Wydanie nr 159/2020, Niedziela 7.06.2020
imieniny: pokaż (11 imion)Lukrecja, Paweł, Anna, Robert, Jarosław, Antoni, Hadriana, Wisław, Ciechomir, Wiesława, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Kobiety w Polsce doszły do głosu – stulecie prawa wyborczego.

  • Wydanie nr 159/2020
  • 29 listopada 2018, 13:25
  • Redakcja
  • Wiadomości
Kobiety w Polsce doszły do głosu – stulecie prawa wyborczego. fot. pixabay
Utworzony w Lublinie w nocy z 6 na 7 listopada 1918 r. Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej zadeklarował prawa wyborcze dla kobiet w Polsce. W manifeście ogłoszonym 7 listopada 1918 r. rząd napisał, że „Sejm Ustawodawczy zwołany będzie (…) jeszcze w roku bieżącym na podstawie powszechnego, bez różnicy płci, równego, bezpośredniego, tajnego i proporcjonalnego głosowania. Czynne i bierne prawo wyborcze będzie przysługiwało każdemu obywatelowi i obywatelce mającym 21 lat skończonych”. Ostatecznie to „Dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego” podpisany przez Józefa Piłsudskiego 28 listopada 1918 r. wprowadził prawa wyborcze dla kobiet.

W składzie pierwszego parlamentu polskiego, który powstał w 1919 r. było osiem posłanek: Gabriela Balicka, Jadwiga Dziubińska, Irena Kosmowska, Maria Moczydłowska, Zofia Moraczewska, Anna Piasecka, Zofia Sokolnicka i Franciszka Wilczkowiakowa. Były to niezwykłe, wykształcone kobiety, pochodzące z różnych organizacji politycznych. Jako pierwsze przetarły szlaki kobiecej polityki.

II Rzeczpospolita uprawniła kobiety do zajmowania publicznych stanowisk na równi z mężczyznami. Marcowa konstytucja z 1921 r. podtrzymała zakaz wprowadzania ograniczeń z powodu płci i w zupełności uchyliła ograniczenia mężatki do sprawowania prawnych czynności oraz zdolności procesowych. Z kolei od roku 1929 obowiązuje zasada równouprawnienia obojga małżonków w osobistych stosunkach.

 

Redakcja
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.