Wydanie nr 217/2020, Wtorek 4.08.2020
imieniny: pokaż (8 imion)Alfred, Mironieg, Perpetua, Maria, Arystarch, Protazy, Dominika, Andrzej
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom dla mieszkańców Pomorza. Zobacz gdzie w Malborku możesz się zaszczepić.

Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom dla mieszkańców Pomorza. Zobacz gdzie w Malborku możesz się zaszczepić. fot. pixabay.com
Mieszkańcy 11 powiatów powyżej 65 roku życia mogą się bezpłatnie szczepić w kilku przychodniach na Pomorzu. Dotyczy to głównie osób z chorobami dolnych dróg oddechowych. Z zastrzyków można skorzystać do końca roku.

Na podstawie porozumień podpisanych w czerwcu 2018 r. dotyczących współfinansowania programu szczepień ochronnych pacjenci z sześciu powiatów kościerskiego, tczewskiego, kartuskiego wejherowskiego, Gdyni oraz Sopotu dostaną szczepionki. Zarząd Województwa Pomorskiego rozstrzygnął kolejny konkurs na wykonanie szczepień przeciwko pneumokokom w kolejnych powiatach. Skorzystają pacjenci z powiatów bytowskiego, człuchowskiego, kwidzyńskiego, malborskiego oraz Słupska.

Programem objęte są osoby powyżej 65 roku życia, które nie były szczepione przeciwko pneumokokom, są zameldowane na terenie województwa pomorskiego (chodzi o powiaty, które do programu przystąpiły) oraz znajdują się w grupie ryzyka. To osoby z przewlekłymi chorobami dolnych dróg oddechowych. Jeśli zgłosi się za mała liczba tych pacjentów, to szczepieniem zostaną objęte osoby z innymi schorzeniami przewlekłymi takimi jak m. in.: choroby serca, cukrzyca, przewlekła choroba wątroby (w tym marskość), przewlekła choroba nerek czy choroba nowotworowa.

Pacjent zgłaszający się na szczepienie będzie musiał przedstawić zaświadczenie lekarskie potwierdzające przynależność do grupy ryzyka (zaświadczenie nie będzie wymagane, jeżeli z dokumentacji medycznej posiadanej przez podmiot wykonujący szczepienie, będzie wynikać przynależność pacjenta do grupy ryzyka).

W związku z rosnącą liczbą zachorowań i zgonów spowodowanych przez pneumokoki, samorząd województwa pomorskiego podjął decyzję o utworzeniu Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej – Szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób 65 + z grupy ryzyka. To drugi tego typu program zdrowotny w kraju i pierwszy na Pomorzu realizowany wspólnie z powiatami, współfinansowany przez samorząd województwa. Przystąpiło do niego 13 powiatów. Dedykowany jest seniorom, gdyż przybywa ich w naszym regionie. A osoby powyżej 65. roku życia, ze względu na stan zdrowia, a w szczególności przewlekłe choroby są bardziej narażone na zakażenia pneumokokami.

W ramach programu, który kosztował prawie 860 tys. zł, zostanie zaszczepionych prawie 2,6 tys. seniorów. To ok. 30 proc. osób będących w grupie ryzyka w wieku 65 +.  Środki, poza szczepionkami, zostały też przeznaczone na kampanię informacyjno-edukacyjną, promocję oraz kształcenie kadry medycznej.

Pneumokoki (dwoinka zapalenia płuc, łac. Streptococcus pneumoniae) to rodzaj bakterii, który może powodować wiele chorób. Zakażenia wywołane przez pneumokoki można podzielić na nieinwazyjne (śluzówkowe, niewymagające hospitalizacji) jak: zapalenie zatok, zapalenie migdałków, zapalenie ucha środkowego oraz inwazyjne (wymagające hospitalizacji) np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica). Natomiast pośrodku jest zapalenie płuc.

Szczepienie przeciwko pneumokokom pomoże ustrzec przed częścią chorób oraz zminimalizuje ryzyko zachorowania na inne schorzenia. W Polsce od 2017 r. obowiązkowo wykonywane są u dzieci, gdyż zostały wpisane w program szczepień ochronnych.

Według Oddziału Epidemiologii i Statystyki Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, województwo pomorskie jest na pierwszym miejscu w Polsce jeśli chodzi o zakażenia na inwazyjną chorobę pneumokokową na 100 tys. mieszkańców. W 2017 r. w naszym regionie było dwa razy więcej przypadków niż w całym kraju. Największa zapadalność była w powiecie kościerskim, natomiast żadnego przypadku nie odnotowano w człuchowskim. Od lat utrzymuje się też wysoki wskaźnik umieralności, który szczególnie dotyczy seniorów.

Lista miejsca, gdzie już można się zaszczepić:

Sopot – Kardiotel sp. z o.o.

Centrum Medyczne „Kardiotel", poradnia pulmonologiczna – ul. Jana z Kolna 16
Centrum Medyczne „Kardiotel", poradnia POZ – ul. Jana z Kolna 35
Gdynia – Clinica Medica sp. z o.o.

Przychodnia Sokółka – ul. Staniszewskiego 1
Przychodnia i Szpital Mireckiego – ul. Mireckiego 11
powiat tczewski – Zespół Opieki Zdrowotnej Medical sp. z o.o. 

Tczew, ul. Wojska Polskiego 5 a
Tczew, ul. Konarskiego 15
Pelplin, ul. Dworcowa 7
Gniew, ul. Witosa 10
Swarożyn, ul. Wyzwolenia 4
Miłobądz, ul. Pamięci Narodowej 10
Turze, ul. Parkowa 12
Kolonia Ostrowicka 18
Opalenie, ul. Czyżewskiego 7

powiat wejherowski – Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Śródmieście sp. z o.o.

Reda, ul. Osadnicza 5
powiat kartuski – Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej nr 1 Krystyna Mach 

Kartuzy, ul. Jeziorna 11
powiat kościerski – Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Przychodnia" sp. z o.o.

Kościerzyna, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 7
powiat bytowski – Szpital Miejski w Miastku

Łubnie, Dretyń, Kołczygłowy  i Wałdowo oraz w Szpital Miejski w Miastku sp. z o.o.
powiat człuchowski – Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Puchatek"

Człuchów, ul. Sobieskiego 5
powiat kwidzyński – Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Sanmed

Kwidzyn, ul. Kołłątaja 3

powiat malborski – przychodnia w Nowym Dworze Gdańskim filia Malbork

Malbork, ul. M. Konopnickiej 4,
Słupsk – Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Poradnia Chorób Płuc i Alergologii

Słupsk, ul. Hubalczyków 5/1

 

 

 

 

 

Info: pomorskie.eu

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.