Wydanie nr 225/2020, Środa 12.08.2020
imieniny: pokaż (7 imion)Łukasz, Filip, Mateusz, Anita, Julia, Robert, Lech
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Tydzień Edukacji Prawnej w malborskim II Liceum Ogólnokształcącym.

Tydzień Edukacji Prawnej w malborskim II Liceum Ogólnokształcącym. fot. Anna Jaszkowska, nauczyciela II KO w Malborku/ Agnieszka Ryńska.
Tydzień Edukacji Prawnej w II LO w Malborku rozpoczął się w dniach 26-27 listopada warsztatami prawnymi w klasie 2a, które prowadziła radca prawny pani Barbara Sikorska, z tytułu współpracy szkoły z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Gdańsku.

W ramach zajęć z elementów prawa i realizowanej w tym zakresie innowacji pedagogicznej, zostały przybliżone młodzieży zagadnienia z zakresu Prawa Pracy. Dotyczyły one kwestii ekwiwalentu i odszkodowania za niewypłacone wynagrodzenie.

W następnym dniu warsztatów młodzież pod okiem radcy prawnego pochyliła się nad scenariuszem rozprawy sądowej z zakresu Prawa Pracy, gdzie wcieliła się w role osób, uczestniczących w przewodzie sądowym. 

Natomiast 28 listopada obie klasy o profilu prawnym 1a i 2a pod opieką pani Bożeny Baranowskiej i Anny Jaszkowskiej udały się do Sądu Rejonowego w Malborku. Spotkanie z panią sędzią Katarzyną Chmurą przybliżyło młodzieży tematykę z zakresu Prawa Rodzinnego i najczęściej poruszane aktualnie problemy między innymi: kwestie świadczeń alimentacyjnych, demoralizacji, czy stosowania środków odurzających wśród nieletnich.

Uczniowie klasy 2a według uprzednio przygotowanego scenariusza rozprawy, dotyczącego kwestii podwyższenia alimentów oraz dzięki własnej inicjatywie miała sposobność przeprowadzenia rozprawy i wcielenia się w odpowiednie role. Można było też zapoznać się ze specyfiką zawodu sędziego, czy adwokata oraz procedurami związanymi z właściwym zachowaniem się na sali rozpraw.

Młodzież o ocenie pani sędzi wywiązała się znakomicie z powierzonego zadania domowego, a wskazówki prawne umożliwiły niemalże w sposób profesjonalny rozegranie przewodu sądowego i wzbogacenie wiedzy z zakresu elementów prawa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Info i foto:  AJ/ Agnieszka Ryńska

 

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.