Wydanie nr 224/2020, Wtorek 11.08.2020
imieniny: pokaż (7 imion)Lukrecja, Herman, Włodzimierz, Tyburcja, Zuzanna, Ligia, Aleksander
ReklamaKontakt
 • tvregionalna24.pl
 • zulawyimierzeja24.pl
 • tvsztum.pl
 • tvdzierzgon.pl

Co robić w Trójmieście jesienią?

Co robić w Trójmieście jesienią? fot. Co robić w Trójmieście jesienią?
Jesień to czas, który raczej nie kojarzy się z morzem czy leżącymi nad jego brzegiem miejscowościami. Jest to nie do końca słuszne przekonanie, gdyż jak się okazuje, polskie wybrzeże – a przede wszystkim Trójmiasto – ma całkiem sporo to zaoferowania również w zimniejszych okresach roku. Czy warto wtedy odwiedzić pomorską metropolię? Poniżej podpowiadamy, dlaczego tak!

Jesienne spacery

Północna część Polski słynie z unikalnej rzeźby terenu. Dzieje się tak za sprawą niezwykłego położenia, a konkretniej – z faktu, że to właśnie ten obszar kraju dosięgnęło ostatnie znane nam zlodowacenie, zwane bałtyckim. Cofający się lądolód pozostawił po sobie liczne wyniosłości, doliny i jary, które obecnie świetnie kontrastują z wodami morza Bałtyckiego. Z tego powodu naprawdę warto zajrzeć do lasów okalających metropolię.

Wobec takiej geologicznej historii regionu zarówno ci, którzy uwielbiają spacery po plaży, jak i ci, którzy preferują leśne ścieżki, odnajdą w Trójmieście coś dla siebie. Warto pamiętać, że jesienią te walory regionu wcale nie tracą na uroku. Może być wręcz przeciwnie ­– mniejsza liczba osób oznacza zazwyczaj większe możliwości delektowania się otoczeniem podczas spaceru!

Muzea i zabytki

Historia Gdańska sięga ponad 1000 lat wstecz. Od samego początku w mieście działo się całkiem sporo rzeczy, które pozwoliły ukształtować je do formy, którą można podziwiać obecnie. Stolica Pomorza może pochwalić się ogromnym dobytkiem historycznym i kulturalnym, z którym turyści mają okazję zapoznać się w wielu muzeach lub podczas zwiedzania.

Najciekawsze muzea, z którymi warto zapoznać się, będąc w metropolii to:

 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku;
 • Narodowe Muzeum Morskie, składające się z 9 oddziałów, wśród których wymienić można: Okręt Dar Pomorza w Gdyni czy Muzeum Rybołówstwa na Helu;
 • Muzeum Historyczne Miasta Gdańska z 10 oddziałami w postaci np. Muzeum Bursztynu czy Domu Uphagena.

Jeśli natomiast rozpatrujemy zabytki i inne ważne miejsca, to każdy turysta powinien zobaczyć:

 • Kompleks Głównego Miasta z przepięknymi uliczkami i takimi obiektami jak: Ratusz Głównego Miasta, Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP, Dwór Artusa, Fontanna Neptuna, Wielka Zbrojownia. Na uwagę zasługuje także spora liczba urokliwych kamienic, baszt i bram miejskich;
 • Półwysep Westerplatte z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, Wartownią nr 1 i innymi śladami przeszłości;
 • Grodzisko z Twierdzą i Górą Gradową z przepięknym widokiem na sporą część miasta.

Zdecydowana większość zabytków i atrakcji zlokalizowana jest w obrębie dzielnicy zwanej Śródmieściem. To właśnie tam, w centrum Gdańska polecamy zatrzymać się na nocleg. Hotel położony w którejś z kamienic stanowi świetną bazę do poznawania tajemnic miasta i regionu - ze swojej strony możemy polecić Hotel Długi Targ.

Jesienne imprezy

Na terenie Trójmiasta funkcjonuje sporo obiektów kulturalnych i kulturalno-rozrywkowych, które skutecznie zapraszają swoimi propozycjami, nawet jesienią. Z tego powodu warto zapoznać się z repertuarem różnych teatrów lub – w przypadku bardziej sprecyzowanych preferencji – Filharmonii Bałtyckiej czy Opery Bałtyckiej.

Bardzo ciekawą propozycją są także cykliczne wydarzenia, które odbywają się w Trójmieście każdego roku. W jesiennej propozycji można wyróżnić takie imprezy jak:

 • Festiwal Filmowy w Gdyni,
 • JaZzGdyni,
 • ArtLoop Festiwal w Sopocie,
 • All About Freedom w Gdańsku,
 • Pomorskie Dni Chopinowskie w Wąplewie Wielkim,
 • Festiwal Narracje w Gdańsku.

Oferta jest naprawdę zróżnicowana i warto się z nią zapoznać już przed przyjazdem ­– kto wie, może właśnie konkretna impreza zadecyduje o tym, że celem podróży będzie właśnie Trójmiasto?

Podsumowanie

W pomorskiej metropolii naprawdę sporo się dzieje, także jesienią. Z tego powodu warto zarezerwować sobie kilka dni urlopu, żeby odwiedzić to niezwykłe miejsce chociażby w listopadzie!

Co robić w Trójmieście jesienią?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.