florianna, Floriana, Mikołaj, Marianna, Fotyn, Materna, Domna
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Zarząd sukcesyjny - recepta na kontynuowanie działalności firmy po śmierci właściciela.

  • Wydanie nr 154/2020
  • 5 grudnia 2018, 11:57
  • Redakcja
  • Wiadomości
Zarząd sukcesyjny - recepta na kontynuowanie działalności firmy po śmierci właściciela. fot. źródło: internet
Od 25 listopada br. przedsiębiorcy mogą wskazać i zgłosić samodzielnie online (bez zbędnych formalności i bezpłatnie) zarządcę sukcesyjnego, który po ich śmierci będzie prowadził sprawy firmowe do czasu zakończenia formalności spadkowych. Dotyczy to tylko przedsiębiorstw wpisanych do CEIDG.
Nowe przepisy wprowadzają możliwość płynnej kontynuacji działalności w ramach tzw. zarządu sukcesyjnego, który jest formą tymczasowego kierowania przedsiębiorstwem po śmierci jego właściciela. W tym celu powołuje się zarządcę sukcesyjnego, który będzie odpowiedzialny za prowadzenie firmy do momentu uregulowania spadkowych formalności. Dotyczy to zarówno umów z pracownikami i ich składkami ZUS czy podatkami, jak również kontaktów z kontrahentami. Trzeba pamiętać, że zarząd sukcesyjny jest tylko tymczasowym rozwiązaniem. Pozwala następcom prawnym na zastanowienie się i podjęcie słusznych decyzji co do przyszłości przedsiębiorstwa. Zarządca wyznaczony może być przez samego przedsiębiorcę lub powołany przez uprawnione osoby po śmierci właściciela.

Wniosek o wpis zarządcy sukcesyjnego do CEIDG można złożyć w formie papierowej w urzędzie gminy/miasta lub wysłać pocztą. Istnieje możliwość złożenia wniosku online. W obu przypadkach jest to bezpłatne.

Zarządca sukcesyjny w ten sposób powołany zaczyna pełnić swoją funkcję z chwilą śmierci przedsiębiorcy. Może być nim osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnej – nie osoba prawna, np. spadkobierca. Nie może to być osoba, wobec której zasądzono zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Zarządca nie ponosi odpowiedzialności za cywilnoprawne zobowiązania zaciągnięte na rachunek właściciela firmy w spadku. Ponosi natomiast odpowiedzialność za szkody, jakie wyrządzi wskutek nagannego wykonywania swoich obowiązków. Działa w swoim imieniu, jednak jego czynności mają wpływ na właścicieli. Nie odpowiada majątkiem osobistym za firmowe długi.

Zarząd sukcesyjny może trwać 2 lata po śmierci właściciela firmy, w niektórych przypadkach sąd może przedłużyć do 5 lat. Po wygaśnięciu zarządu, właściciele przedsiębiorstwa w spadku mają prawo zażądać sprawozdania.

W przypadku, gdy przedsiębiorca nie powołał sam zarządcy, wówczas w ciągu 2 miesięcy od jego śmierci zarządcę sukcesyjnego powołać mogą uprawnione osoby. Związane z tym oświadczenia należy złożyć przed notariuszem, ponieważ uznane będą za nieważne. Po powołaniu zarządcy notariusz sam składa informację do CEIDG.

W ciągu tych 2 miesięcy, prawdopodobni spadkobiercy mogą dokonywać czynności zachowawcze pozwalające chronić przedsiębiorstwo przed pogorszeniem jego stanu. Należy wówczas zgłosić kontynuowanie prowadzenia firmy właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Do momentu powołania zarządu sukcesyjnego wstrzymane jest wykonywanie wszelkich umów. Czynności zachowawcze podejmowane są na rachunek właścicieli przedsiębiorstwa w spadku.

W momencie, gdy żadna z uprawnionych osób do wykonywania czynności zachowawczych nie będzie miała właściwych kwalifikacji, bądź nie będzie chciała prowadzić firmowych spraw, wówczas wszelkie czynności związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa zostaną wstrzymane i zawieszone na okres 2 miesięcy. Po tym czasie firma może kontynuować swoją działalność lub zostać zamknięta.

Więcej informacji znajdziecie państwo na

https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zamykanie-firmy/chce-zakonczyc-dzialalnosc-jednoosobowa/zarzad-sukcesyjny-ulatwienie-w-przekazywaniu-firmy-nastepcom


 

Redakcja
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.